Anasayfa / Genel / Bilim İnsanları, Güneş Işığına Kadar Renk Değiştiren Akıllı Pencere Ilerletti

Bilim İnsanları, Güneş Işığına Kadar Renk Değiştiren Akıllı Pencere Ilerletti

Yaz ayları yaklaşıyor ve pencereden giren güneş ışığı kimi süre gözlerimizi rahatsız edecek değin artı olabiliyor. Bilim insanları, güneş ışığının yoğunluğuna yan olarak camın rengini değiştirerek odaya giren ışık miktarını otomatik olarak ayarlayabilen bir akıllı pencere teknolojisi geliştirerek bu sorunun önüne geçmeyi hedefliyorlar.

Kore Enerji Araştırma Enstitüsü’nden (KIER) Dr. Han Chi-hwan’ın araştırma ekibi, elektrokromik (gerilimle rengi ve saydamlığı değişen) bir cihaza, elektromotor kuvveti sağlayabilen ışık emici bir katman baştan sona harici bir güce gereklilik duymayan bir zeki pencere teknolojisi geliştirmeyi başardı. Yeni teknoloji, aynı ürünlerle karşılaştırıldığında maliyetleri %30 ila %50 dolaylarında düşürmeyi vadediyor.

Işığa aklıselim yeni zeki pencere teknolojisi farklı bir baskı kaynağına ihtiyaç duymuyor

akıllı pencere

Mevcut elektrokromik zeki pencere ürünleri, fiyatı yüksek fiyatları ve monte edilmesi şiddet yapıları nedeniyle yaygın değil. aynı zamanda, yeni ışığa duyarlı akıllı pencere teknolojisi, dahili olarak ışık emici bir katman içerdiğinden, öbür bir zor kaynağına ihtiyaç duymuyor ve pahalı iletken sırça içermediğinden nedeniyle hesaplı bir çözüm olarak öne çıkıyor. Ayrıca yaz aylarında görünür ışık ve IR ışık iletimini engelleyerek yüksek soğutma maliyetleri olan büyük binalara tasarruf sağlamayı vadediyor.

akıllı pencere teknolojisi

Araştırma ekibi, yeni ürünüyle yalnızca camı değil, aynı zamanda film teknolojisini de geliştirmeyi başardı ve standart pencere camlarına yapışabilen ayrı bir ürün daha geliştirmeye başladılar. Film tipi ürünlerin geliştirilmesi başarılı olursa, teknoloji yalnızca binalara değil araba, gemi ve uçak gibi farklı alanlara yönlendirilmiş araçlarda da kullanılabilir.

Hakkında admin

Check Also

SpaceX, Starship Prototipine Burun Konisi ve Kanatçık Taktı

SpaceX, Starship Prototipine Burun Konisi ve Kanatçık Taktı

SpaceX’in Ay’a ve Mars’a verimli ve kolay bir şekilde ulaşmak için geliştirdiği Starship uzay aracı, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir