Anasayfa / Genel / Bilim İnsanları, Ay ’ın Asimetrisi Hakkında Yeni Bir Rapor Yayınladı

Bilim İnsanları, Ay ’ın Asimetrisi Hakkında Yeni Bir Rapor Yayınladı

Ay, su ve tektonik hareketlerin eksik olduğu soğuk bir sarp kayalık cisimdir. Bilim insanları, Dünya / Ay sisteminin, Theia adı bahşedilen Mars büyüklüğünde bir gezegen ile ilkel Dünya ’nın çarpışması sonrası oluştuğuna ve bu çarpışma sonrası her iki yapının bileşenlerinin karıştığına inanıyor.

Çarpışmanın arkasında daha büyük olan Dünya, atmosferleri ve okyanusları olan devingen bir gezegen olma yolunda evrimleşti. Daha ufak olan Ay ise bu özellikleri edinebilmek için tatmin edici kütleye sahip değildi. On yıllar süren gözlemler, Ay ’ın tarihinin beklenenden fazla daha devingen olduğunu, volkanik ve manyetik aktivitenin beklenenden 1 milyar yıl önce gerçekleştiğini ortaya çıkardı.

Ay ’ın yüzeyindeki kraterler asimetrik olarak dağılıyor:

Ay

Ay ’ın Dünya ’ya yakın tarafındaki büyük lekeleri çıplak gözle görebiliyoruz. İlk gök bilimciler; Maria (Latince’de ‘deniz ’) olarak adlandırılan bu lekelerin, Dünya ’dakine aynı denizler olduğunu düşündüler. Daha ardından bu lekelerin okyanuslar yok, kraterler ya da volkanik özellikler olduğu keşfedildi.

O zamanlar o kadar fazla bilim insanı, Ay ’ın katiyen göremedikleri diğer tarafının yakın tarafa az çok aynı olduğunu düşünüyorlardı. aynı zamanda NASA ve SSCB ’nin başlattığı Ay görevleri, Ay ’ın diğer tarafının ilk görüntülerini ortaya çıkardı. Öteki tarafta neredeyse hiç Maria (yalnızca %1) yokken yakın tarafın %31 oranına Maria ’larla çizgili olması sahiden şaşırtıcıydı.

Ay ’ın asimetrisini çakmak için yeni çalışmalar yapıldı:

ay ve dünya

Geçmişte NASA, kimyasal analizlerle Ay’ın kökenini anlamak için Apollo görevleri dahilinde 382 kg Ay kayasını Dünya ’ya getirmişti. Araştırmacılar, bu incelemeler sırasında hem KREEP adı bahşedilen yeni bir nesil jeokimyasal bileşen belirledi ancak Potasyum (K), Dünya ’da yer alan nadir elementler (REE) ve fosforun (P) kısaltmalarından oluşan KREEP ile volkanizmanın Ay ’ın iki tarafında epeyce dengesiz dağılması yeni bir bulmaca sundu.

Yeni çalışmada bilim insanları, Ay ’ın iki tarafının asimetrisini nasıl kazandığına dair ipuçları edinmek için laboratuvar incelemeleri ve bilgisayar modellemesinin bir kombinasyonunu kullandılar. Elde edilen bu ipuçlarının, KREEP ’in önemli bir özelliğiyle benzer olduğu fark edildi.

Potasyum (K), toryum (Th) ve uranyum (U), radyoaktif belirsiz elementlerdir. Bu da elementlerin, değişken sayıda nötronla dağıtılmış atomik yapılandırmalarında meydana geldikleri anlamına geliyor. Bu atomlar, bazıları belirsiz olan ve ısı üreten öteki elementleri karşılamak için parçalanır. Bu elementlerin radyoaktif bozunmasından kaynaklanan ısı, kayaları eritebilir ve bu da kolokalizasyonlarını kısmen açıklayabilir. Yapılan alıştırma, artan ısıtmaya ilave olarak kayalara bir KREEP bileşenin dâhil edilmesinin de erime sıcaklığını düşürdüğünü ve beklenen volkanik aktiviteyi artırdığını gösteriyor.

Ay, neden bakışımsız bir yapıya sahip?

Değişik KREEP bileşenleriyle yapılan deneylerden sonradan bilim insanları, bunun Ay yüzeyindeki volkanik aktivitenin zamanlamasını ve hacmi üzerindeki etkilerini çözümleme ederek Dünya / Ay sisteminin evriminin erken aşamaları hakkında kayda değer bulgular elde etti.

Ay ’ın oluşumunu erken aşamalarını açıklamaya asistan olabilecek bu egzersiz, KREEP zengini Maria ’ların, Ay oluştuğundan bu yanlamasına evrimini büyük oranda etkilediğini gösteriyor. Bilim insanları, bu nesil simetrik olmayan evrim süreçlerine ilişkin kanıtların Güneş sistemimizdeki diğer uydularda ve uzaydaki diğer sarp kayalık cisimlerde de bulunabileceğini düşünüyor.

Hakkında admin

Check Also

Türk Motosiklet Sürücüsünün Radara Yakalanmamak İçin Bulduğu Çözüm Deşifre Oldu

Türk Motosiklet Sürücüsünün Radara Yakalanmamak İçin Bulduğu Çözüm Deşifre Oldu

Radar sistemleri, hız sınırlarını aşarak hem kendi hem de trafikteki diğer kişilerin hayatlarını tehlikeye atan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir