Anasayfa / Genel / Balık Yağının Antidepresan Etkisi Yarattığı Ortaya Çıktı

Balık Yağının Antidepresan Etkisi Yarattığı Ortaya Çıktı

Günümüzde, akademik dergiler sayesinde ortaya çıkan yeni bilimsel gelişmelere dominant elde etmek çok daha kolay hâle geldi. Bu dergilerden biri olan Molecular Psychiatry’de yayınlanan bir alıştırma, hastadan alınan yetişkin kök hücrelerin; majör depresif rahatsızlığı modellemek ve hastanın ilaçlara nasıl tepki verebileceğini sınamak için kullanılabileceğini ortaya koydu

Chicago’da yer alan University of Illinois’a ödev yapan bir grup tahlilci, klinik depresyon tanısı konan yetişkinlerden alınan kök hücrelerin modelde kullanılmasının işe yaradığını ayrım ettiler. Araştırmacılar bulduklarından yola çıkarak, balık yağının antidepresan etkisi oluşturduğunu ortaya çıkardı. Balık yağının bu stil bir etkisinin olmasıysa birçok kişiyi şaşırtmayı başardı.

Majör depresif rahatsızlığın tedavisi her 3 kişiden birinde başarısız oluyor:

Balık Yağı

Araştırmaya liderlik eden fizyoloji, biyofizik ve psikiyatri profesörü Mark Rasenick, bu çalışmanın; bilim insanlarına beynin nasıl çalıştığını ve bazı insanların ilaçlara karşı niçin daha olumlu tepki verdiğini kavrayış konusunda asistan olacağını söyledi. Balık yağı konusundaysa “Elde edilmesi basit ve doğal bir ürün olan balık yağının buhran için etkili bir tedavi olabileceğine dair bilimsel kanıtlar bulmak coşku vericiydi” şeklinde konuştu.

En sık görülen hastalıklardan biri olan majör depresif rahatsızlık, her 6 kişiden birinin hayatları boyunca asgari bir defa hamle geçirmesine niçin oluyor. Bu kadar sık miktarda görülen bir hastalığın tedavisi, her 3 kişiden birinde başarısız sonuçlanıyor. Tedavisinde bu şekilde sıkıntıların ortaya çıkabildiği majör depresif bozukluğa aleyhinde balık yağının kullanılabilmesi, bilim dünyasında coşku yarattı.

Rasenick, ayrıca çalışmanın kök hücreli modelinin; balık yağı gibi tedavilere karşı nasıl cevap verileceğini çakmak nedeniyle kullanılabileceğinin de altını çizdi. Konuşmasının devamında, balık yağının bu etkisinin daha detaylı şekilde incelenmesi gerektiğini de belirtti.

Hakkında admin

Check Also

MSI, Bütçe Dostu GeForce RTX 3070 Twin Fan Modelini Duyurdu

MSI, Bütçe Dostu GeForce RTX 3070 Twin Fan Modelini Duyurdu

NVIDIA’nın iş ortaklarından Tayvan merkezli donanım üreticisi MSI, geçtiğimiz aylarda tanıtılan GeForce RTX 30 ekran …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir