Anasayfa / Genel / Bios Güncelleme Nasıl Yapılır?

Bios Güncelleme Nasıl Yapılır?

Bilgisayarlardan hiç anlamayanlarınızın bile bir defa olsun adını duyduğu BIOS veya öteki adıyla Basic Input Output System, bilgisayarlarımızın donanımsal parçaları ve yazılımı arasındaki manâlı bir temas köprüsüdür. Bilgisayarın çalışması konusunda en manâlı araçlardan biridir. Güncellenebilir bir yapısı vardır. Ancak güncelleme yaparken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır.

Uyarı edilmesi gereken noktalara uyarı etmediğiniz takdirde; bilgisayarınızı çalıştıran bu yapıya hasar verebilir ve bilgisayarınızda ciddi sorunlar açabilirsiniz. Bu sorunlarla karşılaşmamak için BIOS güncellemesini tüm tamamen sizlere aktardık. Yazımızın ilerleyen kısmındaki adımları uygulayarak bilgisayarınızdaki BIOS güncellemelerini kusursuz şekilde yapabilirsiniz.

Bios güncelleme nasıl yapılır?

BIOS güncelleme nasıl yapılır?

Adım #1: Sisteminizin BIOS yapısı hakkında data alın. Adım #2: BIOS yazılımı bulup indirin. Adım #3: Aşağıdaki işlemleri takip ederek BIOS güncellemesini gerçekleştirin.

BIOS güncellemeleri yaparken başta kendi sisteminizi tanımalısınız. Arkasında gelen adımları özenle takip eder ve bilgisayarınızda uygularsanız eminiz oysa gerisi çorap söküğü gibi gelecektir. BIOS güncellemesi yaparken başlıca hatlarıyla bu üç adım sizi doğru bir güncellemeye götürecektir. Gelin, yazımızın devamında bu üç adımı kademeli olarak sizlere anlatalım.

Sisteminizin BIOS yapısı hakkında veri alın:

Adım #1: Windows arama çubuğundan “Sistem Bilgisi”ne girin.
Bios güncelleme Adım #2: Sistem Modeli kısmından bilgisayarınızın model adını öğrenin.
Bios güncelleme Adım #3: BIOS Sürümü / Tarihi bölümünden BIOS sürüm numaranızı öğrenin.
Bios güncelleme

Yukarıdaki adımları uygulayarak sisteminize ait bilgileri öğrendiniz. Fakat özel olarak oluşturulmuş bir bilgisayarınız varsa 2. ve 3. adımı atlayın çünkü özel üretim bir bilgisayarınız varsa bunların yerine anakart modelinizi bulmanız gerekir. 

Buraya kadar olan kısımda sisteminizi tanıdınız ve öteki aşamalara geçerken kendinize ve BIOS konusunda tesadüfen olmamakla birlikte bir daha alçak yapı sağladınız. Bu bilgiler, BIOS’u içten güncelleme yapmamızdaki temel taşlardır. Hatalı güncelleme yapan kişilerin birçoğunun hatası ilk adımda gerçekleşmiştir.

BIOS yazılımı bulup indirin:

Adım #1: Bios üreticinizin sitesine girin. Adım #2: Bios ’unuza uygun güncelleme dosyanızı bulun.
Bios güncelleme Adım #3: Bulduğunuz versiyonun sizdeki versiyondan daha güncel olduğundan emin olun. Adım #4: BIOS güncelleme dosyanızı indirin.
Bios güncelleme

Bu adımlardaki dikkat etmeniz gereken en önemli nokta, size yerinde olan BIOS güncelleme dosyasını bulurken hata yapmadan, sürümün sizin BIOS ’unuzdan aktüel olmasından belirli edinmek. Buna belirli olmadan BIOS güncelleme dosyasını indirmenizi öğüt etmiyoruz. Eminseniz; indirin ve bir sonraki aşamaya geçin.

Aşağıdaki işlemleri takip ederek BIOS güncellemesini gerçekleştirin:

Adım #1: Bilgisayarınızın güvenilir bir güç kaynağına ast olduğundan belirli olun. Adım #2: İndirdiğiniz Bios dosyanızı Winrar ’dan çıkartın.
Bios güncelleme Adım #3: Varsa, Bios dosyanızın içindeki README isimli belgeyi okuyun. Burada sizi yönlendiren aşamalar varsa ve yazımızın bundan sonraki kısmıyla çelişiyorsa; oradaki adımları uygulayın.
Bios güncelleme Adım #4: Bilgisayarınıza bir USB flash şoför takın.
Bios güncelleme Adım #5: BIOS dosyasını flash sürücüye kopyalayın. Adım #6: Bilgisayarınızı baştan başlatın. Adım #7: Bilgisayarınız yeniden başladığı sırada BIOS sayfanıza (çoğunlukla F12, Del, Esc) ulaşın.

Bios güncelleme Adım #8: Mümkünse ve BIOS ekranınızda yedeklemeyle ilgili bir seçenek varsa Bios ’unuzu yedekleyin. Çoğunlukla Backup ya da Save Option seçeneklerinde mevcut olur. Adım #9: Bios güncelleme aracınızı etkinleştirin ve kullanın. Her sistemin bambaşka olmakla birlikte Boot sekmesindeki tüm Flash ile ilgili ibareleri etkinleştirin ve Başlangıç Flash seçeneğini seçin. Adım #10: Bios’unun güncellenirken bilgisayarınızı kapatmayın.

Verdiğimiz adımları harfiyen uyguladıktan daha sonra elbette bilgisayarınızı kapatmadan işlemin tamamlanmasını bekleyin. Huysuz halde bilgisayarınız baştan başladığınızda çalışmayabilir. gerçi bir sıkıntıyla karşılaştığınızda başınızın ağrımaması için BIOS sistemizini yedeklemenizde büyük fayda görüyoruz.

BIOS hakkında sık sorulan sorular ve cevapları:

Bilgisayarıma yeni bir ekipman taktım, BIOS ’u güncellemeli miyim?

bios güncellemeli miyim

Bilgisayarınıza ek hafıza, yeni bir sabit sürücü ya da diğer bir yeni ekipman taktıysanız; BIOS’u güncellemenize lüzum yoktur. Çoğu donanım BIOS güncellemesi gerektirmeden bilgisayarınıza kurulur.

Ama, yeni bir teçhizat kurduktan daha sonra bilgisayarınız akıcı çalışmıyorsa, önce yeni donanımın bilgisayarınızla düzenli olduğundan belli olun. Yeni donanım uyumluysa; yeni donanımın sürükleyici çalışması için bir BIOS güncellemesi gerekebilir.

Daha eski bir BIOS sürümüne geri dönebilir miyim?

Bazı bilgisayar ve anakart üreticileri daha eski bir BIOS sürümüne dönebilir. Ama bu durum, BIOS güncelleştirmesini yapan üreticinize yan bir durumdur. genel olarak, güncelleme programlarının çoğu yalnızca güncellenebilir ve eski bir sürüme döndürülemez. yine de üreticinizi araştırmakta ve konuyla ilgili data akışı sağlamanızda üstünlük var.

BIOS ayarları nasıl yapılır?

Farklı BIOS üreticilerinin farklı şekilde ayarları olabileceğini, güncelleme kısmını anlatırken söylemiştik. Genelde çoğunda benzer ayarlar olurken bazılarında bambaşka isimlerde olduğunu gözlemliyoruz. Oysa, bazı üreticiler kendilerine has özellikler ekleyebiliyorlar. BIOS ayarlarına girmek için genellikle F2, Del, F10 tuşları kullanılır.

Tüm bunlara rağmen BIOS’a giriş yapamadıysanız videodaki adımları uygulayarak BIOS’a iş yapabilirsiniz. Bilgisayarınızın marka ve modeline göre istikrarsızlık gösterebilen bu tuşlar, sizi Windows 10 için BIOS ayarlarına götürecektir.

BIOS ayarları sıfırlama yöntemleri nelerdir?

bios sıfırlama

BIOS ayarlarınızı sıfırlamak için bir takım yöntemler de mevcuttur. Bu yöntemler; Windows ortamından önyükleme gerçekleştirmek, RAID birimleri meydana getirmek, ISRT ’yi etkinleştirmek, UEFI Yapılandırmasını koymak gibi yöntemlerdir. Bu yöntemleri bilgisayarınıza uyguladığınız zaman BIOS ayarlarınız sıfırlanacaktır.

BIOS ve Cmos arasındaki fark nedir?

BIOS ve CMOS terimlerinin her ikisi de bilgisayarınızın anakartının kayda değer kısımlarını ifade eder. Birlikte çalışmalarına rağmen ikisi de birbirinden farklı şeylerdir. BIOS, bilgisayarınızın donanımını başlatan ve deneme eden işlemi gerçekleştirir, önyükleme yükleyicinizi bulur ve çalıştırır ya da işletim sisteminize ilk elden yükler.

bios ve cmos

BIOS yapılandırmanızda değişim yaptığınızda, ayarlar BIOS yongasının kendisinde saklanmaz. Bunun yerine, CMOS olarak adlandırılan özel bir hafıza yongasında saklanırlar. CMOS, “Tamamlayıcı Metal Oksit-Sanki İletken anlamına kazanç. RAM ve dijital mantık devreleri meydana getirmek için kullanılan bir imal sürecinin adıdır ve bununla beraber bu işlem kullanılarak oluşturulan yongaların adıdır.

Hakkında admin

Check Also

Türk Motosiklet Sürücüsünün Radara Yakalanmamak İçin Bulduğu Çözüm Deşifre Oldu

Türk Motosiklet Sürücüsünün Radara Yakalanmamak İçin Bulduğu Çözüm Deşifre Oldu

Radar sistemleri, hız sınırlarını aşarak hem kendi hem de trafikteki diğer kişilerin hayatlarını tehlikeye atan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir