Anasayfa / Genel / Araştırmacıların Algoritmasını Bir Türlü Anlayamadıkları Gizemli Atari Oyunu

Araştırmacıların Algoritmasını Bir Türlü Anlayamadıkları Gizemli Atari Oyunu

Oyun konsolu dünyası şimdilerde PlayStation 5 ile çalkalanıyor olsa da, geçmişte oyuncular kısıtlı donanımlarla geliştirilen konsollarda son derece eğlenceli dakikalar geçiriyorlardı. İlk kez Ekim 1977 tarihinde piyasaya sürülen ve döneminin en fazla satan oyun konsolu olan Atari 2600 de bunlardan biri.

Video oyunu tarihçileri, son dönemde eski Atari oyunlarını hiç olmadığı dek daha fazla incelemeye başladı. Donanım kısıtlamalarına rağmen oyunların nasıl geliştirildiğine dair ipuçları sağlamak için kodlar içinde derin bir yolculuğa meydana çıkan uzmanlar, son olarak Tom Sloper tarafından tasarlanan ve Steven Sidley kadar programlanan bir Atari 2600 oyunu olan Entombed ’i mercek altına aldı.

1982 yılında yayınlanan Atari 2600 oyunu Entombed ’in çalışma mantığı hemen şimdi çözülebilmiş yok 

Entombed atari 2600

1982 yılında oyuncularla buluşan Entombed ’de oyuncular, yatay simetri ile aralıksız düşey olarak kayan labirentte aşağı dürüst hareket ediyor ve ekran baştan başa hareket eden düşmanlardan kaçınırken muhtemel olduğunca uzağa gitmeye çalışıyor. Oyuncu bir canavarla temas ederse ölüyor ve oyun sona eriyor.

Kanada ’daki Calgary Üniversitesi’nden John Aycock ve İngiltere’deki York Üniversitesi’nden Tara Copplestone, döneminin kısıtlı olanaklarına karşın oldukça komplike olan bu oyuna daha yakından bakmalarına rağmen, Entombed ’in tamamen nasıl bir alıştırma mantığına sahip olduğunu bulamadılar. Çalışmaya ilişkin BBC ’ye bir tanımlama yapan Aycock, oynanış tekniğinin “çok derin bir tavşan deliği” olduğunu söylüyor.

“Entombed ’in algoritması çok derin bir tavşan deliği”

atari 2600

Oyunun algoritmasının, labirentin bir bölümünü inceleme ederek yeni karolar oluşturduğunu bildiren araştırmacılar, bu karonun her satırdaki bir sonraki karenin nasıl doğacağını belirlediğini ifade ediyor, ama soru(n) şu: 8bit bir oyun bunu nasıl yapıyor?

Araştırmacılar, bu sorunun cevabını bulmak için Entombed ’in gelişimine katkıda bulunanlardan biri olan Steve Sidley’e ulaştı. Ne var ama, Sidley de oyundaki algoritmanın nasıl çalıştığını bir türlü hatırlayamadı. Bu Nedenle bir dönemin en popüler oyunlarından olan Entombed ’in gizemi yeniden çözülememiş oldu. 

Hakkında admin

Check Also

Ubisoft, Far Cry 6 ve Rainbow Six Quarantine, Covid-19 Nedeniyle Erteledi

Ubisoft, Far Cry 6 ve Rainbow Six Quarantine, Covid-19 Nedeniyle Erteledi

Fransız oyun stüdyosu Ubisoft, çeyrek sonuçlarını açıkladığı sırada iki yaklaşan iki önemli oyunu hakkında da …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir