Anasayfa / Genel / Astronomlar, Güneş Sistemi ’mizin Ayna Görüntüsüne Sahip Bir Yıldız Sistemi Keşfetti

Astronomlar, Güneş Sistemi ’mizin Ayna Görüntüsüne Sahip Bir Yıldız Sistemi Keşfetti

Araştırmayı yapan Max Planck Society, Kepler-160 yıldızının etrafında dönen KOI-456.01 adlı gezegenin yaşamı destekleyip desteklemediğini bilmediklerini söyledi, ancak paylaşılan basın bültenine kadar, keşfedilen gezegenin yaşamı destekleyecek önemli adaylardan biri olduğu açıklandı. Bilim insanları, Kepler-160 – KOI-456.01 ikilisinin, Dünya ve Güneş ’in ayna görüntüsü olduğunu açıkladılar.

Şüphesiz bu noktada yapılacak araştırmalar son derece kısıtlı. Kepler-160 sistemi, bizim Güneş Sistemi ’mizden 3.000 ışık yılı uzaktan. Dünya büyüklüğünde gezegenlere konut sahipliği yapan pek fazla yıldızdan ayrı olarak Kepler-160 ’ın kızılötesi ışıktan ziyade görünür ışık yansıttığını söyleyen bilim insanları, bunun da yaşam için en manâlı bileşenlerden biri olduğunu söyledi. Bildiğiniz gibi Güneş ’imiz, milyarlarca yıldır Dünya ’ya yaydığı ışıkla hayatı mümkün kılıyor. 

Çok pozitif bilinmeyen var

Muhakkak, bu sistemin 3.000 ışık yılı uzaklıkta olması gözlem yapmamızı fazlasıyla zorlaştırıyor. Kepler-160 sistemi, belli ki Güneş Sistemi ’ne fazla pozitif benziyor. KOI-456.01 ise kafalarda bir takım soru işaretleri bırakıyor. Konuyla ilgili tanımlama yapan astrofizikçi Rene Heller, “KOI-456.01, potansiyel olarak yaşanabilir olduğu düşünülen diğer gezegenlere kıyasla nispeten daha büyük” dedi. Dünya ’nın iki katından birazcık daha minik olan bu gezegen, yıldızına yakınlığıyla yaşama elverişli kabul ediliyor. Normalde dış sistemlerde bulunan yıldızlar, etrafına kızılötesi radyasyon yayar. Kepler-160 ise Güneş ’ten daha küçük ve ışıltısız olan bir kırmızı cüce olduğu için gezegene zararlı ışınlar yollamıyor.

Kırmızı cüce sınıfına giren yıldızların, ömürlerinin de uzun olduğu bilindiğinden, keşfedilen gezegenin hayat bulundurma ihtimali en yüksek gezegenlerden biri olduğu düşünülüyor. Bilim insanları, acilen Güneş Sistemi ’mizin ayna görüntüsü olarak nitelendirdikleri sistemi araştırmaya devam ediyorlar. Çok yakın bir gelecek olmasa da belki de ileride insanlığın KOI-446.01 gezegeninde yeni bir hayata başladığı bir gelecek düşleyebiliriz.

Hakkında admin

Check Also

Facebook Hisseleri Bir Günde Yüzde 6 Değer Kaybetti

Facebook Hisseleri Bir Günde Yüzde 6 Değer Kaybetti

ABD merkezli sosyal medya devi Facebook’un hisseleri, gün içerisinde yaklaşık %6 düşüş yaşadı. Gün içerisinde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir