Anasayfa / Genel / Araştırmacılara Kadar Fermi Baloncukları’nın Kaynağı, Bir Kara Delik Püskürmesi

Araştırmacılara Kadar Fermi Baloncukları’nın Kaynağı, Bir Kara Delik Püskürmesi

Güneş Sistemi ’nin de içinde yer aldığı Samanyolu Galaksisi ’nin merkezi, görünmez ve birbirine alt lekelerle doymuş. Bu görünmez lekelerin belkide en büyüğü olan Fermi Baloncukları, radyo dalga boyları ve kum saati şeklinde X-ışınlarından oluşan enerji dalgaları içeriyor.

Fermi Baloncukları, aşağıdaki görselde de göründüğü gibi Samanyolu ’nun merkez kara deliğinin iki kadar yer alan heybetli gaz, toz ve kozmik ışın küreleridir. Fermi Baloncukları üstünde yapılan araştırmalar, kelimenin tam anlamıyla devasa olan baloncukların bir uçtan bir uca yaklaşık 50.000 ışık yılı baştan başa uzandığını gösteriyor. Baloncuklar bu dek büyük olmalarına karşın sadece gama ışığında görülebiliyorlar. 

Devasa Fermi Baloncukları ’nın Samanyolu ’nun yarısı büyüklüğüne sahip olduğu bilinmekle beraber bu baloncukların nasıl ortaya çıktıkları veya nereden geldikleri bilinmiyor. Ama bilim insanlarının yaptığı yeni bir alıştırma, Fermi Baloncukları ’nın galaktik merkezi çevreleyen gizemli X-ışını ve radyo yapılarıyla birlikte, takriben 6 milyon yıl önce başlayan kara delik püskürmeleriyle bağlantılı olduğunu ileri sürüyor.

Fermi Baloncukları, Sagittarius A* ’da meydana gelen püskürmenin sonucu olabilir

Fermi Baloncukları

Fermi Baloncukları hakkında çalışmayı yapan bilim insanları baloncukların nasıl ortaya çıktığını vermek için birkaç simülasyondan yararlandılar. Araştırmacılar, Fermi Baloncukları ’nın Samanyolu ’nun merkezinde bulunan X-ışını yapıları ve Sagittarius A* olarak bilinen galaksinin merkezindeki kara delikte meydana gelen büyük bir şok dalgası göre oluştuğunu belirlediler. 

Bilim insanları, Fermi Baloncukları ’nı oluşturan şok dalgasının, kara deliğin galaktik merkezinden yaklaşık olarak ışık hızında ve birbirinin tersi yönde hareket eden iki çok büyük iyonize madde püskürmesi meydana getirdiğinde bağlamış olabileceğini düşünüyorlar. 

Fermi Baloncukları ’nın oluşması ve bugünkü boyutlarına ulaşması 6 milyon yıl sürdü

Fermi Baloncukları

Araştırmacılar, kara delik püskürmesinin yeterince geniş ve enerjik olduğunda galaktik merkezin her iki tarafında sıcak gazdan meydana gelen birbirinin aynısı iki şok dalgası yaratabileceğini söylüyorlar.  Araştırmacılara kadar şok dalgalarının gazı sıkıştırdığı ve ısıttığı yerlerde, kum saati biçiminde X-ışını yapıları oluştu. Galaksiler arası boşlukta, kara deliğin iki tarafında binlerce ışık yılı boyunca genişleyen şok dalgalarının bütününe Fermi Baloncukları deniyor. Araştırmacılar, tüm sürecin yaklaşık 1 milyon sene süreceğini belirtiyorlar. 

Çalışmayı gerçekleştiren bilim insanları, kara delikte meydana gelen püskürmenin halo gazından geçer geçmez bir şok dalgası meydana getirdiğini söylüyor. Araştırmacılara tarafından şok dalgaları meydana getiren bu püskürme 1 milyon yıl her tarafında sürdü ve meydana gelen Fermi Baloncukları 5 milyon yıl sonunda bugünkü boyutuna ulaştı. 

Fermi Baloncukları

Bilim insanlarının ortaya attığı şok dalgası hipotezi, Fermi Baloncukları ’nın aşırı yüksek sıcaklıkları ve baloncukların daha alçak kenarındaki X-ışını yapılarıyla çok iyi bir şekilde örtüşmesi de dahil almak üzere galaktik merkezin değişik özelliklerini açıklıyor. 

Gerçekleştirilen çalışmanın sonuçları, Samanyolu ’nun merkezinde yer alan daha ufak radyo dalgası yapılarının açıklanmasında kullanılabilir. Bilim insanları, ortaya çıkabilecek şok dalgalarının daha ufak yapıların açıklanmasını sağlayabileceğini de söylüyorlar.

Hakkında admin

Check Also

Alfa Romeo'nun 1950'lerde Tasarlanan 3 Konsept Otomobili Açık Artırmaya Çıkıyor

Alfa Romeo’nun 1950’lerde Tasarlanan 3 Konsept Otomobili Açık Artırmaya Çıkıyor

Satış için tasarlanmış ancak hiçbir zaman üretilmemiş pek çok konsept otomobil görüyoruz. Bu tür konsept …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir