Anasayfa / Genel / Bilim İnsanları, Karanlık Madde Deneyindeki Açıklanamayan Sinyalin Sırrını Çözmeye Çalışıyor

Bilim İnsanları, Karanlık Madde Deneyindeki Açıklanamayan Sinyalin Sırrını Çözmeye Çalışıyor

Karanlık madde, evrenimize dair en çok merak edilen konulardan biri ve bilim insanları, yaptıkları deneylerle karanlık madde arayışını sürdürüyor. Araştırmacılar, evrenin büyük kısmının karanlık maddeyle çizgili olduğu konusunda anlaşmaya varılmış olsa da bu maddeyi açığa çıkarmayı demin başaramadı. Oysa yapılan bir deneyde varlığına dair bir dikkat çekici bulunmuş olabilir.

Karanlık maddenin işaretlerini araştıran bir deneyde açıklanamayan bir sinyal tespit edildi. Xenon1T deneyi üstünde çalışan bilim adamları, dedektörlerinde beklenenden daha pozitif aktivite gözlemledi. Bu bağdaşmama, aksiyon adı bahşedilen karanlık madde parçacığının varlığına dikkat çekici olabilir.

xenon 1t

Karanlık madde, evrendeki tüm maddenin %85’ini içerse de doğası bilinemiyor. Her ne ise, adı gibi algılanabilir ışığı yansıtmıyor veya yaymıyor. Xenon1T deneyinden gelen yeni sinyal için üç potansiyel yorumlama var. İkisi, sinyali açıklama yapmak için yeni fiziğe ihtiyaç duyarken, biri ise Güneş aksiyonları olarak adlandırılan varsayımsal bir karanlık madde parçacığıyla tutarlılık gösteriyor.

Xenon1T, öteki namzet parçacıklara da duyarlıydı. Deney, 2016-2018 yılları arasında İtalya’daki Gran Sasso tesisinde derin bir yer aşağı gerçekleştirildi. Algılayıcı 3.2 ton ultra saf sıvılaştırılmış ksenon ile dolduruldu, iki tonu, ksenon atomları ve içinden geçen diğer parçacıklar arasındaki etkileşimler için bir “niyet” görevi fark etti.

Karanlık madde deneyindeki arka plan gürültüsü ne kavrama geliyor?

arka plan gürültüsü

Bir parçacık hedefi geçtiğinde deney, bir ksenon atomundan ufak ışık flaşları ve bağımsızlık elektronlar üretebiliyor. “Olaylar” olarak da adlandırılan etkileşimlerin çoğu, müonlar, kozmik ışınlar ve nötrinolar gibi zaten bildiğimiz parçacıklarla ilgili ve bunlar, doğrusu bilim insanlarının arkadaki plan sinyali olarak adlandırdığı şey. Keşfedilmemiş bir parçacıktan gelecek bir sinyalin, bu arkadaki plan gürültüsünün üstüne çıkacak değin kuvvetli olması gerekir.

Bilim insanları Xenon1T’deki arkadaki plan olaylarının sayısını tahmin ettiler. Kabaca 232 olması beklenen arkadaki plan olaylarından 285 olay gördüler. Sonucun bu kadar yüksek çıkmasının nedeni, Xenon1T dedektöründe minik miktarlarda trityumun varlığından kaynaklanan, daha önce dikkate alınmamış yeni bir arka plan gürültüsü olabilir. Ayrıca, her saniye trilyonlarcası vücudunuzdan geçen nötrinolardan da kaynaklanıyor olabilir. Nötrinoların manyetik momentinin, fizikteki temel parçacıkları kategorize eden Standart Model’deki değerinden daha büyük olmasıyla açıklanabilir.

karanlık madde aksiyon

Arka plan sinyallerinin fazlalığı aynı zamanda bir karanlık madde adayı olan ve demin saptama edilmemiş bir parçacık olan Güneş aksiyonlarından gelen bir sinyalle de büyük ölçüde tutarlılık gösteriyor. İstatistiksel açıdan bakıldığında, Güneş aksiyonu hipotezinde 3.5 sigma anlamlılık seviyesinde bulguya rastlandı. Genellikle keşif için kabul edilen eşik ise 5 sigma. Trityum ve nötrino manyetik moment hipotezleri de 3.2 sigmaya karşılık geliyor ve verilerle de düzenli.

Hakkında admin

Check Also

Steam Sonbahar İndirimi Başladı: Sağlam İndirime Giren 10 Oyun

Steam Sonbahar İndirimi Başladı: Sağlam İndirime Giren 10 Oyun

Steam’in her sene düzenli olarak yaptığı indirimler, ülkemiz dahil tüm dünyada ilgiyle takip ediliyor. PC …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir