Anasayfa / Genel / Atomik Boyuttaki Devre Anahtarları, Radyo Sinyali Teknolojisinde Çığır Açabilir

Atomik Boyuttaki Devre Anahtarları, Radyo Sinyali Teknolojisinde Çığır Açabilir

İki boyutlu, hemen hemen atom boyutundaki materyaller, günümüzde böylece çok yerde kullanılıyor ama bunların bir fikir elemanı olarak kullanmak birçok kişinin aklına gelmemişti. Bundan yaklaşık iki sene öncesine dek demin depolama donanımları sektöründe kullanılmadan önce; Deji Akinwande, Jack Lee ve UT Austin ’deki alıştırma arkadaşları bunun üstüne araştırmalara başladılar.  

Araştırmalarının sonuncundaysa iki elektrot arasına, molibden disülfür maddesini ekleyerek bir memristör tasarladılar. Bu memristör, direncini başkalaştırmak suretiyle üzerinde veriyi tutabilme kapasitesine sahip. Geçen hafta yayınlanan araştırma raporlarında ‘atomristör’ olarak adlandırdıkları memristörü, 5G ve olur ya ileride 6G teknolojisi için analog RF (radyo frekansı) anahtarları olarak kullanılabileceğini açıkladılar.  

Atomristör, RF sinyal işleme sektöründe çok işe yarayabilir:

memristör

Telefonlarımızda bulunan hücre verinin işlenmesi için çok sayıda operasyon gerekmektedir. Data aktarma ve gönderme işlemleri, gürültü engellemek için frekans geçişleri, veri yönlendirmek için bambaşka fazda sinyaller aralarında geçiş yerine getirmek zorunda olmaları bunlara misal olarak verilebilir. 

RF devre anahtarlarını bütün bunları yapacak karakteristikte üretmek epeyce zordur. Çabuk anahtarlama, düşük direnç, yüksek çıkış empedansı ve düşük akıntı akımlarını bünyesinde bulundurmaları gerekir. Günümüz anahtarlarının yapamadığı şeyse zor harcamadan oldukları konumunda kalamamasıydı. Pile ast IoT sistemler, içinde bulundurdukları RF anahtarlarını aralıksız beslemek zorunda kalmasalardı, daha uzun vakit çalışma ömürleri olabilirdi.

Yeni nano boyuttaki atomristör anahtarlar, bu konuya tedavi bulmuş gibi gözüküyor. Yüksek direnç modunda çalışmaya başlayan memristör, akımın geçmesine izin vermiyor. Gerilim yeterince yükseltildiğindeyse iletkenliği devreye giriyor ve akımın geçmesine izin veriyor. Günümüzdeki anahtarlardaysa ufak gerilim oynamalarıyla değişen iletkenlikte bir takım firari akıntı durumları oluşabiliyor. Atomristörde ise bu şart ortadan kalkmış gibi görünüyor.  

Hakkında admin

Check Also

Google, 2020 Yılının En İyi Mobil Oyun ve Uygulamalarını Duyurdu

Google, 2020 Yılının En İyi Mobil Oyun ve Uygulamalarını Duyurdu

Android işletim sisteminin resmi uygulama mağazası olan Google Play Store, 2020’nin en iyi mobile oyunlarını …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir