Anasayfa / Genel / Bilim İnsanları, Kara Delikler Hakkında Yeni Bir Teorem Yayınladı

Bilim İnsanları, Kara Delikler Hakkında Yeni Bir Teorem Yayınladı

Kara delikler, minik bir çocuktan tutun erişkin bir bireye dek herkesin ilgisini çeken bir konudur. Hakkında çok fazla bilgiye sahip olmadığımız bu uzay bölgeleri, halk üstünde merak uyandırmaya devam ediyor.  

Uzaydaki bu kara delikler; radyasyonun bile kaçamadığı, inanılmaz yoğun bir çekim alanına sahip büyüleyici kozmolojik yapılardır. Son beş yıl içerisinde astrofizikçiler, kara delikler etrafında güçlü çekim kuvvetlerinin olduğu hakkında ilk gözlemlerini yaptılar.  

Kara delikler ve ışık halkaları arasındaki bağıntı hakkında makale yayınlandı:

kara delik

Event Horizon Telescope Araştırma Grubu, bir kara delik gölgesinin birincil görüntüleri yakalarken öte taraftan The LIGO ve Virgo, meslek birliği içerisinde dünyadaki en gelişmiş yer çekimi dalgası detektörlerinden bazılarını kullanarak bu gök cisimlerinin etrafındaki yer çekim dalgalarını tespit etti. 

Bu gözlemlerin ikisi de son derece ümitli ve büyüleyici olsa da kara deliğin çevresindeki ve hiçbir şeyin kaçamadığı, uzaydaki o bölgeyi açıklamaya yetmemekte. Spesifik bölgenin komşusu olarak bilinen ışık halkaları, kendi üzerine kapanarak zinde yuvarlak yörüngeler oluşturuyor. Bu ışık halkalarını analiz etmek, kara delikler hakkında daha çok hafıza sahibi olmamızı sağlayabilir. 

Almanya’daki Max Planck Enstitüsü ve Portekiz’deki Aveiro Üniversitesi’nden araştırmacılar, değişmez kara deliklerin etrafındaki ışık halkaları hakkında bir teorem geliştirdiler. Physical Review Letters ’ta paylaşılan teorem, dengede olan kara deliklerin, en genellikle her bir dönme yönünde asgari bir ışık halkasına sahip olduğunu söylemekte. Çalışmayı yürüten iki tahlilci Pedro Cunha ve Carlos Herdeiro, e-posta yoluyla Phys.org’a yaptığı açıklamada, “Işık halkaları ve özellikleri, kara delikler hakkında data taşıyabilir” dedi. 

kara delik araştırmacıları

Cunha ve Herdeiro’nun yayınladığı bu makalede, kara deliklerin etrafındaki ışık halkalarını inceleyen ve daha ileri çalışmalara esas oluşturabilecek yeni bir teorik bakış açısı sunuyor. Makalenin en esas avantajıysa herhangi bir yer çekimi teorisini takip etmemesi. Yani Einstein ’ın Görelilik Teorisi, uygulanabilir ya da geçerli olmasa bile teori üstünde çalışılabilir ve geliştirilebilir.

Hakkında admin

Check Also

28 Yıldır Okuyucularıyla Buluşan Optimum Dergisi'nin Kasım-Aralık 2020 Sayısı Çıktı

28 Yıldır Okuyucularıyla Buluşan Optimum Dergisi’nin Kasım-Aralık 2020 Sayısı Çıktı

Türkiye’nin en aktif öğrenci topluluklarından İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Endüstri Mühendisliği Kulübü’ne (EMK) bağlı olarak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir