Anasayfa / Genel / Benzin, İkinci Zammın Ardından Şimdi de İndirim Aldı

Benzin, İkinci Zammın Ardından Şimdi de İndirim Aldı

Dünyaya yayılan ve hemen şimdi tamamiyle teftiş altına alınamayan koronavirüs salgını yüzünden uygulanan sokağa çıkma yasakları geçtiğimiz günlerde petrol fiyatlarını da oldukça etkiledi. Düşüş gösteren fiyatlar virüsün etkilerinin zayıflaması ve ülkelerin yeni alışılagelmiş adını verdikleri titiz yaşam sistemine geçmeye başlamasından sonra baştan artma göstermeye başladı. Ülkemiz de muhakkak bu artıştan etkilendi ve kısa dönem içerisinde benzine iki kez zam yapıldı, biz de bu durumu size haberimizde aktardık.

Bugün gelen yeni bir haberse benzin için bir indirime dikkat çekici etti. Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları Sendikası’ndan (EPGİS) gelen bilgiye göre bu gece yarısından itibaren geçerli olmak üzere benzinin litre fiyatında 22 kuruşluk bir indirime gidilecek. Buna göre yarından itibaren başkent Ankara ’da ortalama 6,57 liradan satılan benzinin litre fiyatı 6,35 liraya inmiş olacak. İstanbul ’da benzinin litresi ortalama 6,51 liradan 6,29 liraya, İzmir ’deyse sıradan 6,57 liradan 6,35 liraya inecek.

Fiyatlar nasıl hesaplanıyor?

benzin indirim

Benzine yapılan zam ve indirim haberleri vasıta sahiplerinin gayet net şekilde bileceği gibi epeyce sık gelebiliyor. O Kadar çok yurttaş bu durumun sebebini ve mazot fiyatlarının nasıl hesaplandığını merak ediyor. Mazot fiyatlarının rafineriler göre hesaplandığı bilinse de bütünüyle neyin baz alındığı ile ilgili kafalarda soru işaretleri bulunabiliyor. Mazot fiyatlarının Türkiye ’nin de içine dâhil olduğu Akdeniz piyasasındaki bitmiş ürün fiyatlarının ortalamasıyla dolar kurundaki değişikliklerin baz alınarak hesaplandığını bildirmek dürüst olur.

Hesaplamayı yapan rafineriler bu iki kriteri baz alarak fiyatları oluşturuyor ve bu stil değişkenler üzerinden değerlendirilen benzinde indirim ve zam haberleri sık gelebiliyor. Bunların yanı sıra laf konusu hesaplama sonucunda dağılma firmaları kadar uygulanan fiyatların rekabet yüzünden şirketler ve şehirlere göre küçük farklılıklar göstermesi de olası olabiliyor.

Hakkında admin

Check Also

Steam Sonbahar İndirimi Başladı: Sağlam İndirime Giren 10 Oyun

Steam Sonbahar İndirimi Başladı: Sağlam İndirime Giren 10 Oyun

Steam’in her sene düzenli olarak yaptığı indirimler, ülkemiz dahil tüm dünyada ilgiyle takip ediliyor. PC …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir