Anasayfa / Genel / ASELSAN’dan Türk Polisine Yeni Haberleşme Sistemi

ASELSAN’dan Türk Polisine Yeni Haberleşme Sistemi

Türk Silahlı Kuvvetleri ’nin (TSK) sahada kullandığı sayısız cihazda imzası bulunan ASELSAN, bir yandan da halk güvenliği hizmeti veren asayiş ve sağlık durumu kurumlarına karşın olarak profesyonel haberleşme sistemleri geliştiriyor. 

Geliştirdiği telsiz ve diğer haberleşme cihazlarını, dünya çapındaki teknolojik gelişmelere uygun olarak her geçen yıl daha süratli, güvenilir, elastik, mobil ve ekonomik ışık halkası getiren ASELSAN, Halk Güvenliği Haberleşme Sistemleri ’nde Türkiye ’de ilk kez rahat bant ve geniş bant hibrit sistem kurulumu gerçekleştirecek.

aselsan haberleşme

Anadolu Ajansı ’nın (AA) aktardığı bilgilere tarafından Sayısal Haberleşme Şebekesi Projesi, Ankara ve İstanbul’dan sonra Adana ve İzmir‘de de devreye alındı. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı ile ASELSAN arasında, Güvenlik Genel Müdürlüğü’nün kullanımı için Sayısal Haberleşme Şebekesi Projesi (Kamu Güvenliği ve Acele Haberleşme Sistemi) Sözleşmesi imzalandı.

Buna kadar, İzmir Güvenlik Müdürlüğü için Kriptolu Milli DMR (Digital Mobile Radio/Sayısal Mobil Telsiz) Sistemi’nin kurulumu gerçekleştirilecek. Adana Güvenlik Müdürlüğü
için ise DMR LTE Kamu Güvenliği ve Ivedi Haberleşme Sistemleri’nin kurulumu yapılacak. Bu, Türkiye’de ilk kere bir Halk Güvenliği Haberleşme Projesi’nde kuytu bant ve geniş bant hibrit sistem kurulumu olacak.

aselsan polis

Proje dahilinde, iyice ASELSAN tarafından üretilen yerli ve milli 3810 Hibrit El Terminali ’nin teslimatı da gerçekleştirilecek. AA ’ya tarafından, Adana ve İzmir ile birlikte Emniyet Genel Müdürlüğü için toplamda 26 şehirde Kriptolu Ulusal DMR Sayısal Telsiz Sistemi kurulumu tamamlanacak.

Adana, dar bant geniş bant hibrit sistemi için pilot şehir olacak. Eğer proje beklenen performansı gösterirse, laf konusu sistem diğer bütün illerde aşamalı olarak devreye alınacak. Sistem, terör, kriz ve doğal facia gibi olağanüstü durumlarda emniyet güçlerine sürekli olarak haberleşme imkanı sunacak. 

Geniş bant video ile görüntülü durum yeri takip ve müdahale olanağı tanıyan sistem, emniyet, mobilite ve sürat bakımından benzersiz bir olaya her zamankinden daha çabuk müdahale edilmesini sağlayacak. Teslimatların 2021-2023 yıllarında tamamlanması planlanıyor.

Hakkında admin

Check Also

'Dışkı Nakli' Yaşlanmanın Önüne Geçen Bir İlaç Olabilir

‘Dışkı Nakli’ Yaşlanmanın Önüne Geçen Bir İlaç Olabilir

Farklı üniversitelerde çalışmalarını sürdüren bir grup bilim insanı, yaşlanmayla ilgili oldukça ilginç bir çalışma yaptılar. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir