Anasayfa / Genel / Başlıca Vatanı Çin Olan ‘Katil Arı’, Şimdi de Düzce’de Görüldü

Başlıca Vatanı Çin Olan ‘Katil Arı’, Şimdi de Düzce’de Görüldü

Türkiye’de ilk olarak Yalova ile Bursa bölgesinde ortaya meydana çıkan, esas vatanı Çin olan gal arısı, kestane ağaçlarının tomurcuklarına yerleşerek çiçek açmasını engelliyor ve zamanla ağaçların kurumasına da niçin oluyor. Son zamanlarda Düzce‘de de görülmeye başlanan gal arısı, bilhassa kestane üretimi yapan köylülerle birlikte kestane balı üreten arıcıları da endişelendiriyor. 

‘Ormanlarımız Kuruyacak’

Türkiye Tarım Hayvancılık ve Arıcılık Dayanışma Platformu Derneği Düzce Şubesi Başkanı Aykut Keleş, gal arısına aleyhinde tedbir alınmaması durumunda kestane ağaçlarının tamamıyla kuruyacağını söyledi. Keleş, “Gal arısının başlıca vatanı Çin olarak bilinmektedir. İlk olarak Bursa taraflarında görünmeye başladı. Yalova, Kartepe ve bu bölgeye değin geldi. Düzce’den sonra Zonguldak’ta da görülmeye başlandı. Bize en büyük zararı, kestanenin çiçek açmasını engellediği için bal alma oranımız düşüyor. Bırakın bal almayı, yakın zamanda yiyecek kestane bile bulamayacağız. Bu olaya ayrıntılı ve tamamen el atılması gerekiyor. Buna karşı bir böcek türü geliştirildiğini duyuyoruz. Ama bu böcek türü buna yetişemiyor. Gal arısı daha hızlı ilerliyormuş. Bekliyoruz, huysuz halde ormanlarımız ayrıntılarıyla kuruyacak” dedi.

‘Ekonomik Kayıplara Yol Açıyor’

Düzce Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sevcan Öztemiz ise gal arısının manâlı ekonomik kayıplara yol açtığını belirterek, “Gal arısı kestane üretiminde manâlı idareli kayıplara neden olan bir karantina zararlısıdır. Bu bir arıcık. Arı grubundan bir zararlı. Kestanelere gerçekte fazla önemli zararlar vermektedir. Erginleri siyahımsı renkte, anten ve bacakları sarımtırak kahverengi renkte, yumurta ve larvaları beyazlaşan, erişkinleri ise sarımsı ve kahverengi bir zararlı. Asıl vatanı Çin. 1941 yılında Japonya, Kore ve Nepal’de görülmüş. 1970’li yıllarda Amerika’da görülmüş. 2002 yılında öncelikle İtalya olmak üzere Avrupa ülkelerinde görülmüş. Ülkemizde ise 2014 yılında görüldü. Bilhassa Yalova ve Bursa’da yayılmış durumda. Ancak ülke genelinde yayılması da ülkemiz açısından büyük tehlike oluşturacaktır” dedi.

‘Verim Düşüklüğüne Niçin Oluyor’

Öztemiz, gal arısının yüzde 50 ile 75 oranında verim düşüklüğüne neden olduğunu da belirterek, “Özellikle tomurcuklarda zarar veriyor. Tomurcuklarda gal oluşumuna niçin oluyor. Tomurcuklarda gal oluşumuna niçin olunca çiçeklerde dökülmeler, gelişimde gerilemeler, meyve tutumunu engellemekte ve verimi yüzde 50 ile 75 arasında geriletmekte, çok önemli bir hasar oluşturmaktadır” diye konuştu.

Prof. Dr. Öztemiz, gal arısıyla mücadelenin baskı olduğunu dile getirerek şunları söyledi:

“Mücadelesi olmakla birlikte birazcık baskı. Nedeni ise bilhassa tomurcuklarda geliştiği için yumurtasını tomurcuğa bırakıyor ve birinci derece larvalar kışı tomurcuk içinde geçiriyor. Mayıs ayına kadar tomurcukta kaldıktan sonra erginler tomurcuktan çıkıyor. Mücadelesinin baskı olmasının sebebi tomurcuklar içinde gallar oluşturması. Sürgün gelişimi engellediği için yoğun bulaşmalarda ağaç ölümlerine neden olmaktadır. Mücadelesinde mekanik ve kültürel önlemler, kimyasal uğraş ancak biz entegre mücadelede en son tedavi olarak düşünüyoruz. Biyoloji Ile Ilgili uğraş var. Bilhassa dayanıklı farklılık noktasında egzersiz var. Mekanik uğraş sürgünlerde hasar olduğu için sürgünlerde budama ile çözülebilir. Ama bunu ticari kestane üretimi yapılan bahçelerde önermiyoruz. Kimyasal mücadelenin emrindeki etkilerini hepimiz çok iyi biliyoruz. Tomurcuk içinde olması etki açısında da büyük risk oluşturuyor.”

‘Biyoloji Ile Ilgili Uğraş En Etkin Yöntem’

Gal arısıyla en etkili mücadele yönteminin biyoloji ile ilgili uğraş olduğunu söyleyen Prof. Dr. Öztemiz, “İlk biyolojik uğraş ile ilgili incelemeler 1950’li yıllarda başlamış. 1980’li yıllarda da biyoloji ile ilgili karşıtların salım çalışması yapıldı. Buna aleyhinde mücadelede etkin olan yeniden bir arı türü olan ‘torymus sinensis’tür. Fazla etkin olduğu söyleniyor. Şu lahza çoğu Avrupa ülkesinde İtalya’da, Japonya’da, Kore’de başarılı bir şekilde kullanılıyor. Ülkemizde de doğal düşmanlarla ilgili çalışmalar yürütülüyor. Birçok cins saptama edilmiş oysa Avrupa’da kullanılan arı türünün İtalya’dan getirilerek salımı gerçekleştirildi. Özellikle Yalova ve Bursa yörelerinde. Kısa vadede sorunu çözmek olası görünmüyor” dedi.

Hakkında admin

Check Also

Samsung, QLED TV'leri ile Zirveye Oynamasının Arkasındaki Faktörleri Açıkladı

Samsung, QLED TV’leri ile Zirveye Oynamasının Arkasındaki Faktörleri Açıkladı

Güney Koreli teknoloji şirketi Samsung, daha çok akıllı telefonları ile konuşuluyor olsa da gerçekte bilgisayardan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir