Anasayfa / Genel / Avrupa Birliği’den Apple Pay ve App Store’a Haksız Rekabet Nedeniyle Soruşturma

Avrupa Birliği’den Apple Pay ve App Store’a Haksız Rekabet Nedeniyle Soruşturma

Teknoloji devleri, yetkili kurumlar tarafından zaman zaman rekabet ihlalleri nedeniyle farklı alanlara yönlendirilmiş soruşturmalar geçiriyorlar. Bu soruşturmalar genelde rekabeti korumak amaçlı yapılıyor ve suçlu bulunmaları halinde şirketlere çok ciddi para cezaları veriliyor. Bugünse Avrupa Birliği, ABD merkezli teknoloji devi Apple’a iki ciddi soruşturma başlattığını açıkladı ve bu soruşturma, Apple‘ın başını ağrıtabilecek gibi görünüyor.

Avrupa Birliği’nin bugün itibarıyla başlattığı iki ayrı soruşturma, App Store ve Apple Pay hizmetlerini içeriyor. Gelen şikayetler üzerine harekete geçen Avrupa Birliği, Apple’ın haksız rekabet oluşturabileceği ihtimali üstünde duruyorlar. Yetkililer, soruşturma kapsamında Apple’ın böyle bir şey yapmayacağını düşündüklerini açıklama ediyor olsalar da bu durumu bir soruşturmayla resmiyete dökmek istiyorlar.

Apple

Apple’ın App Store soruşturması, Spotify ve Rakuten’den gelen şikayetler üstüne gündem oldu

Avrupa Birliği’nin Apple’a açtığı soruşturmanın başındaki ad olan Margrethe Vestager, Apple ile ilgili çeşitli şikayetlerin olduğunu ve bu şikayetleri değerlendireceklerini ifade ediyor. Vestager, bu soruşturma kapsamında şirketin iç kuralları ile diğer geliştiricilere nasıl bir yaklaşma sergilediğini tespit edeceklerini ifade ediyor. Peki bu soruşturma zarfında Apple, hangi açılardan incelemeye emrindeki olacak?

Geçtiğimiz dönemlerde, dünyanın en popüler çevrimiçi müzik platformu olan Spotify, Apple’dan davacı oldu. Spotify’a tarafından Apple, App Store’u kullanarak kullanıcıları Spotify’dan ziyade Apple Music’e yönlendiriyordu. Keza Rakuten isimli bir şirket de Spotify benzeri bir şikayette bulundu ve Apple’ın App Store üzerinden satılan kitaplarda yüzde 30 kurul kestiğini açıkladı. Her iki şirket de Apple’ın bu hamlelerle hileli rekabete niçin olduğunu düşünüyor.

Apple

Apple Pay soruşturmasının sonuçları daha ağır olabilir

Avrupa Birliği’nin Apple’a aleyhinde başlattığı ikinci soruşturma ise şirketin ödeme sistemi olan Apple Pay ile ilgili. Bu soruşturmanın App Store’a göre azıcık daha önemli olduğunu söyleyebiliriz. Bunun nedeni ise Almanya hükümetinin geçtiğimiz dönemlerde, Apple’ın zeki saat ve telefonlarındaki NFC özelliğinin sadece Apple Pay’e özel olmaması gerektiği kararını vermiş olması. Bu şart, Apple’a karşı bir soruşturma olarak geri döndü.

Apple Pay soruşturmasına biraz daha derinlemesine bakmak gerekirse Apple, iPhone ve Apple Watch’lardaki NFC özelliği için sadece şirket içi hizmetlerde bütün destek veriyor. Yani üçüncü taraf finans kuruluşları, Apple ürünlerindeki NFC özelliğini etkin olarak kullanamıyorlar. Almanya hükümetine tarafından böyle bir şeyin olmaması gerekiyor ve bu koşul, AB yasalarını ihlal ediyor.

Apple

Vestager, Apple’a karşısında açılan ikinci soruşturma ile ilgili de konuştu. Avrupa genelinde mobil ve temassız ödeme hizmetlerinin koronavirüs pandemisi sürecinde yaygın ayla geldiğini söyleyen Vestager, Apple’ın piyasadaki diğer temassız ödeme çözümlerine sırt çevirmemesi gerektiğini açıklama ediyor. Yani AB, Apple’ın App Store soruşturmasından masum çıkabileceğini fakat Apple Pay konusunda böylece da masum olmayabileceğini belirtiyor.

Apple’dan konuyla ilgili tanımlama

Bir Apple sözcüsü, Avrupa Birliği’nin soruşturmasıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Avrupa Birliği’nin oyunu aynı kurallarla oynamak istemeyen birkaç şirketten gelen şikayetler üzerine böyle bir soruşturma başlatmasının bıktırıcı olduğunu söyleyen Apple sözcüsü, iddiaların gerçeği yansıtmadığını oysa yaptıkları işleri soruşturma zarfında memnuniyetle aktaracaklarını vurguluyor.

Hakkında admin

Check Also

Sosyal Medya Şirketlerine Temsilcilik Açmaları İçin Tanınan Süre 2 Kasım'da Sona Eriyor

Sosyal Medya Şirketlerine Temsilcilik Açmaları İçin Tanınan Süre 2 Kasım’da Sona Eriyor

Geçtiğimiz temmuz ayında Resmî Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren sosyal medya yasası kapsamında Türkiye’de günlük erişimi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir