Anasayfa / Genel / Bilim İnsanları, Koronavirüsün Vücutta Diyabet Geliştirme Riskini Yükselttiğini Açıkladı

Bilim İnsanları, Koronavirüsün Vücutta Diyabet Geliştirme Riskini Yükselttiğini Açıkladı

Koronavirüs pandemisi ha bitti ha bitecek derken, son günlerde büyüyen olgu sayıları ile bitmiş ahali üzerinde dehşet bırakmaya başladı. Normalleşme süreciyle birlikte kurallara dikkat etmeyen pek çok insan sebebiyle COVID-19 ’un bulaşı oranı da yükselmeye başladı. Virüs hakkında incelemeler yapan bir grup bilim insanı ise, virüsün enfekte olan kişilerde kayda değer bir hastalığa daha sebep olabileceğini keşfetti.

Avustralya ’daki Melbourne Üniversitesi ve Londra Kraliyet Koleji öncelikle olmak üzere birkaç araştırma kurumunun iki taraflı yaptığı bir araştırmada, COVID-19 enfeksiyonunun hastalarda diyabet gelişme riskini yükselttiği keşfedildi. New England Journal of Medicine dergisinde yayınlanan bir çalışmada ortaya çıkan bu bilgiye göre, virüs ırk dilinde şeker olarak da aşina şeker hastalığı hastalığının çıkmasını sağlıyor. Hem şeker hastası olan şahısların koronavirüse yakalanma riskinin daha yüksek olduğu biliniyor.

Bir protein sonucu risk de artıyor

Koronavirüsün hücrelere yayılmasını karşılayan en önemli protein olan ACE-2, bununla birlikte glikoz metabolizmasından sorumluluk sahibi organları da etkiliyor. Bu durum da şeker hastası olmayan şahısların deha hastalığa yakalanmasına niçin olabiliyor. Uzmanlardan yapılan açıklamaya göre, diyabetin yeni herif mi yahut daha önceden bilinen bir müşteri mi olduğu şu lahza için bilinmiyor. acilen araştırmacılar, COVID-19 vücuttan adamakıllı atılınca diyabetin nasıl bir yol izlediğini araştırıyor. 

Ülkemizde de öyle fazla insanın diyabet rahatsızlığına sahip olduğu biliniyor. Genetik olarak da aktarılabilen bu hastalık, koronavirüsle beraber daha da pozitif insana ulaşabilir. Bu sebeple, normalleşme sürecinde olsak dahi önlemlerimizi en iyi şekilde almamız gerekiyor. Maske ve sosyal mesafeye dikkat edeceğimiz gibi zoraki kalmadıkça açık havada çıkmamak da virüsün yayılmasını engellemek için fazla etkili olacaktır.

Hakkında admin

Check Also

DOOM Eternal'ın Game Pass PC Kütüphanesine Geleceği Tarih Belli Oldu

DOOM Eternal’ın Game Pass PC Kütüphanesine Geleceği Tarih Belli Oldu

id Software tarafından geliştirilen ve Bethesda Softworks tarafından bu sene mart ayında yayınlanan DOOM Eternal, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir