Anasayfa / Genel / Bilim Kurulu Üyesi: “COVID-19’un Hasta Etme Gücü Azaldı”

Bilim Kurulu Üyesi: “COVID-19’un Hasta Etme Gücü Azaldı”

Ülkemizde koronavirüse karşısında alınan önlemler, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan kadar yapılan son açıklamayla gevşetilmeye başlandı. Yaz aylarının da etkisiyle COVID-19 ’un bölüştürme hızının kontrol altına alındığı ülkemizde, alınan yeni kararlar sonucunda olgu sayısında çoğaltma yaşanırsa kurallar yeniden getirilecek. 

COVID-19 ’un yayma hızıyla ilgili açıklama yapan Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Tevfik Veciz, hasta yoğunluğunda yaşanan azalmaya bakıldığında, şu anki virüsün geçtiğimiz aylardakine göre daha eksik hasta etme özelliğine sahip olduğunu söyledi. Bu durumun herhangi bir gevşemeye yol açmaması gerektiğini söyleyen Veciz, virüsün hala can almaya devam ettiğini hatırlattı. 

Sözcü ’nün haberine kadar 1 Haziran ’da başlayacak normalleşme süreci için bir takım uyarılar yapan Prof. Dr. Kısa Ve Öz, “Bu bize şunu gösteriyor. Virüs duruyor. Bir yere gitmiş değil. Ortalık süt liman yok. Tehlike geçmiş yok. Virüs bekliyor. Virüs fırsat kolluyor. Bizi hastalandırmak için, öldürmek için fırsat kolluyor. Yokmuş gibi farz edemeyiz. ‘Risk bitti, her şey normale döndü ’ diyemeyiz. Muhakkak sosyal yaşam tekrar başladı. Fakat bunu yaparken virüse fırsat vermeyecek bir şekilde, kontrollü bir şekilde bunu yapmak zorundayız.” dedi. 

Virüsün varlığı unutulmamalı

Normalleşme süreciyle insanların eski düzenine dönmemesi gerektiğini belirten bilim kurulu üyesi, bu süreçte virüsün hala var olduğunu unutmamamız gerektiğini söyledi. “Tedbirlerimizi almalıyız. Maske, sosyal mesafe ve temizlik. Muhtemel olduğu kadar kapalı ve kalabalık alanlara girmeyeceğiz” ifadelerini kullanan Özlü, bayramda 81 il için bayramda belirlenen sokağa çıkma yasağının verilerinin önümüzdeki pazartesi günü tabloya yansıyacağını düşündüğünü söyledi. 

“Virüsün hasta yapma etkisi azaldı”

Prof. Dr. Kısa Ve Öz, virüsün rahatsızlık yapma gücüyle de ilgili konuştu. Veciz, “Virüsün rahatsızlık yapma gücü. Biz buna virülans diyoruz. Şu an dolaşan virüsün, daha evvelden piyasada dolaşan virüse tarafından rahatsızlık yapma oranı belki azalmış olabilir. Bununla ilgili üretilmiş çalışma değil. Lakin bir takım mutasyonların geçirdiğine dair çalışmalar var. Hastanelerdeki hasta yoğunluğuna baktığınız süre hasta yoğunluğunun azaldığını, hastaların daha hafif seyirle bize başvurduklarını görüyoruz.” dedi. 

COVID-19 ’un hasta yapma gücünün azalmasının arkasından bir dönüşüm olabileceği gibi alınan önlemlerle de alakalı olabileceğini söyleyen Özlü, önümüzdeki süreçte maske, uzaklık ve hijyenin yaşamımızda olması gerektiğini belirtti. 

Hakkında admin

Check Also

Sony, Kasım Ayı Ücretsiz PlayStation Plus Oyunlarını Açıkladı

Sony, Kasım Ayı Ücretsiz PlayStation Plus Oyunlarını Açıkladı

Sony, PlayStation Plus aboneliğine sahip olan kullanıcıların kasım ayında ücretsiz olarak erişebilecekleri oyunları açıkladı. Sony’nin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir