Anasayfa / Genel / Atama Yöneticisi’ndeki csrss.exe Dosyası Nedir, Ne İşe Fayda?

Atama Yöneticisi’ndeki csrss.exe Dosyası Nedir, Ne İşe Fayda?

Görev Yöneticisi ’ni çalıştırdığımızda karşımıza çoğu işlem ve yeni ifade ile çıkar. Olur Ya birçoğumuzun yabancısı olduğu bu işlemler bilgisayarımızın arka planında çalışan işlemlerdir. İstemci Sunucusu Alıştırma Zamanı Süreci (csrss.exe) dosyası da tıpatıp ilk saydığımız işlemler gibi Windows işletim sisteminin bir parçasıdır.

Bu işlemin çalıştığı dosya hakkında yeterli bilgiye sahip değilseniz ve ne işe yaradığını merak ediyor ya da bu konuyla ilgili bir problem yaşıyorsanız, bu yazımız sizi ilgilendiriyor demektir. Akıllarda soru işareti yaratıcı csrss.exe dosyasıyla ilgili tüm soruların cevaplarını yazımızın ilerleyen bölümünde sizin için verdik.

csrss.exe dosyası nedir?

csrss.exe Dosyası nedir?

Csrss.exe işlemi Windows işletim sisteminin manâlı bir parçasıdır. 1996’da yayımlanan Windows NT 4.0’dan önce, csrss.exe, pencereleri idare etmek, ekranda bir şeyler çizmek ve diğer aynı işlevleri gerçekleştirmek için bütün grafik daha aşağı sisteminden sorumluydu.

Windows NT 4.0 ile bu işlevlerin çoğu olağan bir işlem olarak çalışan “İstemci Sunucusu Çalışma Zamanı Süreci” işleminden Windows ’un çekirdeğine, başlıca programları arasına taşındı. Günümüzde, csrss.exe işlemi, Windows’un kritik işlevlerinden birisi olan konsol pencerelerinden ve kapatma işlemlerinden hâlâ sorumludur.

İstemci Sunucusu Egzersiz Zamanı Süreci yani csrss.exe işleminin Windows ’un açılış versiyonlarından günümüze kadarki olan süreçten bahsettik. Oysa bazı durumlarda kötü amaçlı yazılımlarla karşılaştığınızda csrss.exe dosyasıyla ilgili bambaşka yollara başvurmanız gerekebilir.

csrss.exe dosyasını devre dışı bırakabilir miyim?

csrss.exe dosyasını devre dışı bırakmak

Windows tarihindeki işlevlerinden bahsettiğimiz csrss.exe dosyası, bugün eski öneminde olmasa bile hâlâ sistemin önemli parçaları arasındadır. Virüs gibi ciddi bir problemle karşılaşmadıysanız bu programla ilgili bir tasarrufa gitmenizi asla önermiyoruz. Somurtkan halde yaptığınız bir işlem, bilgisayarınıza önemli zararlar verebilir ve sizi uğraştıracak şeyler ortaya çıkarabilir.

Profesyonel bir müdahale gerçekleştirmezseniz bilgisayarınız bozulabilir, yeniden çalışmayabilir diyerek devam edelim. Tahsis Yöneticisi’ne gidip İstemci Sunucusu Çalışma Zamanı İşlemini sonlandırmaya çalışırsanız, Windows ’un bilgisayarınızın kullanılamaz ışık halkası geleceğini ya da kapanacağını size bildirir. Bu uyarıya tıkladığınızdaysa “Erişim Reddedildi” mesajı görürsünüz. Bu işlemleri kullanmak tehlikelidir ve korumalı bir süreçten geçersiniz. Windows önyükleme yaparken csrss.exe işlemi başlatılamazsa, Windows 0xC000021A kusur koduyla mavi ekranla karşılaşırsınız.  

csrss.exe dosyası virüs olabilir mi? (Olabilir)

csrss.exe dosyası virüs müdür?

Bu işlemin ve hatta bu isme sahip ansızın fazla işlemin defalarca Windows’ta çalışması normaldir. Yasal csrss.exe dosyası, sisteminizdeki C: Windows system32 dizininde bulunur. Reel İstemci Sunucusu Çalışma Zamanı İşlemi olduğunu doğrulamak için Görev Yöneticisi’nde sağ tıklatıp ve ardındaki “Dosya konumunu aç” seçeneğine tıklayın.

Dosya Gezgini veya Windows Gezgini csrss.exe dosyasını taşıyan C: Windows System32 dizinine açılmalıdır. Eğer açtığınız dosya konumu bu yöndeyse bir soruna sahip değilsiniz ve csrss.exe dosyanızda herhangi bir sıkıntı değil demektir.

Oysa, kötü amaçlı yazılım konusunda endişeleriniz varsa gerçi bir virüsten koruma taraması gerçekleştirmek sizin için iyi olabilir. Kötü amaçlı yazılımlar ara sıra hakiki Windows dosyalarına bulaşabilir ya da bunları değiştirebilir. Bunları, virüs taraması yaparak tespit edebilir ve gereğini yapabiliriz. Orijinal olan csrss.exe dosyası asla bir virüs değildir.

csrss.exe virüsten korunma

Bazı dolandırıcı yazılımlara sahip olanların dediği şeylerden birisi de csrss.exe dosyasını virüs olduğudur. Her bilgisayarda çalışan bir İstemci Sunucusu Çalışma Zamanı İşlemi vardır ve bu normaldir. Bunun için dolandırıcılara katiyen kanmayın.

Bir Takım kötü amaçlı olmayan ancak muzip arkadaşlarınız da size System32 ’de yer alan csrss.exe dosyanızı sildirtmeye çalışabilir. Ama onlara da sakın kanmayın. Çünkü demin bahsettiğimiz gibi bu dosyaya verdiğimiz zararlar bilgisayarımızın başına büyük dertler açabilir.

Nasıl korunabilirim?

csrss.exe nasıl korunabilirim?

Pak ve uyumlu bir bilgisayar, csrss.exe ile ilgili sorunlardan korunmak için esas gereksinimdir. Sabit diski arındırmak, kötü amaçlı yazılım için tarama yerine getirmek, sisteminizi korumadaki etkili yollar olabilir. 

Bilgisayarınızda csrss.exe sürecini analizine yardım etmek için bazı programların yardımsever olduğunu söyleyebiliriz. Özgün bir emniyet riski derecelendirmesi, işlemin potansiyel casus yazılım, fena amaçlı yazılım ya da Truva atı olma olasılığını gösterir. Malwarebytes Anti-Malware, uyku ajan yazılımları, reklam yazılımlarını, Truva atlarını, keyloggerları ve kötü amaçlı yazılımları ve izleyicilerini algılar ve değişmez diskinizden kaldırır.

Fena amaçlı yazılımların sızdığı programlarınızı Malwarebytes Anti-Malware ile tarayın:

Malwarebytes ile virüs tarama

Malwarebytes, Windows için en iyi, en popüler ve en çok kullanılan anti-malware yazılımlarından biridir. Diğer yazılımların kaçırdığı birçok fena amaçlı yazılım türünü hiçbir ücret ödemeden değil edebilir. Virüslü bir cihazı arındırmak söz konusu olduğunda, Malwarebytes kayda değer bir araçtır.

Malwarebytes’i ilk önce kurduğunuzda, gerçek zamanlı tarama ve fidye yazılımlarına aleyhinde özel koruma gibi önleyici araçlar taşıyan premium sürümün 14 jurnal ücretsiz deneme sürümünü alırsınız. İki hafta sonradan, yalnızca tarama yaptığınızda kötü amaçlı yazılım bulaşmalarını algılayacak ve temizleyecek esas bedava sürüme otomatik olarak geri döner. Malwarebytes’in virüsten koruma yazılımlarıyla birlikte çakışma olmadan çalışacağını söyleyebiliriz. Aşağıdaki adımları izleyerek koruma sağlayabilirsiniz:

Adım #1: Malwarebytes’i buradan indirin. Adım #2: Montaj işlemini tamamlayın. Adım #3: Kurulduktan sonra, Malwarebytes antivirüs veritabanını otomatik olarak başlatacak ve güncelleyecektir. Sistem taraması yerine getirmek için “ Şimdi Tara ” düğmesine tıklayın. Adım #4: Malwarebytes taramasının tamamlanmasını bekleyin. Adım #5: “Karantina Seçildi” seçeneğini tıklayın.
Malwarebytes ile virüs taraması yapma Adım #6: Bilgisayarınızı bitmiş başlatın.
Malwarebytes ile virüs taraması yapma

csrss.exe ’nin aşırı GPU ya da CPU kullanmasına neden olan nedir?

csrss.exe'nin aşırı cpu ve cpu kullanmasına karşı ne yapılabilir?

Normal koşullar aşağı ve bilgisayarınız dinç durumdayken, csrss.exe işlemi yalnızca ufak bir miktarda sistem kaynağı kullanıyor olmalıdır. Tayin Yöneticisi ’ni açar ve CPU, GPU veya bellek gibi fazla miktarda sistem kaynağı kullanan bir İstemci Sunucusu Çalışma Zamanı İşlemi ile karşılaşırsanız, bu çoğunlukla apaçık bir sorunun olduğunun göstergesidir.

Bu herif bir şeyle karşılaşırsanız, yapmanız gerekenler bilgisayarınızı iyi bir taramadan vermek olabilir. Bunun nedeni, reel olmayan dosyaların varlığının bilgisayarınızın sistem kaynağını aşırı fazla yorması olabilir.

System ve Sistem kesintileri ’ndeki yüksek CPU kullanımına karşısında ne yapılmalıdır?

System ve Sistem kesintileri ’ndeki yüksek CPU kullanımına karşı ne yapılmalıdır?

Görev Yöneticisi ’nde bazı programlar yüksek CPU kullanımına sebep olabilir. Dolayısıyla bu durum, bilgisayarınızın performansını pozitif zorlar ve yorar. Bunla sıklıkla karşılaştığımız durumlardan birisi de System ve Sistem kesintileri isimli işlemlerin gösterdiği yüksek dereceli CPU kullanımıdır.

Bu müşteri işlemlerin %10 değin CPU kullanması makul bir durumdur. Ama, bunun devam etmesi de can sıkıntısı yaratabilir. Fazlası bir kullanımdaysa yapmamız gereken iki nesil işlem vardır. Bunlar; sürücüleri güncellemek ve Windows güncellemelerini eksiksiz olarak yerine getirmektir.

Hakkında admin

Check Also

PowerPoint Alternatifi 8 Sunum Hazırlama Programı

PowerPoint Alternatifi 8 Sunum Hazırlama Programı

Microsoft PowerPoint, ilgi çekici sunumlar hazırlamak için güzel bir sunum hazırlama programı olmasına rağmen pek …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir