Anasayfa / Genel / Araştırmalar, Koronavirüsün Vücuttaki Sinir Sistemini Tehdit Ettiğini Gösteriyor

Araştırmalar, Koronavirüsün Vücuttaki Sinir Sistemini Tehdit Ettiğini Gösteriyor

Annals of Neurology dergisindeki yayınlanan araştırmaya göre, hastaneye yatırılan koronavirüs hastalarının nerdeyse yarısında bazı sinir sistemi rahatsızlıkları ortaya çıktı. Baş ağrısı, baş dönmesi, uyku hali, konsantrasyon bozukluğu, koku ve lezzet bozuklukları, nöbetler, felç, halsizlik ve adale ağrısı gibi nörolojik belirtiler, bahsettiğimiz asap sistemi rahatsızlıkları aralarında bulunuyor. 

ABD ’deki Northwestern Üniversitesinde çalışmalara öncülük eden Igor Koralnik, enfekte olan hastaların başlangıçta öksürük, alev ve solunum problemleri çıkmadan önce bir takım nörolojik semptomların ortaya çıkabileceğinden laf etti. Konuyla ilgili halkın ve doktorların bu olayın farkında olması gerektiğini ekledi.  

Koronavirüs, asap sistemini bozuyor 

koronavirüs

Bilim insanları koronavirüs hastalarında ortaya çıkabilecek farklı nörolojik durumları ve bunların nasıl tanı edileceğini inceliyor. Koralnik, bu anlayışın pandemiyi yönlendirmekte kilit nokta olduğunu düşünüyor. COVID-19’un nörolojik bozulmalara yok açabileceği çoğu bambaşka yolun olduğu çalışmalar zarfında. Hastalığın beyin, omurilik, sinirler ve kaslar dahil elde etmek üzere tüm asap sistemini etkileyebileceği bildirildi. Araştırmacılar hastalığın, beyinde oksijen yetmezliğine hatta felce niçin olan pıhtılaşma bozukluklarına bile sebebiyet vereceğini de ekledi. 

Ilave olarak virüsün, beyin omurilik zarında aracısız olarak bir enfeksiyon oluşturma ihtimali olduğu da belirtildi. Bilim insanları, bağışıklık sistemimizin virüse karşı bir reaksiyon gösterebileceğini ve bu reaksiyonun, beyin ve sinir sistemimize zarar verebileceğini ekledi.  

VOCID-19

Koronavirüsün oluşturduğunu bu nörolojik belirtilerin, uzun dönem sonuçları hakkındaki bilgiler sınırlı durumda. Araştırmacılar bu sıkıntıların geçici mi, kalıcı mı olduğunu atamak için hastaları, ileriye yönelik takip etmek istediklerini belirtelim.  

Bilim insanları, bağışıklık hücresi tedavisi ile ilgili çalışmalarına devam ediyor. Koronavirüsün nörolojik sistem üstünde yarattığı negatif etkiyi anlayışlı olmak için asap sistemi ve kas dokularının incelenebileceği otopsi ortamının oluşturulması gerektiği söylendi. Araştırmacılar, bu cins çalışmaların nörolojik semptomların nasıl teşhis edileceği, yönetileceği ve çare edileceği konusunda esas sağlayabileceğini eklediler.  

Hakkında admin

Check Also

Opera Mini, Android’de 500 Milyon İndirmeyi Aştı

Opera Mini, Android’de 500 Milyon İndirmeyi Aştı

Android işletim sistemi oldukça uzun zamandır kullanımda ve ondan öncesine kadar giden çok fazla uygulama …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir