Anasayfa / Genel / Bentley, 61 Yıldır Sürekli Ürettiği V8 Motorunun Üretimini Durduruyor

Bentley, 61 Yıldır Sürekli Ürettiği V8 Motorunun Üretimini Durduruyor

İngiliz lüks otomobil firması Bentley, 61 sene boyunca üretimine kesintisiz olarak devam ettiği motorunu bundan böyle üretmeyecek. Bentley ’nin yaptığı açıklamada; 6,75 litrelik ‘L Serisi ’ V8 motorun son kez üretileceği duyuruldu. Böylelikle motor, otomotiv tarihinde en uzun süre kullanılan model olarak tarihe geçmiş oldu. el işi L Serisi, ilk önce 1959 yılında Bentley S2 model otomobilde kullanılmak üzere yaklaşık 134 kW çıkış gücüyle üretilmeye başlanmıştı.

Motorun orijinal yapılandırma ve silindir mesafesi, tüm üretim tarihi her tarafında korunmuş olsa da zaman içerisinde tasarımı, yakıt enjeksiyonu, valf zamanlaması ve turbo sıkıntı teknolojisi geliştirilmişti. Motorun son hâli 530 beygir zor ve 1.100 Nm tork üretir hâle gelmiş olsa da yerini elektrikli motorlara ele vermek durumunda kaldı.

Bugüne kadar 36 bine yakın üretildi:

Bentley

Bentley, V8 motorun üretilen son versiyonlarının önceki nesillere göre %99 değin daha az emisyonla çıktığını bildirdi. Bugüne değin 36 bin adet üretilen L Serisi motor, son kere Bentley Mulliner Mulsanne 6.75 Edition otomobillerde yer alacak. Son modelin üzerinde, emektar motora saygı duruşu olarak rozet ve grafikler bulunacak.

Bentley’nin ömrünü tamamlayan L Serisi motorunun önümüzdeki yıllarda W12 motor seçeneğiyle 4 litrelik V8 ve V6 hibrit seçenekler ile yerinin doldurulacağı açıklandı. İngiliz üreticinin, batarya teknolojilerindeki gelişmelere ast olarak tam elektrikli bir model de geliştirebileceği belirtiliyor.

Bentley

Bentley, ‘tank ’ modeli Bentley Bentayga ile şov yaptı. Satış rakamlarının paylaşıldığı model, dört sene her tarafında günde sıradan 13,7 adet satılarak Bentley’ye en çok kâr sağlayan otomobillerden biri oldu. Bentley’nin Bentayga modeliyle yakaladığı satmak başarısı, lüks SUV otomobil pazarını domine eden Rolls-Royce ve Aston Martin gibi markalarla daha iyi uğraş edebilmesinin ve kendine yeni pazarlar oluşturabilmesinin yollarını açıyor.

Hakkında admin

Check Also

'Dışkı Nakli' Yaşlanmanın Önüne Geçen Bir İlaç Olabilir

‘Dışkı Nakli’ Yaşlanmanın Önüne Geçen Bir İlaç Olabilir

Farklı üniversitelerde çalışmalarını sürdüren bir grup bilim insanı, yaşlanmayla ilgili oldukça ilginç bir çalışma yaptılar. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir