Anasayfa / Genel / Bingöl Depremi Hakkında Konuşan Kızılay Başkanı: Deprem Fırtınası Olabilir, Kerpiç Evlere Girilmemeli

Bingöl Depremi Hakkında Konuşan Kızılay Başkanı: Deprem Fırtınası Olabilir, Kerpiç Evlere Girilmemeli

Avrupa Sismoloji Merkezi ve Kandilli Rasathanesi’nin verilerine kadar Bingöl’e 55 kilometre uzaklıkta yer alan Bingöl’ün Karlıova ilçesinde 5.7 büyüklüğünde bir yer sarsıntısı meydana geldi. Yerin yüzeyine çok yakın olduğu tespit edilen deprem, Doğu Karadeniz ve Güneydoğu Anadolu’da etkisini hissettirdi. Bingöl’ün Karlıova ilçesinden başlayan Kuzey Anadolu fay hattı üstünde gerçekleşen zelzele 17:24 saatinde meydana geldi. Depremin gerçekleştiği bölge, Türkiye’de en fazla deprem görülen bölgelerden biri olarak da anekdot ediliyor.

Kızılay Başkanı Kerem Kınık, Twitter hesabı üzerinden Bingöl ’de olan 5.7 büyüklüğündeki depremle ilgili açıklamalarda bulundu. Kınık, ‘Bir zelzele fırtınasına benziyor, kesinlikle bölgedeki kerpiç evlere girilmemeli. Valilik ve Afad’dan gelecek uyarılar izlenmeli. Kızılay Facia ekiplerimiz bölgeye intikal etti.’ ifadelerini kullandı.

Kerem Kınık’ın yaptığı direktifler şöyle:

Kerem Kınık

Bingöl depremiyle ilgili canlı yayında açıklamalarda da yer alan Kerem Kınık, 5.7 büyüklüğündeki sarsıntının genel olarak Karlıova ve köylerinde zarar yarattığını söyledi. Bölgenin tehlikeli bir kavşak olduğunu kaydeden Kınık, ‘Üst üste gelen artçı depremler, fırtına gibi de değerlendirilebilir’ dedi.

Kızılay Başkanı, Erzurum ’a içten zarar olmadığı, depremin daha fazla Karlıova ve çevresine etki ettiğini belirtiyor. Kınık, Erzurum ’dan, Muş ’tan ve bölgeden gönüllülerin yer sarsıntısı bölgesine intikal ettiğini kaydetti.

‘Deprem fırtınası dediğimiz depremler devam edebilir’ diyen Kınık, yurttaşların kerpiç evlere girmemesi gerektiğini söyledi. Hayvan barınakları için de duyarlı olunması gerektiğini belirten Kızılay Başkanı, ‘Hava yağmurlu lakin uyarı etmeliler. Biz destek olacağız vatandaşlarımıza. Evlerine girmesinler’ ifadelerini kullandı.

Deprem

Kınık’ın aktardığına kadar Yedisu ve Elmalı ’da konut ve ahırların yıkıldı fakat can kaybı değil. ‘Şu lahza itibariyle ağır bir tablo görünmüyor’ diyen Kınık, bölgede kırsal inşa stoğunun fazla kötü olduğunu ve bu nedenle orta zarar almış olsalar bile artçı depremler sebebiyle yıkılabileceğinin altını çizdi.

Hakkında admin

Check Also

ABD'dekine Benzer Bir Monolit, Bu Sefer Romanya'da Ortaya Çıktı

ABD’dekine Benzer Bir Monolit, Bu Sefer Romanya’da Ortaya Çıktı

Geçtiğimiz hafta sizlere aktardığımız biz haberimizde, ABD’nin Utah eyaletindeki çorak bir arazide monolit bulunduğundan bahsetmiştik. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir