Anasayfa / Genel / Bilim İnsanları Uyardı: 2 Metrelik Sosyal Mesafe Yeterli Değil

Bilim İnsanları Uyardı: 2 Metrelik Sosyal Mesafe Yeterli Değil

Bütün dünyayı etkisi altına alan koronavirüsten etkilenen birey sayısı 5.7 milyonu geçerken, dünyanın bambaşka bölgelerinde çalışmalarını sürdüren bilim insanları, sosyal uzaklık için ideal olduğu belirtilmiş 2 metrenin yetersiz olduğunu duyurdu. Bilim insanları, “Dünya Sağlık Durumu Örgütü’nün önerdiği 2 metre sosyal mesafenin kapalı ortamlarda işe yaramadığına dair kanıtlar var” dedi.

İddia, Tayvan Milli Sun Yat-sen Üniversitesi ’nden Chia Wng, Kaliforniya Üniversitesi ’nden Kimberly Prather ve Dr. Robert Schooley kadar ortaya atıldı.

Dünyaca meşhur bilim dergisi Science dergisine makale yazar bilim insanları, maske takmanın önemini vurgulayarak, sosyal uzaklık kurallarının her koşulda yeterli olmadığını duyurdu. Science’ta yayınlanan makalede bilim insanları kapalı alanlarda sosyal mesafenin yetkisiz kalacağını açıklayarak, maske takılmasının manâlı olduğunu belirtti.

Havadaki damlacıklar ve partiküller sayesinde koronavirüsün bulaşabildiğini vurgulayan bilim insanları, “Koronavirüsün sessizce hiç belirti göstermeyen ahali kadar bulaşabildiğini bildiren kanıtlar, Dünya Sağlık Örgütü ’nün 2 metre uyarısının birçok kapalı ortamda geçerli olmadığını gözler önüne seriyor. Damlacıklar havada saatlerce kalabiliyor ve zamanla artabiliyor. Ayrıca havadaki hareketliliğe kadar 2 metreden daha öteye de gidebiliyor” açıklamasını yaptı.

‘Damlacıklar Saatlerce İçeride Kalabilir ve Ciğerlerin Derinine Zahmetsizce Ulaşabilir’

Uzmanlık alanı kimya ve bulaşıcı hastalıklar olan bilim insanları, “Nefes alırken veya konuşurken ortaya meydana çıkan damlacıklar saatlerce içeride kalabilir ve bir bireyin ciğerlerinin derinine fazla zahmetsizce ulaşabilir. İnsanlar mesafeli olsa bile maske takmak çok kayda değer” ifadesini kullandı.

Uzmanlar, Hong Kong ve Tayvan gibi bölgelerde maske kullanımı yaygın olduğu için olgu ve ölüm sayısının daha düşük olduğunu örnek olarak gösterdi. Uzmanlar, maske kullanımının salgını yavaşlatmak için önemli olduğunu bilhassa vurguladı.

Ayrıca Science ’ta bulunan makalede bilim insanları, belirti göstermeyen kişiler için de düzenli ve geniş detaylı testler yapılması gerektiğini aktardı.

Hakkında admin

Check Also

DOOM, Bu Sefer de Minecraft Koyunları Üstünde Oynandı [Video]

DOOM, Bu Sefer de Minecraft Koyunları Üstünde Oynandı [Video]

İlk olarak 2011 yılında PC’ye çıkan ve daha sonra yakaladığı devasa popülarite sayesinde neredeyse oyun …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir