Anasayfa / Genel / Bilim İnsanları, Evrenin ‘Karanlık Çağını’ Aydınlatacak 13 Milyar Yıllık Sinyali Arıyor

Bilim İnsanları, Evrenin ‘Karanlık Çağını’ Aydınlatacak 13 Milyar Yıllık Sinyali Arıyor

Günümüzde gece açık bir havada yukarı baktığımızda sayamayacağımız dek çok yıldız görürüz oysa evren, daha bu hâlini almamışken kuşkusuz yıldızların sayısı bu dek pozitif değildi. Peki bu dönem hakkında ne biliyoruz? İşte milletlerarası araştırmacılardan oluşan bir ekip, bundan 13 milyar yıl önce, yıldızsız bir evrenin yıldızlara kavuşmaya başladığı zamanda, günümüzde bile hâlâ evrende dolaşan bir sinyal üstünde çalışıyor.

Washington, Melbourne, Curtin ve Brown Üniversitesi ’nden araştırmacılar tarafından yönetilen ekip, geçtiğimiz yıl epeyce enerjik bir sinyalin varlığına dair bir dikkat çekici buldu. Bu sinyal, günümüzde evrenin ‘karanlık çağına’ ışık tutmak üzere bize en büyük ipuçlarını verebilecek bir sinyal olarak görülüyor.

Evrenin nasıl şekillendiğine dair ipucu verebilir:

sinyal

Araştırmacılara göre bu dönemde evrenin özellikleri, ilk yıldızların oluşumu üstünde büyük bir etkiye sahipti. Maddenin o dönemde evrendeki dağılımı, çok büyük muhtemelen gök adaların ve galaktik kümelerin bugün nasıl dağıldığını da şekillendirmişti.

Cihan, karanlık çağdan önce epeyce sıcak ve yoğundu. Elektronlar ve fotonlar birbirlerini ortadan kaldırdı ve bu da evrenin opak olmasına neden oldu ancak âlem, bir milyon sene yaşına yaklaşınca elektron ve fotonlar arasındaki etkileşim epeyce nadirleşti. Genişleyen cihan, karanlık çağından itibaren gitgide artarak daha şeffaf ve karanlık hâle geldi.

sinyal

Araştırmacıların gerisinde olduğu 13 milyar takvim sinyal, nötr hidrojen göre 21 santimetre dalga boyunda yayılan elektromanyetik radyo emisyonu olarak tanımlanıyor fakat kâinat genişlediğinden bu sinyal günümüzde 2 metreye değin uzadı. Bu sinyal, araştırmacılar tarafından ne eyvah ancak hiç ölçülemedi fakat araştırmacılar, sinyalin evrende dolaştığına inanıyorlar. 

Hakkında admin

Check Also

PlayStation 5, Her Kupanın Kilidi Açıldığında Sesinizi Kaydediyor

PlayStation 5, Her Kupanın Kilidi Açıldığında Sesinizi Kaydediyor

Japonya merkezli teknoloji devi Sony, yeni nesil oyun konsolu PlayStation 5’i geçtiğimiz günlerde tüm dünyada …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir