Anasayfa / Genel / Araştırmaya Göre Haberleri Sosyal Medyadan Takip Edenler, COVID -19 ile İlgili Yanlış Bilgilere Daha Açık

Araştırmaya Göre Haberleri Sosyal Medyadan Takip Edenler, COVID -19 ile İlgili Yanlış Bilgilere Daha Açık

Koronavirüs çıktığından bu yana entrika teorileri de ciddi bir artış gösterdi. Bir tarafta virüsün gerçekten olmadığını bahis edenler, bir tarafta virüsün kaynağının 5G olduğunu savunanlar derken sosyal ağ oldukça karıştı.

Perşembe günü Ipsos Mori göre King ’s College için yapılan bir araştırma yayınlandı. Araştırma, koronavirüs hakkındaki yalan yanlış haberlerin ve yanlış bilgilerin nasıl yayıldığını ve dağıtım nedenlerini ortaya koyuyor.

COVID-19 ’dan 5G ’yi sorumlu tutanların oranı %8

5g

Asılsız iddiaların ve yanlış bilgilerin böylece fazla reel sonucu olabiliyor. Geçtiğimiz dönemde 5G kulelerini ateşe veren ırk görmüştük. Bilim insanları ise 5G ’nin herhangi bir sağlık durumu sorununa neden olmadığını belirtmişti. Ancak hâlâ bir takım insanların buna inandığı ortaya çıktı.

Araştırmada, Britanyalıların koronavirüs haberlerini nasıl ele aldığına odaklandı. Mayıs ayında hastalığın laboratuvarda üretildiğine inananların oranı %30 oldu. Bu oran Nisan ’da %25’ti. Virüs ile 5G ’yi ilişkilendirenlerin oranı ise %8 oldu. İnsanların bir kısmı ise virüsün varlığına inanmıyor.

Araştırmanın sonuçlarına göre, 5G ile pandeminin ilişkili olduğunu düşünenlerin %60 ’ı haberleri YouTube ’dan alıyor. Bu oran, iddiaya inanmayanlarda ise yalnızca %14 ’te kalıyor. Haberleri Facebook ’tan %56’lık bir kısım ise koronavirüse dair herhangi bir delil olmadığını açıklama ediyor.

Destekleyen ikinci bir araştırma geldi

covid 19

Aynı bir araştırma da Psychological Medicine dergisinde yayınlandı. Bu araştırma da sosyal medya kullanımı ve yalan yanlış bilgilere inanma aralarında dinç bir ilişki olduğunu ortaya koydu. 2254 Birleşik Krallık vatandaşı ile yapılan araştırmada, hastalığın yayılımında da bu durumun etkili olduğunu gösterdi.

Araştırmaya tarafından bilgilerini YouTube ’dan alanların %58 ’i, rahatsızlık belirtileri olmasına rağmen sokağa çıktı. Bu oran, haberleri sosyal medyadan almayan kişilerde ise %16 ’da kaldı. Keza haber kaynağı Facebook olanların ziyaretçi kabul etme oranı da daha yüksek oldu.

King ’s College London ’dan Daniel Allington, pandemi sürecinde sosyal medyada pek çok hatalı yönlendiren ve yalan haber yer almasının şaşılacak olmadığını söyledi. Ayrıca YouTube ayrıca de Facebook ise belirli türdeki içerikleri kaldırmak ve doğru bilgilere erişimi kolaylaştırmak için çalışmalar yapıyor.

Hakkında admin

Check Also

PowerPoint Alternatifi 8 Sunum Hazırlama Programı

PowerPoint Alternatifi 8 Sunum Hazırlama Programı

Microsoft PowerPoint, ilgi çekici sunumlar hazırlamak için güzel bir sunum hazırlama programı olmasına rağmen pek …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir