Anasayfa / Genel / Araştırmaya Göre COVID-19 Hakkındaki Yanlış Bilgileri Daha Çok ‘Gençler’ Yayıyor

Araştırmaya Göre COVID-19 Hakkındaki Yanlış Bilgileri Daha Çok ‘Gençler’ Yayıyor

COVID-19 ilgili en önemli mücadele başlıklarından biri de yanlış bilgilerin yayılmasını alıkoymak. Bu kapsamda bilhassa internette ve sosyal medya platformlarında fazla sayıda tedbir alınırken yapılan incelemeler bu önlemlerin daima tatmin edici olmadığını gösteriyor.

İngiltere’deki Cardiff Üniversitesi Suç ve Emniyet Araştırma Enstitüsü’nden araştırmacılar, karantina uygulamalarının ilk haftalarında Birleşmiş Krallık kamuoyunun yanlış bilgilendirmelere maruz kalmasına ilişkin bir araştırma yürüttü. Araştırmaya katılanların %51‘i, yanlış bilgilendirmeleri veya salgın hakkındaki sahte haberleri geçen ay içerisinde gördüklerini, %79‘u da yanlış haberlerle şimdilerde geçmişe tarafından daha fazla karşılaştıklarını belirtti. Katılanların %12‘si, geçen ay içerisinde sahte koronavirüs haberlerini başkalarıyla paylaştığını söyledi.

Hatalı bilgileri çoğunlukla gençler yayıyor:

Koronavirüs

Araştırmanın sonuçlarına göre yanlış bilgileri yayanların %28’i 18 ila 29 yaş aralarında; %25’i 30 ila 39 yaş aralarında; %15’iyse 40 ila 49 ve 50 ila 59 yaş aralarında yer alıyor. 60 ila 69 yaş arasının yanlış bilgi dağılma oranı %9’ken 70 yaş üzerinde bu oran %7’ye düşüyor. sosyal ağ platformları laf konusu olduğunda kasıtlı olarak ya da bilmeyerek en düşük yanlış data yayılan kullanım %14 ile Facebook olurken onu %18 ile Instagram ve %20 ile Twitter takip etti.

maksimum yanlış bilgi yayılan sosyal medya platformlarıysa %44 ile VK, %37 ile Weibo, %36 ile OK, %34 ile LinkedIn, %33 ile TikTok ve %30 ile Tumblr olarak sıralandı. Araştırmaya katılanların yarısından fazlası hükûmetin önlemlerini içten bulurken COVID-19 üstüne yanlış bilgilere maruz kalan kitlenin manâlı bir kısmı bunun tersini düşünüyor. Yanlış bilgilendirmeye maruz kalanların bilim insanlarına ve uzmanlara olan güvenlerinin de etkilendiği görülüyor.

Koronavirüs

Cardiff Üniversitesi’nde yapılan araştırma, 12 ülkeyi kapsayan daha geniş bir çalışmanın parçası. Bu çalışma için 21 Mart ile 5 Nisan tarihleri aralarında çevrimiçi bir platform kullanılarak 722 Birleşmiş Krallık vatandaşına anket soruları yöneltilmiş. Bu sorular aralarında medyadaki yanlış bilgilendirmeye yönelik tavırlar ve farkındalık, iç ve dış politika görüşleri, sosyal ağ kullanımı ve nüfus istatistiklerine göre bilgiler yer alıyormuş.

Hakkında admin

Check Also

DOOM Eternal'ın Game Pass PC Kütüphanesine Geleceği Tarih Belli Oldu

DOOM Eternal’ın Game Pass PC Kütüphanesine Geleceği Tarih Belli Oldu

id Software tarafından geliştirilen ve Bethesda Softworks tarafından bu sene mart ayında yayınlanan DOOM Eternal, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir