Anasayfa / Genel / Bilim İnsanları: Samanyolu ’ndaki 30 ’dan Fazla Gezegende Medeniyet Olabilir

Bilim İnsanları: Samanyolu ’ndaki 30 ’dan Fazla Gezegende Medeniyet Olabilir

İngiltere ’de bulunan Nottingham Üniversitesi ’nden bilim insanları, Samanyolu ’nda bulunan öteki gezegenlerde Dünya ’dakine aynı bir yaşam geliştiğini varsayarak, Dünya ’daki yaşamın evrimine benzer bir evrime konut sahipliği yapabilecek gezegenleri belirleyerek galakside kaç gezegenin gelişmiş bir medeniyete ev sahipliği yapabileceğini tespit ettiler. 

Bilim insanlarının çalışması, Samanyolu ’nda medeniyetlere ev sahipliği yapabilecek gezegenlerin varlığını araştırmakla beraber Dünya ’daki yaşamın geleceğine ışık tutacak veriler de elde etti. Çalışmaya tarafından Dünya ’daki yaşamın devamı, umduğumuz kadar uzun sürmeyebilir. 

Araştırmacılar, evrime kozmik ölçekte bakarak gezegenleri incelediler

zeki yaşam formu

Yapılan çalışmayla ilgili açıklama yapan Nottingham Üniversitesi ’nden Christopher Conselice, Dünya ’daki gibi zeki bir yaşam formunun gelişmesi için 5 milyar yıl süre geçmesi gerektiğini varsayıldığını belirtti. Conselice, bu şekilde bakıldığında galakside en düşük birkaç düzine medeniyet olması gerektiğini söyledi. 

Çalışmanın detayları hakkında da bilgi veren Christopher Conselice, çalışmadaki fikirlerinin evrime kozmik ölçüde görmek olduğunu söyledi. Conselice, çalışmayı gerçekleştirmek için Astrobiyolojik Kopernik Sınırı ismi verilen bir hesaplamayı kullandıklarını da sözlerine ekledi. 

Astrobiyolojik Kopernik Sınırı için iki bedel kullanılıyor. Bunlardan ilki, bir gezegende akıllı yaşam formlarının gelişmesi için oluşumdan sonra 5 milyar sene geçmesi gerektiğini söyleyen kuvvetsiz hudut. İkincisi ise yaşamın 4.5 milyar ile 5 milyar sene önce başladığını belirten kuvvetli hudut. 

zeki yaşam formu

Bilim insanları, çalışmalarında Astrobiyolojik Kopernik Sınırı değerlerinin ikincisi olan kuvvetli sınırı kullandılar. bununla birlikte akıllı türlerin metal açısından zengin ortamlarda gelişmesi gerektiği de çalışmada bir etken olarak değerlendirildi. Bunun nedeni, insanlığın Güneş ’te bulunan metal sebebiyle metal açısından varlıklı bir ortamda gelişmiş olmasıdır.

Araştırmacılar, koşulları belirledikten daha sonra Samanyolu ’ndaki kaç gezegenin bu koşulları karşılayabileceğini çakmak için yaşamın nerede oluşabileceği hakkındaki varsayımları çalışmalarında kullandılar. 

36 gezegende zeki yaşam formları olabilir

zeki yaşam formu

Nottingham Üniversitesi ’nden araştırmacılar, yukarıda belirli iki faktörü kullanarak Samanyolu ’nda zeki hayat formlarını içeren medeniyetlerin olabileceği 36 gezegen belirlediler. Ama bu gezegenlerle iletişim şu anda imkansız gibi görünüyor. 

Tespit edilen gezegenlerle görüşmek için derhal radyo sinyallerinin gönderilmesi ve onlardan gelecek radyo sinyallerinin iyi bir şekilde alınması gerekiyor. Ama tespit edilen gezegenlerin en yakınının Dünya ’dan 17.000 ışık yılı uzak olması, bu iletişimi imkansız ayla getiriyor. 

zeki yaşam formu

Çalışmayla ilgili yorumlama yapan Christopher Conselice, “Araştırmamız, Dünya dışı zeki medeniyetler arayışının yalnızca yaşamın nasıl oluştuğunun varlığını ortaya çıkarmakla kalmayıp, aynı zamanda kendi medeniyetimizin ne dek zaman hayatta kalacağı konusunda da bize ipuçları veriyor” dedi. 

Hakkında admin

Check Also

DOOM Eternal'ın Game Pass PC Kütüphanesine Geleceği Tarih Belli Oldu

DOOM Eternal’ın Game Pass PC Kütüphanesine Geleceği Tarih Belli Oldu

id Software tarafından geliştirilen ve Bethesda Softworks tarafından bu sene mart ayında yayınlanan DOOM Eternal, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir