Anasayfa / Genel / Beyaz Saray ’dan Açıklama: Trump, Testleri Azaltma Konusunda Şaka Yapıyor

Beyaz Saray ’dan Açıklama: Trump, Testleri Azaltma Konusunda Şaka Yapıyor

Her hareketiyle gündem olan ABD Başkanı Donald Trump, geçtiğimiz günlerde yaptığı bir açıklamasında “Test yapmayı azaltırsak, koronavirüs vakaları azalacaktır” sözleriyle tekrardan eleştirilerin hedefi hâline gelmişti. Bu sözlerle sosyal medyanın da diline düşen Trump, bu düşüncesinde ciddi olduğunu birçok öbür açıklamasında da dile getirmişti.

Tepki çeken açıklamalarına bir yenisini daha ekleyen Başkan Trump, Oklahoma eyaletinin Tulsa kentinde yaptığı tercih konuşmasında “Fazla test yaptığınızda daha fazla vaka bulacaksınız. Bu yüzden yetkililere testlerin azaltılıp yavaşlatılması gerektiğini söyledim” ifadelerini kullandı. Bu açıklamaların arkasından konuşan bir Beyaz Saray yetkilisi, Trump ’ın şaka yaptığını söyledi.

Beyaz Saray: Trump, testleri azaltma konusunda şaka yapıyor

Donald Trump

Trump ’ın göze çarpan açıklamalarına sahne olan tercih mitingi, Oklahoma eyaletinin Tulsa kentinde yer alan 19 bin şahsiyet kapasiteye sahip spor salonunda gerçekleştirildi. Mitingde sosyal uzaklık kuralına uyulmazken, katılımcıların büyük bir çoğunluğunun maske dahi takmaması dikkatlerden kaçmadı.

Miting esnasında yetkililere testleri yavaşlatmaları konusunda talimat verdiğini söyleyen Trump, ABD ’nin 25 milyon deneme yaptığını ve test sayısı konusunda öteki ülkelerden önde olduğunu söyledi. Başkan, ABD ’nin dünyada en fazla vakaya sahip olan ülke olmasının sebebini ise dünyada en çok deneme yapan ülke olmasıyla bağdaştırdı.

Trump ’ın bu tepki çeken açıklamalarının arkasından bir Beyaz Saray yetkilisi, başkanın koronavirüs testlerini yavaşlatma çağrısı hakkında şaka yaptığını dile getirdi. Beyaz Saray yetkilisi, yaptığı açıklamada “Açıkçası şaka yapıyordu. Testlerde dünyaya liderlik ediyoruz ve 25 milyon test yaptık” ifadelerini kullandı.

Resmi verilere tarafından ABD genelinde şu esas kadar koronavirüs tanısı konmuş 2 milyon 255 bin 119 kişi bulunuyor. Bu hastalardan 617 bin 460 ’ı sağlığına geri kavuşurken, 119 bin 719 ’u ise virüs sebebiyle hayatını kaybetti.

Hakkında admin

Check Also

28 Yıldır Okuyucularıyla Buluşan Optimum Dergisi'nin Kasım-Aralık 2020 Sayısı Çıktı

28 Yıldır Okuyucularıyla Buluşan Optimum Dergisi’nin Kasım-Aralık 2020 Sayısı Çıktı

Türkiye’nin en aktif öğrenci topluluklarından İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Endüstri Mühendisliği Kulübü’ne (EMK) bağlı olarak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir