Anasayfa / Genel / Asemptomatik ve Presemptomatik COVID-19 Ne Anlama Geliyor?

Asemptomatik ve Presemptomatik COVID-19 Ne Anlama Geliyor?

Koronavirüsün fazla seri yayılmasının ve büyük tehlike oluşturmasın en büyük nedenlerinden biri, hastalığa dair bulgu göstermeyen ama taşıyıcı olan ve hastalığı farkında olmadan çok artı insana bulaştıran şahısların olması. Bulgu göstermeyen bu bireylerin saptama edilmesi muhtemel olmuyor ve doğal olarak hastalığı yaymaya devam ediyorlar. Koronavirüs testi fazla meydana çıkan oysa herhangi bir bulgu göstermeyen bireyler, asemptomatik vakalar olarak adlandırılıyor. Ama ilerleyen süreçlerde bu bireylerin de rahatsızlık belirtisi göstermeye başlaması, onları bambaşka bir sınıfa sokuyor.

Bu noktada ise devreye presemptomatik vaka tanımı giriyor. Gerçekten ilk bakışta bu tanımı basitçe ‘hemen şimdi herhangi bir bulgu göstermemiş bireyler ’ olarak açıklayabiliriz.  Fakat şart bu dek kolay yok çünkü gerçekten asemptomatik olduğu düşünülen bireyler de ilerleyen süreçte hastalığa dair belirtileri göstermeye başlarlarsa bu onları presemptomatik vaka grubuna dahil ediyor. Burada kilit nokta ise hastanın testinin fazla çıkmış olması oluyor.

Belirti göstermeyen vakalar hastalığın yayılmasında kritik rol oynuyor

Columbia Üniversitesi ’nde görevli epidemiyologların gerçekleştirdiği bir çalışmaya göre, koronavirüs vakalarının %80 ’den fazlası tespit edilemedi. Başka bir deyişle bu kişiler herhangi bir bulgu göstermeden hastalığı taşıdılar ve yaymaya devam ettiler. Bu oran da asemptomatik ve presemptomatik vakaların, salgının yayılması konusunda ne dek kayda değer bir rol oynadığını gözler önüne seriyor.

COVID-19 salgını demin son bulmadı ve uzmanlar o kadar fazla ülkede ikinci dalganın başladığını söylüyor. Geçtiğimiz günlerde Güney Kore, ikinci dalganın sonbahar-kış aylarında başlayacağına dair tahminlerin hatalı olduğunu ve dalganın beklenenden erken başladığını açıklamıştı. Bu da tüm dünyada gevşetilen önlemlerin yakında bitmiş artırılabileceğine dair bir akıl yarattı. Ülkemizde de vaka sayılarında son günlerde bir çoğalma gözlemlendi ve Sağlık Durumu Bakanı Fahrettin Koca ile Bilim Kurulu yetkilileri tedbiri elden bırakmamamız gerektiğine dair aralıksız direktifler yapıyor. 

Salgının her tarafta büyük kitleleri etkilemesinin önlemek için bireysel olarak tedbir almayı bırakmamalı ve herhangi bir belirti göstermesek de hastalığı bölüştürme ihtimalimiz olduğunu unutmamalıyız. Bu konuda her bir bireye büyük bir sorumluluk düşüyor ve maske kullanımı ile sosyal mesafe kurallarını gözetmek yaşamsal yük taşıyor.

Hakkında admin

Check Also

Türk Tasarımcıdan, Android 12 İçin Benzersiz Özellikler Sunan Konsept Tasarım (Video)

Türk Tasarımcıdan, Android 12 İçin Benzersiz Özellikler Sunan Konsept Tasarım (Video)

Zaman zaman hazırladığı konsept tasarımlarla haberlerimize konu olmayı başaran Türk Tasarımcı Kamer Kaan Avdan, Android 12 …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir