Anasayfa / Genel / Bilim İnsanları, Memelilerin Kokuları Nasıl Algıladığını Belirlediler

Bilim İnsanları, Memelilerin Kokuları Nasıl Algıladığını Belirlediler

ABD ’deki NYU Grossman Tıp Fakültesi ’nden araştırmacılar, fareler üstünde yaptıkları bir çalışmada, ortamda bir koku olmadığı halde algılanan bir koku varmış gibi beynin koku işleme merkezinde bir elektrik sinyali oluşturmayı başardılar. 

Egzersiz sırasında yapay koku sinyali oluşturmayı başaran bilim insanları, sinyalin zamanlamasını ve sıralaması da değiştirmeyi başardılar. Bu sayede farelere öbür kokular algılatılabiliyor ve hangi değişikliklerin daha kayda değer olduğunu belirleyebiliyorlar. 

Çalışmada bulunan araştırmacılardan Edmund Chong, “Beynin kokuları nasıl algıladığını çözmek kısmen karmaşıktır. Çünkü görme gibi diğer duyulardan farklı olarak tekil kokuların en kayda değer yönlerini demin bilmiyoruz” dedi. 

beyin koku

Bilim insanları, kokular üstüne yaptıkları çalışmada hayvanlarda ve insanlarda burnun ardındaki bulunan koku alma merkezine odaklandılar. Daha önce yapılan araştırmalar, kokulara yan havadaki moleküllerin burnu kaplayan reseptör hücrelerini, glomerül adı bahşedilen bölgedeki sinir uçlu demetlere ve sonra beyin hücrelerine elektrik sinyali yollamak için tetiklediğini gösteriyor. 

Glomerül aktivasyonunun zamanlamasının ve sırasının kokuya özgü olduğu bilinmektedir. Araştırmacılar, yaptıkları çalışmada hayvanların glomerül aktivasyonundan sonra bir kokuyu nasıl algıladığını, kokuya nasıl tepki verdiğini ve bir kokuyu hatırlamasını sağlayan beyin korteksine dışarı giden sinyalleri belirlediler. Oysa şimdiye dek yapılan araştırmalar, kokular zaman içinde değişebildiğinden ve başkalarıyla karışabildiğinden nöron türleri aralarında tek bir koku imzasını tam olarak izlemeyi başaramamışlardı. 

NYU Grossman Tıp Fakültesi ’nden araştırmacıların çalışmasında genetiği değişmiş fareler kullanıldı. Bu sayede ışık göndererek farelerin beyin bölgeleri aktive edilebildi. Çalışma esnasında farelere, sadece içten kokuyu algıladıklarında bir kolu ittirip su içebildikleri bir sistem sunuldu. Bu sayede farelerin beyinlerinde kokulara dair meydana gelen desenler ortaya çıkarılabildi. 

beyin koku

Araştırmacılar, bu modeli kullanarak faal glomerüllerin zamanlamasını ve karışımını değiştirerek farelerde meydana gelen değişiklikleri ortaya çıkardılar. Alıştırma esnasında, koku tanımlayıcı set içindeki glomerülün farklı bölgelerini aktive eden koku sinyalini değiştirdiklerinde farelerin algılama ve su elde etme yeteneğinde yüzde 30 ’lara varan düşüşler keşfettiler. Setlerde yapılan değişiklikler, içten koku algılamasında da yüzde 5 ’e kadar düşüşlere neden oldu. 

Bilim insanları, glomerül aktivasyonlarının zamanlaması “bir melodideki notalar” gibi beraber çalıştıklarını söylüyorlar. “Notalarda” meydana gelen değişiklikler aktivasyonda gecikmelere neden olmakla beraber kesintilere de niçin oluyor. 

beyin koku

Üzerinde alıştırma yapılan farelerde ne vakit, kaç tane ve hangi reseptörlerin ve glomerüllerin aktive edildiği üstünde sıkı bir yoklama sağlayan araştırmacılar, hangi değişkenleri gözden geçireceklerini ve hangi koku özelliklerinin ortaya çıktığını tanımlayabildiler. 

Çalışmaya katılan araştırmacılardan Dmitry Rinberg, “Şu Anda glomerül aktivasyonunun zamanlamasını ve sırasını ayırmak için bir modelimiz olduğuna göre koku alma bölgesinde belirtilen bir kokuyu anlatmak için gereklilik duyulan asgari sayıda ve türde reseptörleri inceleyebiliriz” dedi.

Hakkında admin

Check Also

PowerPoint Alternatifi 8 Sunum Hazırlama Programı

PowerPoint Alternatifi 8 Sunum Hazırlama Programı

Microsoft PowerPoint, ilgi çekici sunumlar hazırlamak için güzel bir sunum hazırlama programı olmasına rağmen pek …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir