Anasayfa / Genel / Bilim Kurulu’nun Yeniden Sokağa Çıkma Yasağı Talebinde Bulunduğu Söyleniyor

Bilim Kurulu’nun Yeniden Sokağa Çıkma Yasağı Talebinde Bulunduğu Söyleniyor

Türkiye, 1 Haziran ’da yürürlüğe konan normalleşme takvimi dahilinde eski rutinlerine dönmeye başlamıştı. O Kadar çok işletme, yeniden kepenk kaldırmanın sevincini yaşarken, hafta sonu yasaklarından bunalan halk müziği da kendilerini sahillere, parklara, cafelere attı. 

Ama geçtiğimiz hafta sonu İstanbul ve İzmir gibi koronavirüs salgının sert geçtiği yerlerde ortaya çıkan negatif görüntüler, sağlık otoritelerini büyük bir endişeye sevk etmişti. Hatta bir takım Koronavirüs Bilim Kurulu Üyeleri, uyarı edilmediği takdirde bitmiş karantina sürecine girilebileceği uyarısında bulunmuşlardı. 

Uzmanlar, önlemlere dikkat edilmediği takdirde yeniden karantina sürecine girilebileceği uyarısını yapmışlardı

koronavirüs

Türkiye gazetesinden Yücel Kayaoğlu ’nun haberine göre, önceki gün yapılan Sağlık Durumu Bakanlığı Bilim Kurulu toplantısında, gevşetilen karantina önlemlerinin vaka sayısındaki etkisi masaya yatırıldı. Toplantıda, yasakların kalkmasıyla birlikte yaşanan yoğunluğun vaka tablosunda negatif değişime yol açmadığı, ancak olgu sayılarının muhakkak bir bantta takılıp kaldığı açıklama edildi.

Afiyet Bakanlığı ’nın modellemelerine göre, haziranın ortasına kadar günlük vaka sayısının 500 ’lü sayılara inmesi, temmuz başı itibarıyla da 100 ’ün altına düşmesi öngörülüyordu. 20 Mayıs ’tan bu yanlamasına vaka sayılarının 800-900 ’lü sayılar arasında gidip geldiğinin belirtildi toplantıda, öngörülen rakamlarına ulaşılamamasının nedeni olarak toplumdaki yüzde 20 ’lik bir kesimin kuralları ihmal etmesi gösterildi.

“Toplumda yüzde 20 ’lik bir kesimin kuralları ihmal etmesi, öngörülen rakamlara ulaşılmasını engelliyor”

COVID-19 türkiye

Habere göre, olgu sayısındaki bu direncin kırılmasını sağlamak amacıyla özellikle kapalı alanlarda maske takmayanlara cezai yaptırım uygulanmasını istek eden Koronavirüs Bilim Kurulu, olgu artışı yaşanan veya sosyal mesafenin dikkate alınmadığı şehirlerde ise sokağa çıkma yasağı dahil bir dizi tedbirin devreye alınması önerisinde bulundu. 

açık havada olunmasının bir şeyi değiştirmediğini bildiren uzmanlar, sosyal uzaklık ve maske gibi önlemlere uyulması gerektiğini söylüyor. Genel kanı ise uyarı edilmezse olgu sayısının bitmiş artabileceği ve bitmiş karantina sürecine geri dönebileceğimiz yönünde. 

Hakkında admin

Check Also

SpaceX, Starship Prototipine Burun Konisi ve Kanatçık Taktı

SpaceX, Starship Prototipine Burun Konisi ve Kanatçık Taktı

SpaceX’in Ay’a ve Mars’a verimli ve kolay bir şekilde ulaşmak için geliştirdiği Starship uzay aracı, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir