Anasayfa / Genel / Binlerce Canlı Türünün Hayat Alanını Kutuplara Dürüst Taşıdığı Ortaya Çıktı

Binlerce Canlı Türünün Hayat Alanını Kutuplara Dürüst Taşıdığı Ortaya Çıktı

Bilim insanları, küresel ısınma sebebiyle canlıların habitatlarında meydana gelen değişimleri inceleyen ayrıntılı bir egzersiz gerçekleştirdiler. 258 çalışmanın bir araya getirilmesiyle oluşturulan BioShifts adındaki data tabanı, canlıların habitatlarındaki değişimi bildiren birincil detaylı analizin ortaya çıkarılmasını sağladı. 

BioShift kullanılarak yapılan analizde 12.000 binden pozitif bakteri, mantar, bitki ve hayvan türünün 30.000 ’den fazla habitat kayması yaşadığı görüldü. Yapılan tahlil, deniz türlerinin karada yaşamış türlere göre küresel termal değişimlerden daha artı etkilendiğini de ortaya çıkardı. 

küresel ısınma canlıların habitatları

Yapılan çalışmada, amfibilerin yılda 12 metreden pozitif, sürüngenlerin ise yılda 6.5 metreden fazla kutuplara doğru hareket ettiği belirlendi. Araştırmacılar, böceklerinse yılda yılda 18.5 kilometre kutuplara dürüst hareket ettiğini de belirlediler. 

Deniz ve kara türlerinin toplu bir şekilde kutuplara dürüst hareketini de inceleyen bilim insanları, deniz türlerinin kutuplara içten yılda 6 kilometre ilerlediğini saptama ettiler. Kara türlerinin kutuplara içten hareketi ise yılda sıradan 1.8 metre olarak belirlendi.

Araştırmacılar, kara türlerinin kutuplara dürüst hareketinin tahmin edilene tarafından daha çabuk olduğunu, ama deniz türleriyle kıyaslandığında bu türlerin fazla daha yavaş hareket ettiklerini söylediler. Deniz ve kara türleri arasındaki sürat farkı çalışmada kendine özel bir yer buldu. 

Deniz ve kara türlerinin kutuplara dürüst hareketindeki farkı ortaya çıkaran nedenler

küresel ısınma canlıların habitatları

Bilim insanları, kara ve deniz türleri arasındaki bir uyumsuz hareketin birkaç nedenden nedeniyle olabileceğini düşünüyorlar. Aradaki farkı ortaya çıkarak birincil neden kara ve deniz canlılarının sıcaklık duyarlık farkı olabilir. 

Su, ısıyı havaya göre 25 kat daha etkili bir şekilde iletebiliyor. bu nedenle çoğu kara canlısı gövde ısısını zahmetsizce düzenleyebiliyor. Ancak deniz canlıları gövde ısılarını bu kadar basit bir şekilde düzenleyemiyorlar. Küresel ısınmanın ortaya çıkardığı bu durum karada yaşayan soğuk kanlı canlıların da Dünya’nın değişen sıcaklıklarından fazlasıyla etkileneceğini ortaya koyuyor.

Denizde yaşamış canlılar, gereksinim duyulması halinde karadaki hayvanlara göre çok daha kolay bir şekilde göç edebiliyorlar. Ancak insan faaliyetleri, karadaki canlıların göç hareketlerini engelliyor ya da bir şekilde daha yavaş bir şekilde meydana gelmesine niçin oluyor.

küresel ısınma canlıların habitatları

Çalışmaya katılan bilim insanları, karadaki habitat kaybı ve arazi kullanımındaki değişikliklere yan parçalanmaların, kara türlerine sıcaklık metamorfoz bölgelerini izleme yeteneğini engelleyebileceğini söylüyorlar. 

Araştırmacılar, biyoloji ile ilgili çeşitliliğin her yerde dağılması senaryolarını ve gelecekteki iklim değişikliğinin insan refahı üzerindeki sonuçlarını iyileştirmek için bu karışık etkileşimlerin dikkate alınması ve incelenmesi gerektiğini belirtiyorlar. 

Küresel ısınma deniz türlerinin büyük bir felaketle karşılaşmasına neden olabilir

küresel ısınma canlıların habitatları

Deniz türlerinin sıcaklık değişimlerinden daha pozitif etkileniyor olması, iklim değişikliği sebebiyle deniz türlerinin korkunç ve geniş detaylı bir felaketle karşılaşmasına neden olabilir. Dünya’daki canlı yaşamın tarihinde fazla daha büyük felaketlerin olduğu düşünüldüğünde bu fazla da acayip bir program metni olmayabilir. 

Günümüzden yaklaşık 250 milyon sene önce meydana gelen Permiyen-Triyas Yokoluşu ’nda büyük bir facia tablosu ortaya çıkmıştı. Bu kitlesel yıkım esnasında tüm deniz türlerini yüzde 96 ’sı, karadaki omurgalıların ise yüzde 70’i değil oldu. Bilim insanları, oksijen seviyelerinin çok düştüğü bu facia esnasında deniz türlerinin sadece çok minik bir kısmının benzer yerlerde kaldığını söylüyorlar.

Bugüne baktığımızda ise sıcaklık arttıkça kutuplara dürüst hareket eden deniz türlerinin gelecekte yaşayabileceği soğuk suyun tükenme riskinin olduğu görülüyor. Tabii fakat soğuk suyun azalmasına benzer bir durumla kara türleri de karşısında karşıya. Araştırmacılar, yüksek bölgelerde yaşayan kara türlerinin küresel ısınmadan daha artı etkilendiğini söylüyorlar.

BioShifts, güzel bir veritabanı olmakla beraber sınırlı perspektife sahip

küresel ısınma

Bilim insanları, oluşturdukları veritabanının güzel olduğu kadar önemli sınırları olduğunu ifade ediyorlar. BioShift ’i meydana getirmek için kullanılan meta-tahlil, Dünya üzerindeki bilinen yaşamın yalnızca yüzde 0.6 ’sını kapsıyor. Bilim insanları, araştırılan hayvanların büyük bir kısmının kuzey yarımkürede yaşayan hayvanlar olduğunu da söylüyorlar.

Çalışmayı gerçekleştirilen bilim insanları, veritabanının sınırlarının olduğunu söylemekle beraber artan iklim krizi nedeniyle hayvanların yeni hayat alanları bulmakta zorlandığını iyi bir şekilde gösterdiğini de belirtiyorlar. 

Hakkında admin

Check Also

Dünyanın İlk Elektronik Kağıt Tabanlı Esnek ve Renkli Ekranı Geliştirildi

Dünyanın İlk Elektronik Kağıt Tabanlı Esnek ve Renkli Ekranı Geliştirildi

E Ink, 2016 yılının mayıs ayında yeni bir teknolojisini tanıtmıştı. Şirketin elektrikli mürekkep dünyasında çığır …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir