Anasayfa / Genel / Araştırmacılar, Yapay Akıl Eğitmek İçin ‘Tuhaf Tweetleri’ Kullanıyorlar

Araştırmacılar, Yapay Akıl Eğitmek İçin ‘Tuhaf Tweetleri’ Kullanıyorlar

Dünyanın dört bir göre araştırmacılar, bambaşka alanlarda suni akıl ilerletmek için çalışıyorlar. Dil işleme de yapay zekanın kullanılması istenen alanlar aralarında yer alıyor. Oysa dil işleme yapay zekasının karşısına çıkan argo kelimeler, eğri hitabe dili ve imlâ yanlışları, suni zekanın eğitilmesi konusunda en büyük zorluklardan birini oluşturuyor.

Vermont Üniversitesi ’nden bilim insanları, dil işleme alanında suni zekayı daha iyi hale getirmek için kasten yanlış yazılı kelimelerin nasıl kullanıldığını çözümleme ettiler. Araştırmacılar, gelecekte suni zekanın nasıl çevrimiçi irtibat kurduğumuzu anlaması için “hahaha” ve “haaahaha” gibi kullanımların arasındaki anlamsal farkları çözümleme ettiler. 

yapay zeka dil

Analiz sonuçlarını çarşamba günü Plos One ’da yayınlayan bilim insanları, inceleme için son 8 yılda 100 milyar tweette yer alan değiştirilmiş kelimeleri inceleme ettiklerini açıkladılar. Araştırmacılar, tahlil ettikleri kelimeler üzerinde denge ve esneme isminde iki ölçüm yaptılar. 

Bilim insanları, yaptıkları ölçüme örnek olarak “lololol” ve “nooo” kullanımlarını misal veriyorlar. “lololol” yüksek bir denge değerine sahipken “noooo” sadece bir harfin tekrarlanması olduğu için bir denge değerine sahip yok. 

yapay zeka dil

Vermont Üniversitesi ’nden araştırmacıların çalışması, yapay zekanın acayip kelimeleri anlamasına, hangi kelimelerin yerine hangi değişmiş kullanımların kullanıldığını anlamasını sağlayabilir. Araştırmacılar, sözlüklerin insanların gerçek irtibat kurma biçimlerini yansıtmadığını, sosyal medyada yaygın olarak kullanılan sözcükleri anlamanın kayda değer bir boşluğu dolduracağını düşünüyorlar. 

Çalışmayla ilgili bilim insanlarının açıklamasında, çalışmanın sonuçlarının dilbilim çalışmalarının yanına, dil işleme, sözlükleri geliştirme ve arama motorlarının geliştirilmesi gibi çoğu alanda kullanılabileceğini belirtildi.

Hakkında admin

Check Also

İşlemci ve Ekran Kartında Yaşanan 'Darboğaz' Sorunu Nedir, Nasıl Kontrol Edilir?

İşlemci ve Ekran Kartında Yaşanan ‘Darboğaz’ Sorunu Nedir, Nasıl Kontrol Edilir?

Eğer yüksek performans veren bir oyuncu bilgisayarına sahipseniz, daha yeni ve daha iyi bir ekran …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir