Anasayfa / Genel / Avustralya, Sony ’ye 2,4 Milyon Dolar Para Cezası Kesti

Avustralya, Sony ’ye 2,4 Milyon Dolar Para Cezası Kesti

Geçtiğimiz yılın mayıs ayında Avustralya ve Sony arasında anlaşmazlığa neden olan bir durum yaşanmıştı. Ülkedeki rekabeti idare eden asıl kurum olan Avustralya Rekabet ve Tüketici Komisyonu göre Japon devi Sony Interactive Entertainment ’a açılan o davanın sonucu bugün açıklandı fakat dava sonucundan önce gelin bir Sony ve komite arasında geçen olaya bakalım.

Avustralya Rekabet ve Alıcı Komisyonu göre açılan davaya tarafından Sony Avrupa, Eylül 2017 ’de PlayStation Store için yeni hüküm ve şartlar yayınladığında Avustralya Tüketici Yasası ’na göre Avustralyalı müşterilerin haklarını çiğnemişti. Sony ’nin yayınladığı hüküm ve şartlar, oyuncuların bir oyunu satın aldıktan 2 hafta sonradan veya indirdikten sonradan geri iade etmelerini engelliyordu.

Sony’ye 2,4 milyon dolarlık canice kesildi:

sony

Ülkedeki dört herif, Sony tarafından bilhassa telefon üzerinden aranarak oyun geliştiricilerinin onayı olmadığı sürece iade yapamayacaklarını öğrenmişti. bununla beraber bir diğer kullanıcının oyun iadesi talebine para iadesi yerine PlayStation Store kredisi teklifi yapılmıştı.

İşte bugün açıklanan sonuçla birlikte bu dava sonlandı. Avustralya Federal Mahkemesi, Sony Interactive Entertainment ’a 3,5 milyon Avustralya doları (takriben 2,4 milyon ABD doları) suç oluşturan verilmesine hükmetti. Yani Sony, 2017 yılında değiştirdiği hüküm ve şartlar dolayısıyla bugün 2,4 milyon dolar cezaya çarpıtıldı.

sony

Sony ’nin zamanında tartışmaya neden olan bu hüküm ve koşulları, geçtiğimiz mayıs ayında dava açıldığı vakit Sony Avrupa kadar baştan değiştirilmişti oysa 2017 yılında değiştirilen şartlar nedeniyle kullanıcılar o süre etkilendiğinden dava devam etmişti.

Bugünkü mahkeme kararı, Sony Avrupa ’nın eylemlerini hatalı bularak şirketin 2,4 milyon dolar para cezasına çarptırılmasını kesinleştirdi. Japon devi Sony Interactive Entertainment, suçunu kabul ederek cezayı ödeyeceğini açıkladı. Yani Sony kadar cezaya bir itiraz yapılmadı.

Hakkında admin

Check Also

Alfa Romeo'nun 1950'lerde Tasarlanan 3 Konsept Otomobili Açık Artırmaya Çıkıyor

Alfa Romeo’nun 1950’lerde Tasarlanan 3 Konsept Otomobili Açık Artırmaya Çıkıyor

Satış için tasarlanmış ancak hiçbir zaman üretilmemiş pek çok konsept otomobil görüyoruz. Bu tür konsept …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir