Anasayfa / Genel / Bilim İnsanları, Hücreleri Şeffaflaştırmayı Başardı (Görünmezlik Gerçek mi Oluyor?)

Bilim İnsanları, Hücreleri Şeffaflaştırmayı Başardı (Görünmezlik Gerçek mi Oluyor?)

Görünmezlik, senelerdir bilim kurgu eserlerini süsleyen şeylerden bir her birine. Bu konu üstüne kitaplar yazıldı, filmler çekildi ve belli ki en sonunda görünmezlik konusunda oldukça manâlı bir adım atıldı.

Görünmezlik konusunda en tanıdık eser, bilim kurgu dünyasının en büyük isimlerinden H. G. Wells ’e ait olan The Invisible Man ’dir. H. G. Wells ’in bu eserinde bir bilim insanı, derinin kırılma indeksini değiştirerek görünmezliğe ulaşır. Wells ’in romanındaki bilim insanı Griffin, insan derisinin 1,4 olan kırılma indeksini, havanın kırılma indeksi olan 1 ile eşleştirmeyi başarır.

Görünmez edinmek:

the invisible man

~The Invisible Man, 1933

Laf konusu bu akıl, doğrusu reel bilime sırtını yaslıyor. Bir nesnenin kırılma indeksini, yağ gibi bir sıvının kırılma indeksine eşleştirirseniz nesnenin ortadan kaybolmasını sağlayabilirsiniz. Bilim insanları da bir mürekkep balığında yer alan proteini kullanarak insan böbreği hücrelerinin kırılma indeksini ortama benzemesi için değiştirmenin bir yolunu keşfetti. En Ince Ayrıntısına Kadar görünmez olmasalar da bu karışım, tuzlu çözeltisiyle karıştırıldığında yaklaşık olarak tamamen transparan oluyor.

Araştırmanın baş yazarı olan Kaliforniya Üniversitesi ’nden kimya ve biyomoleküler mühendisi Alon Gorodetsky, Inverse ’e yaptığı açıklamada hedefinin bu teknolojiyi insan derisini görünmez yapmak için uygulamak olduğunu söyledi. Keza bu teknoloji, estetik ameliyatlardan hücresel görüntülemeye kadar birçok öbür alanda da kullanılabilir.

mürekkepbalığı

Mürekkep balığı ve ahtapot gibi kafadan bacaklı canlıların vücudunda lökofor hücreleri adı bahşedilen hücreler bulunuyor. Bunlar, görülebilir ışığın tüm spektrumunu dağıtabilir. Normalde bu canlılar, süt beyazı gibi gözüküyor ancak deniz suyundan gelen filtrelenmiş ışığı da dağıtabiliyorlar ki bu da bulundukları ortamda kamufle olmalarını sağlıyor.

Kıyı mürekkep balıklarında yer alan lökofor hücreleri, ‘reflectin A1’ adı verilen proteini açığa çıkararak ışığı dağıtabiliyor. Gorodetsky ve ekibi de gelişmemiş insan böbreği hücrelerini, bu proteini açığa vurması için değişikliğe uğrattı. Takım, bu sayede ışığı dağıtan parçacıklar elde etmiş oldu. Bir öteki kayda değer noktaysa ekibin, ışığı dağıtan bu parçacıkların gerçek boyutunu değiştirerek bu hücrelerin şeffaflığını manipüle edebilecek bir yol bulmuş olması. Gorodetsky, tuzlu çözeltisi ekleyerek bu parçacıkların boyutunu büyütebildiklerini söylüyor.

Takım, yaptıkları bu keşfi test etmek için bu hücreleri, farklı yoğunluklarda sodyum klorür içeren iki parçaya yerleştirdi. Hücreler düşük tuz yoğunluğuna maruz bırakıldığında bunların gözle görülebilir şeffaflıkta olduğu gözlemlenirken, daha yüksek tuz yoğunluğuna maruz bırakılan hücrelerin daha artı ışığı yansıttığı ve gözle görülebilir opaklıkta olduğu gözlemlendi oysa hâlâ öncekine kadar daha kolay görülebilir noktadaydı.

Yaşanan bu metamorfoz, şeffaflığın değişiminin ayarlanabilir olduğu anlamına geliyor. Bu da bilim insanlarının şeffaflık dereceleri aralarında değiştirme yapılabilmesine imkân veriyor. neticede bu cins transparan hücrelerin kullanımı için daha fazla alanın kapıları aralanıyor.

görünmezlik

Bilim insanları, bambaşka teknikler kullanarak zaten ayrıntılarıyla saydam insan organları ya da içi görülebilen fare beyni yapmayı başarmıştı ama Gorodetsky ’nin yöntemi ayarlanabiliyor ve tek bir spesifik hücreye uygulanabiliyor. Gorodetsky, bu yöntem sayesinde vücuttaki yaraların gizlenebileceğini söylüyor.

Gorodetsky, “İnsan derisini, tıpkı bir mürekkep balığı derisi gibi şeffaflığını değiştirebilir yapmak istiyoruz ama bu, epeyce mecburi ve ağır bir proje. Bunu yapabilmenin demin başındayız ancak sabahtan uyandığımda işe gitmek için beni heyecanlandıran şey de bu” diyor.

Hakkında admin

Check Also

Dünyanın İlk Elektronik Kağıt Tabanlı Esnek ve Renkli Ekranı Geliştirildi

Dünyanın İlk Elektronik Kağıt Tabanlı Esnek ve Renkli Ekranı Geliştirildi

E Ink, 2016 yılının mayıs ayında yeni bir teknolojisini tanıtmıştı. Şirketin elektrikli mürekkep dünyasında çığır …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir