Anasayfa / Genel / Bilim Kurulu Üyesinden Koronavirüs Tedavisinde Kullanılan ‘Hidroksiklorokin’ Açıklaması

Bilim Kurulu Üyesinden Koronavirüs Tedavisinde Kullanılan ‘Hidroksiklorokin’ Açıklaması

Koronavirüs tedavisinde kullanılmaya başlayan Hidroksiklorokin isimli ilaçla ilgili tartışmalar bir süredir devam ediyordu. Hidroksiklorokin’in koronavirüs ölüm oranını arttırdığı yönünde yayınlanan bir takım makalelerse geçtiğimiz günlerde Sağlık Bakanı Fahrettin Koca‘nın mektubu üzerine geri çekilmişti. Hidroksiklorokin konusuyla alakalı olarak Prof. Dr. Tevfik Veciz, “Hidroksiklorakinle ilgili farklı ve birbiriyle uyumsuz bulgular veren bilimsel çalışmalar, kafa karışıklığına niçin oluyor. Fakat, buna şaşırmamak gerekli. Bilimsel veriler, değişmeyen gerçekler değildir. Bilimsel data, yanlışlanabilir bilgidir.” şeklinde ifadelerde bulundu.

Kendi Twitter hesabı üzerinden açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Tevfik Veciz, Hidroksiklorokin’in neden ayrı bilimsel sonuçlar ortaya koyduğunu tartıştı ve kafa karışıklığına neden olan çalışmalar hakkındaki görüşlerini takipçilerine anlattı.

Prof. Dr. Tevfik Veciz’nün Twitter üzerinden yaptığı açıklamalar:

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, Hidroksiklorokin tartışmaları hakkına şu ifadeleri kullandı:

 “Hidroksiklorakinle ilgili öbür ve birbiriyle uyumsuz bulgular veren bilimsel çalışmalar, kafa karışıklığına neden oluyor. Ancak, buna şaşırmamak lazım. Bilimsel veriler, değişmeyen gerçekler değildir. Bilimsel bilgi, yanlışlanabilir bilgidir.”

“Bilim şöyle çalışır: siz cevabı bilinmeyen bir soru sorarsınız. Bu soruya yanıt olacak bir hipotez kurarsınız. Bu hipotezi görünmek üzere bir usul geliştirirsiniz. Bu yöntemle araştırma, ölçümler yapar ve elde ettiğiniz bulguları yayınlarsınız. Bu bilimsel veridir.”

“başka biri aynı soru için öbür bir kuram ya da yöntemle araştırma yapar ve sizin bulgularınızı yanlışlayan sonuçlara ulaşabilir. Huysuz kanıtlanıncaya değin, araştırma yönteminin gücüyle orantılı olarak her bilimsel veriye haysiyet edilir.”

“Bilimsel data yanlışlanabilir bilgidir. Bilimsel verilerin değişmeyen gerçekler olduğuna inanırsanız, bilimselliği yitirirsiniz. Çünkü bilimle gerçek bir arada olmaz. Bilim, gerçeğin olmadığı yerde vardır.”

“Çünkü bilim gerçeği arama, bulgu çabasıdır. Eğer siz elinizdekinin hakiki olduğuna inanıyorsanız bilim yapmaya gerek duymazsınız. Ancak, elinizdeki bilgiye kuşkuyla yanaşıyor ve soru soruyorsanız bilim yapmaya başlarsınız.”

“Bilim kuşkuya dayanır. Bilim gerçekleştirmek soru sorup, yanıtlarını aramakla başlar. Pandemi sürecinde medyada yayınlanan bilimsel araştırmaların sonuçları, adeta değişmez gerçekler gibi algılanıyor. Aksi yöndeki bulgular ya görmezden gelinebiliyor veya kafa karışıklığına niçin oluyor”.

“Fakat, bilimsel gelenekten gelenler için bu koşul şaşılacak yok. Bilimsel veriler yarıömrü olan bilgilerdir. Örneğin bugün elimizdeki bilimsel verilerin, olur ya de yarısı yanlıştır. Ama hangi yarısı? İşte sorun burada.”

“En baştan beri söylediğimiz gibi Covid-19‘la ilgili olarak resmin tamamını görmekten uzağız. Söylenenler, bugün için geçerli bilgilerden kaynaklanmakta olup, ilerleyen dönemde elde edilecek yeni bilgilerle bir kısmı yanlışlanacak ya da yetkisiz kısımları tamamlanacaktır.”

Hakkında admin

Check Also

Türk Motosiklet Sürücüsünün Radara Yakalanmamak İçin Bulduğu Çözüm Deşifre Oldu

Türk Motosiklet Sürücüsünün Radara Yakalanmamak İçin Bulduğu Çözüm Deşifre Oldu

Radar sistemleri, hız sınırlarını aşarak hem kendi hem de trafikteki diğer kişilerin hayatlarını tehlikeye atan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir