Anasayfa / Genel / Bilim İnsanları, Dünyanın En Eski Asalak Fosillerini Ortaya Çıkardı

Bilim İnsanları, Dünyanın En Eski Asalak Fosillerini Ortaya Çıkardı

Parazitlerle konakları arasındaki ilişkinin dünyanın en eski hayvanlarına dek gittiği görülüyor. Yakın zamanda yapılan bir araştırmada bilim insanları, 512 milyon yıl öncesine giden parazitik ilişkinlerin ilk kanıtlarını sunmayı başardılar. Dallı bacaklılara (Brachiopods, bugünkü yumuşakçalara benziyorlar) bağlanan tüp benzeri solucanların fosilleri, bu parazitlerin konaklarının besinlerini bereketli bir şekilde onlardan çaldıklarını gösteriyor.

Bu erken dönem parazitlik örnekleri, 540 milyon yıl önce görülen Kambriyen patlamasından anında sonra ortaya çıkmış. Kambriyen patlaması denilen dönemde bildiğimiz hayvanların ataları birbirlerinden türeyerek ortaya çıkmıştı. Bu da aramak oluyor ama asalak/konak ilişkileri, çoğu hayvanın kökeni değin eski. Günümüzde de parazitik ilişkiler doğada yaygın bir şekilde görülüyor.

Çin’de yer alan dallı bacaklı fosili, parazitik ilişkiyi gösteriyor:

Fosil

Fosillerdeki parazitleri tespit etmek, bilim insanları için oldukça kuvvet. bununla beraber Çin’in Yunnan bölgesinde bulunan Neobolus wulongqingensis kümesinde parazitler de tespit edildi. Dallı bacaklının kabuğunda bulunan oyuklar, parazitin konağın dışında yaşadığını lakin dallı bacaklının üzerinde delik açmadığını gösteriyor.

öte taraftan bu tüplerden yakındaki öteki konaklarda, örneğin trilobitlerde yer almadığı anlaşıldı. Bu da bilim insanlarını asalak ile konak arasında özel bir ilişki olduğu düşüncesine sevk ediyor. Bu fosiller, ‘kleptoparazitizm‘ adı bahşedilen türde bir parazitliği gözler önüne seriyor. Bu türden parazitlikte asalak, konağının besinini çalıyor ve konağını çelimsiz düşürüyor.

Parazitlerin dallı bacaklıya tüplerini dikey olarak bağladıkları, ağızlarını dallı bacaklının besini aldığı yerle benzer seviyede konumlandırdıkları görülüyor. Böylece asalak, dallı bacaklının besinlerinin bir kısmını kendisine almayı başarıyor. Fosiller, çoğu tüplü solucanın tek bir dallı bacaklının üstünde kabuk hâline geldiği gösteriyor. Dallı bacaklıların etli bono dokuları ya da ufak çıkıntıları doğru kendilerini okyanus zeminine bağladıkları da anlaşılıyor.

Parazit

Araştırmacılar, tüplü solucanlar tarafından kaplanan dallı bacaklıların, bu parazitler göre zayıflatılmayan dallı bacaklılara göre daha eksik büyüdüğünü de gösteriyor. Böylece parazitlerle konakları arasındaki ilişkinin mutualist (ikisinin de faydalandığı) bir ilişki olmadığı kanıtlanıyor.

Hakkında admin

Check Also

Çin, Sınır Ötesi Veri Akışında Yeni Süper Güç Haline Geldi

Çin, Sınır Ötesi Veri Akışında Yeni Süper Güç Haline Geldi

Bundan 19 yıl önce, 2001 yılında ABD, sınır ötesi veri akışlarında baskın ülke konumundaydı. O …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir