Anasayfa / Genel / Bilirkişi Doktordan Hatalı Maske Kullanımı Uyarısı: Ön Yüzüne Dokunmayın

Bilirkişi Doktordan Hatalı Maske Kullanımı Uyarısı: Ön Yüzüne Dokunmayın

Solunum yolu enfeksiyonlarından korunmada en manâlı unsurun maske göstermek olduğuna uyarı çeken Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Affan Denk, “Maske takılıyken en sık yapılan hatalı, elimizle ön yüzüne dokunmaktır. Bu şekilde maskeye bulaşan virüsleri, diğer mikroorganizmaları elimizle etrafa saçarız” dedi.

Medical Park Elazığ Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Affan Denk, Covid-19 tedbirleri kapsamında maske kullanımının bütün illerde gerekli ülkü getirilmesi üstüne, maskeyi kullanırken dikkat edilmesi gerekenler hakkında veri verdi. Solunum yolu enfeksiyonlarının önüne geçilmesinde en önemli unsurlardan birinin maske uygulamak olduğunu bildiren Uzm. Dr. Denk, maskeyi taktıktan daha sonra burnun açık bırakılmasının virüsün bulaşma ihtimalini artıracağını vurgulayarak, en çok yapılan hatalardan birinin de elle değmek olduğunu belirtti.

Uzm. Dr. Affan Eşit, maske takmadan önce el hijyenine özellikle dikkat edilmesi gerektiğini vurgulayarak, “minimum 20 saniye her tarafında bol su ve sabunla ellerimizi yıkamalıyız. Solunum yolu enfeksiyonlarından korunmada en manâlı unsur maske kullanmaktır. Maske kullanılırken en önemli kaide ise maskenin içten kullanımıdır. Maskenin ağız ve burnu kapatacak şekilde kullanılması gerekir. Burun açık kalırsa virüsler hasta kişilerden ortama bulaşabilir” dedi.

‘Maskeye Elinizle Dokunmayın’

Uzm. Dr. Eşit, maskeyi taktıktan sonradan burnun açıkta kalmaması gerektiğini belirterek, “En sık yapılan hatalı, maske takılıyken elimizle maskeye dokunmaktır. Bu şekilde maskeye bulaşan virüsleri elimizle etrafa virüs saçarız. Maskeler kullanılırken etraf koşullarına emrindeki olarak çoğunlukla 3 saat içerisinde nemlenir ve kirlenir. Kullanılan maskeler mutlaka çöpe atılmalıdır. Ara Sıra cebe koyuluyor ya da ardından yeniden kullanılıyor, bu çok yanlış bir davranış. Bazen virüsü bu şekilde başkalarına da bulaştırabiliriz. Elimizle maskeye dokunduktan sonradan ağzımıza veya burnumuza dokunursak kendimiz de virüsü kapabiliriz. Dolayısıyla maskeler tek kullanımlık olmalıdır. Çoğunlukla kullanılan 2 çeşitlilik maske vardır. Biri tıbbi (cerrahi) maske diğeri ise daha çok özel durumlarda afiyet çalışanlarının kullandığı N95 adlı maskedir. Özellikle hasta olanların kullanması gereken maske tıbbi maskedir. Dıştan kullandığımız maskeler de tıbbi maske olmalıdır. Hasta olan kişiler filtreli maskeleri kullanmamalılar, çünkü bu maskeler aracılığıyla haricen rahatsızlık bulaştırabilirler” ifadelerini kullandı.

Hakkında admin

Check Also

28 Yıldır Okuyucularıyla Buluşan Optimum Dergisi'nin Kasım-Aralık 2020 Sayısı Çıktı

28 Yıldır Okuyucularıyla Buluşan Optimum Dergisi’nin Kasım-Aralık 2020 Sayısı Çıktı

Türkiye’nin en aktif öğrenci topluluklarından İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Endüstri Mühendisliği Kulübü’ne (EMK) bağlı olarak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir