Anasayfa / Genel / Avengers: Endgame Dahil, Tüm Marvel Filmlerinden 27 Unutulmaz Sahne

Avengers: Endgame Dahil, Tüm Marvel Filmlerinden 27 Unutulmaz Sahne

İlk Iron Man (Demir Adam) filminin çekilmesiyle birlikte, Marvel sinematik dünyasına antre yapmış olduk. Tony Stark ’ın, ilk filmin sonundaki  “Ben Demir Adam ’ım” ifadesi bu yüzden bir serüvenin başlangıcına dikkat çekici ediyordu. Şu başlıca dek bu evrende çekilmiş 23 film izledik. Yolda daha bir sürü film var. 

Şüphesiz bu evrenin şu başlıca kadar çekilmiş en iyi filmi Avengers: Endgame. Destansı savaşlara ve trajik kayıplara tanık olduğumuz bu film, Marvel sinematik dünyasının az kalsın el yatkınlığı eseri. Adeta Marvel evrenindeki tüm karakterlerin yer aldığı bu devasa film, uzun yıllar boyunca aklımızdan çıkmayacak sahneleri barındırıyor. Aynı şekilde diğer Marvel filmlerinde de, yıllar geçse de izleyeceğimiz, üzerine konuşacağımız ve tartışacağımız sekanslar var.

Bu sahneleri unutmamak için kendimizce bir “en iyi” listesi yapmaya çalıştık. Elbette gözümüzden kaçan ve listeye dahil edemediğimiz sahneler olmuştur. Bu yüzden yorumlarda, siz de kendi favori sahnelerinizi paylaşabilirsiniz. İşte Avengers: Endgame dahil en iyi 27 Marvel sahnesi!

Thor (2011) – “Bir ata ihtiyacım var!”:

Thor serisinin açılış filmi böylece çok açıdan memnun etme ediciydi. Özellikle Natalie Portman ’ın Jane Foster rolüyle hikayeye dahil olması, Chris Hemsworth ’ün role uygunluğu derken, ortaya hoş bir film çıkmıştı. Hem Marvel, laf konusu sahnede olduğu gibi bazı mizahı ögeleri filme dahil ederek seyircide olumlu bir tesir yaratmıştı. 

Avengers: Age Of Ultron (Yenilmezler: Ultron Çağı) (2015) – Quicksilver’ın ölümü:

Büyük ihtimalle cümbür cemaat ilkin Inkar Witch ve Quicksilver ’dan nefret edilen şey etti. Bu iki kardeşin, intikam arzusuyla hareket edip herkesin maşası haline gelmesi bir süreden daha sonra bezginlik vericiydi. Ama her epik hikayede olduğu gibi “iyilik yönündeki” dönüşümleri de oldukça etkileyiciydi. Hele Quicksilver ’in trajik ölümü dönüşümü bambaşka bir seviyeye taşımıştı. 

Captain America: Civil War (Kaptan Amerika: Kahramanların Savaşı) (2016) – Kaptan Amerika vs Helikopter:

Birçok kişiye tarafından Marvel sinematik tarihinin en iyi filmi Captain America: Civil War. Bunda haklılık payları var. Gerçekten de laf konusu film Marvel sinematik tarihinin birincil “şampiyonlar ligi” kadrosunu içeriyor ve birbirinden inanılmaz sekansları barındırıyor. Bunlardan biri de, Kaptan Amerika ’nın helikopteri tek eliyle yakalaması muhtemelen.  

Yemin-Man (2015) – Belge çantasının içindeki dövüş:

Marvel sinematik evreninde şu esas dek birçok destansı savaşa tanık olduk. her biri fiilen de inanılmazdı. Ama hiçbiri Ant-Man ’deki belge çantasının içinde geçen dövüş dek alışılmadık değildi. Visual Effects teknolojisinin bu dek etkili bir şekilde kullanıldığı eksik sahne vardır.

Avengers (Yenilmezler) (2012) – Ajan Phil’in ölümü:

Avengers serisi her tarafında çoğu trajik kayba şahit oldu. Haliyle Avengers oyuncu kadrosundan birçok isim eksildi. Bunların başında ise şüphesiz Ajan Phil ’in ölümü geliyor. Alacağın olsun Loki!

Captain America: Winter Soldier (Kaptan Amerika: Kış Askeri) (2014) – Fury ’e atak:

Kuşkusuz Marvel dünyasındaki önemli sekanslardan biri de Fury ’nin şehrin merkezinde saldırıya uğramasıydı. Onlarca aracın ıskartaya çıkartıldığı bu sahne, üç dakikalık olağanüstü bir hayatta kalma mücadelesini içeriyor.

Black Panther (2018) – Killmonger ile dövüş:

Black Panther edinmek kolay meslek yok. Siyah insanların saygısını galip gelmek ve onlara önderlik etmek güç iş. Hem bu göreve kendinin değer olduğunu düşünen çoğu kabile mensubu var. T ’Challa ’nın Killmonger ile dövüş sahnesi de bu açıdan epeyce etkileyiciydi. 

Iron Man (Demir Adam) (2008) – Benim sıram:

Marvel sinematik evreninin başlangıç filmi olan Demir Adam bu sekansıyla çok anıldı. Tony Stark ’ın gizli gizli Mark 1 ’i yaptığı sahneler inanılmazdı. Keza esirliği sırasında kendine yoldaşlık yapan Yinsen ’in ölümü, Quicksilver ’ın ölümü dek trajikti. Hatta ola ki ondan daha trajikti. Ve kesinlikle, tüm bu çaresizlik ve vefat havasını dağıtan harikulade replik “My turn!” (Beim sıram), seyir zevkini bambaşka bir seviyeye taşımıştı.

Doctor Strange (2016) – “Gözünü aç!”:

Doktor Strange ’in akıllanması niye bu değin uzun sürdü? Sahiden de kim ne derse desin, Doktor ’u ilk başlarda izlemek epeyce keyifsizdi. Sahiden olduğu gibi sinema dünyasında da kendini bu denli beğenmiş egosantrik kişiliklerle muhattap almak daima zordur. Bu yüzden, iyi oysa Ancient One, Hekim ’un gözünü açtı ve ortaya Hekim Strange çıktı. Haliyle söz konusu sekans, Doktor ’un evrenin merkezinde kendisinin olmadığını öğrenmesi açısından oldukça önemliydi. Yoksa Doktor, nasıl Hekim Strange olurdu? Sen fazla yaşa Ancient One!

Guardians of the Galaxy Vol.2 (Galaksinin Koruyucuları 2) (2017) – “Ben Marry Poppins ’im!”:

İlk filmde her ne dek Yondu Udonta ’yı ekibin başına musallat olmuş bir para avcısı olarak görsek de ikinci filmle birlikte bu imaj bir değişime uğruyor. Tıpatıp Avengers ’daki kardeşlerde veya Loki ’de olduğu gibi. Fena karakterler bir şekilde filmin sonunda kendilerini affettiriyorlar. Yondu ’nun da hikayesi benzer bir değeri taşıyor. Laf konusu Marry Poppins göndermeli sahne de işe ilginç bir tat katıyor. 

Avengers (Yenilmezler) (2012) – “Ben tekrar tekrar öfkeliyim”:

Marvel sinematik tarihinin en heybetli karakteri Hulk olabilir. Fakat şöyle bir problem var, Hulk tekrar tekrar sahnede olmuyor. Birçok zaman henüz Hulk ’a dönüşmemiş Bruce Banner ’ı izliyoruz. Tony Stark ’ın bu yüzden mücadelenin geleceği için Bruce Banner ’i sürekli kızdırmaya çalıştığını hatırlarsınız. Bu söz konusu sekans, herkes ondan vazgeçmişken, Bruce Banner ’ın içindeki krizi kabul etmesini göstermesi açısından epeyce etkileyici. 

Avengers: Age of Ultron (Yenilmezler: Ultron Çağı) (2015) – Hulk vs Hulkbuster:

Bruce Banner ’ın Hulk üzerindeki etkisini yitirdiğinde işlerin nasıl çığrından çıkabileceğini görmek ve hatırlamak için arada açıp bu sahneyi izlemek gerekiyor. Kendini kaybetmiş bir Hulk ile bırakın aynı şehirde olmayı benzer gezegende bile edinmek istemezsiniz. 

Guardians of the Galaxy (Galaksinin Koruyucuları) (2014) – Groot ’un ölümü:

Marvel sinematik evreninde fazla az sahne vardır insanın gözyaşlarını tutamadığı. Groot ’un ölümü, bunlardan biri. Groot ulu bir çınar ağacıydı, biz ise onun gölgesine sığınmış çocuklardık.

Iron Man (Demir Adam) (2008) – “Ben demir adamım”:

Her şey bu ifadeyle başladı. Demir Adam ’ın hikayesinin anlatıldığı birincil filmdeki bu kapanış cümlesiyle anladık oysa bizi uzun bir serüven bekliyor. Bu yüzden bu sekans, öyle fazla açıdan her şeyin başlangıcını temsilcilik ediyor.

Avengers: Age of Ultron (Yenilmezler: Ultron Çağı) (2015) – Herkesin Mjöllnir ’ı kaldırmaya çalışması:

Bu tarz sahneler Marvel filmlerini dostça ve sıcak filmler haline getirdi. Tüm Avengers ekibinin bir planda bir araya gelmesi ve aralarında hoş, cana yakın diyebileceğimiz diyalogların ve olayların yaşanması defalarca evrene bambaşka bir hava katıyordu. Mjöllnir sahnesi bu cana yakın havayı ayrı seviyeye taşımıştı. 

Guardians of the Galaxy Vol.2 (Galaksinin Koruyucuları 2) (2017) – Bebek Groot ’un dansı:

Groot ’un ölümüyle sarsılmışken ortaya Bebek Groot ’un çıkması serinin hayranlarına üretilmiş hoş bir jesti yaklaşık olarak. Üstelik serinin ikinci filminin Bebek Groot ’un “umursamaz dansı” ile başlaması seriye bambaşka bir hava katmıştı. Ola Ki de Guardians of the Galaxy serisini bu denli güzel kılan bu mizahi yöndür. 

Captain America: Civil War (Kaptan Amerika: Kahramanların Savaşı) (2016) – Peter Parker ’ın Tony Stark ile tanışması:

Peter Parker ’ın büyük bir Tony Stark hayranı olduğu biliniyor. Bu iki karakterin Marvel sinematik evreninde tanışması da evrene ayrı bir hava katmıştı. Üstelik bu olayın kahramanların birbirleri arasındaki savaşta meydana gelmesi de farklı etkileyiciydi.

Captain America: Winter Soldier (Kaptan Amerika: Kış Askeri) – Asansördeki dövüş:

Sıcacık mekanlarda çekilen dövüş sahneleri defalarca güzel olmuştur. Özellikle Kaptan Amerika ’nın serinin ikinci filmindeki dövüş sahnesi muazzamdır. Kaptan Amerika ’nın S.H.I.E.L.D ile ilgili şüphelerinin arttığı bir sekansta, asansör sahnesinin hazırlanması ve “Başlamadan önce aranızda dışarı çıkmak isteyen var mı?” ifadesi bu sahneyi Marvel sinematik evreninde bambaşka bir yere konumlandırıyor.

Spiderman: Homecoming (Örümcek Adam: Eve Dönüş) (2017): Liz ’in babası ile tanışma:

Michael Keaton büyük bir oyuncu. Jestlerini ve mimiklerini bu denli etkileyici kullanabilen aktör sayısı oldukça az. Homecoming ’i “misafir etme” filminde “gerilim” batmış bir filme dönüştüren bu sekansda da Keaton ’ın etkisi yadsınamaz.

Avengers: Endgame (Yenilmezler: Ölümsüzlük Savaşı) (2019) – Yenilmezler ’in Thanos’un ordusuyla karşılaşması:

Avengers: Endgame oyuncu kadrosu gerçekte de Şampiyonlar Ligi kadrosu gibiydi. Bütün karakterleri Thanos ’a karşı olan savaşta tek bir planda izleyebilmek fiilen de büyük bir şanstı. 

Avengers (Yenilmezler) (2012) – Hulk ’un Loki ’yi yerden yere vurması:

İnsanın öfkesini dindiren, içini ısıtan, neredeyse bir pamuk gibi yapan fazla az sahne vardır. Hulk ’un Loki ’yi yerden yere vurduğu sahne bunlardan biri. Olasılıkla hepimizi Marvel sinematik evrenine “samimi” bir şekilde bağlayan bu tarz nüansların varlığı.

Avengers: Age Of Ultron (Yenilmezler: Ultron Çağı) (2015) – Vision, Thor ’un çekicini kaldırıyor:

Mjöllnir ’ın iki cüce kadar Thor ’a özel dövüldüğünü herkes bilir. Thor çekice, çekiç de Thor ’a bağlıdır. Bir De, çekici Thor ’dan başka kullanabilecek, hatta kaldırabilecek hiçbir varlık yoktur. Mjöllnir ’a baskın almak özel bir kudrete sahip olmayı gerektirir. Vision bu kudrete sahipti, ama hiçbirimiz bilmiyorduk. Bu sahneyi etkileyici kılan da buydu. 

Captain America: The First Avenger (Kaptan Amerika – İlk Yenilmez) (2011) – “Randevum vardı”:

Gözlerinizin önüne bir perde ineli yaklaşık olarak 70 yıl olmuş. Bir buz kütlesinin içinde yazınsal uykudan uyandırılmışsınız. Uyandığınız dünya aynı dünya değil, bilim kurgu romanlarını andırıyor. Ve hatırladığınız tek şey, aşık olduğunuz kadınla olan randevunuz. Kaptan Amerika ’nın, bütün filmler boyunca içinde bulunduğu krizi temsil etmesi açısından oldukça manâlı bir sekans. 

Captain America: Civil War (Kaptan Amerika: Kahramanların Savaşı) (2016) – “Biliyor muydun?”:

Dediğimiz gibi, Civil War da Avengers serisinin son iki filmi kadar güzel sekansları barındırıyor. Bunlardan biri de, Demir Adam ’ın Kaptan Amerika göre “ihanete” ve hayal kırıklığına uğradığı sahne. Gerisinde başlayan dövüş ise sahnenin yarattığı etkiyi taçlandırıyor. 

Captain America: Civil War (Kaptan Amerika: Kahramanların Savaşı) (2016) – Havaalanındaki dövüş:

Kahramanlar hiç birbirleriyle savaşır mı? Savaşır. Demir Adam ve Kaptan Amerika ’nın aralarında geçen bu savaş, olaya öteki kahramanların da eklenmesiyle birlikte destansı bir meydan muharebesine dönüşüyor. Kuşkusuz bu sahneyi başta izleyen çoğu insan, sahnenin bitimiyle birlikte büyük bir boşluğa düştü. 

Avengers: Endgame (Yenilmezler: Ölümsüzlük Savaşı) (2019) – Son savaş:

Son savaş, son yenilgi, son galibiyet, son kayıp, son gözyaşı… Şüphesiz Marvel sinematik evreninde şu esas dek çekilmiş en iyi sahne, Avengers: Endgame ’in son savaş sahnesi. Birbirine tezat duyguların içerisinde izlediğimiz bu sahne, birçoğumuza tarafından bütün anlamıyla bir başarı değildi.

Hakkında admin

Check Also

Sony, Kasım Ayı Ücretsiz PlayStation Plus Oyunlarını Açıkladı

Sony, Kasım Ayı Ücretsiz PlayStation Plus Oyunlarını Açıkladı

Sony, PlayStation Plus aboneliğine sahip olan kullanıcıların kasım ayında ücretsiz olarak erişebilecekleri oyunları açıkladı. Sony’nin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir