Anasayfa / Genel / Araştırmaya Kadar Yapay Zekâ, İnsanlar Yerine Ahlaki Seçimler Yapabilir

Araştırmaya Kadar Yapay Zekâ, İnsanlar Yerine Ahlaki Seçimler Yapabilir

Yeni bir araştırmaya kadar nöral ağlar, insanların ahlaki yönelimlerini taklit edebilecek şekilde eğitilebilir. Bu ahlaki karar alma sistemlerine etik değerler, cinsiyet kalıpları gibi kavramlar da dâhil olabilir.

Almanya merkezli analist ekip; bir suni zekâ sistemini, eğitmek için fazla sayıda metinle besledi. Bu metinler aracılığıyla yapay zekânın ayrı konseptler arasındaki ilişkileri ve ilgileri öğrenmesi amaçlandı.

Dini metinler, anayasalar, haberler ile öğrenen yapay zekâ:

yapay zeka

Suni zekânın eğitilmesi için kullanılan metinler arasında Kuran-ı Kerim, Mormon Kitabı, İncil, Budist öğretileri, 193 ülkenin anayasası, 16. ve 19 asır arasına ait kitaplar, 1987 ve 2009 aralarında yayınlanmış Reuters haberleri kullanıldı. Araştırma, Frontiers in Artificial Intelligence dergisinde yayınlandı. 

Araştırmacılardan Dr. Çiğdem Turan, “Bunu dünya haritasını öğrenmek gibi düşünebilirsiniz. Esas fikirse haritada çoğunlukla bir arada kullanılan sözcükleri gruplayabilmek. Bu Nedenle ‘öldürmek’ ve ‘cinayet’ komşu şehirler olurken ‘sevgi’ onlara epey uzakta oluyor” dedi.

Araştırmacıya kadar bu nöral ağ üstünde inceleme yaptığımızda “Öldürmeli miyim?” diye sorduğumuzda “Hayır, öldürmemelisin” cevabına “Evet, öldürebilirsin” yanıtına daha yakın olmamız bekleniyor. Her bir soruda suni akıl bu mesafeleri kullanarak bir dereceye kadar içten veya yanlış yorumu yapabilecek. 

Suni akıl konuşmanın içeriğini anlayabilecek:

yapay zeka

Araştırmacılara kadar geliştirilen sistem, bir karar alırken içeriği de anlayabilecek. İnsanların ön yargılarını ‘çıkardıktan’ sonra Moral Choice Machine (Ahlaki Seçim Makinesi) adı bahşedilen aygıt, insanları öldürmektense zaman öldürmenin daha iyi olduğunu söyleyebiliyor. ya da bir avda hayvan öldürmek ile bir insan öldürmek arasındaki farkı anlayabiliyor.

Yapılan denemelerde MCM hem insanların ön yargılarını da konuşmasına yansıttı. Normalde cinsiyetler arası ayrım olan dillerde iletişim kuran makine, meslekleri de cinsiyet kalıplarına göre seçmeyi tercih etti. Bu koşul sıkça yapay zekâların karşılaştığı bir sorun olarak biliniyor. Suni zekâ, az önce karar verirken fazla dürüst seçimler yapamayabiliyor. Mesela MCM ’nin yapılacaklar listesinde mahkumlara cefa etmek, ABD ’ye gezi etmekten daha daha aşağı sırada yer alsa da tiyatroya gitmekten üstte yer alıyor. 

Suni zekâların hayatımıza gittikçe daha fazla entegre olduğu bir dünyada nöral ağların oluşturacağı ahlaki seçimler konusunda bu araştırma bir esas oluşturabilir. Sağlıktan otonom otomobillere değin böylece çok alanda bu çalışmaların sonuçları manâlı rol oynayabilir.

Hakkında admin

Check Also

Çin Polisi, 4,2 Milyar Dolar Değerinde Kripto Paraya El Koydu

Çin Polisi, 4,2 Milyar Dolar Değerinde Kripto Paraya El Koydu

Çin’de bugüne kadar 109 kişinin tutuklandığı PlusToken soruşturması geçtiğimiz gün Çinli yetkililerin büyük bir kararına …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir