Anasayfa / Genel / Apple’ın Yazılımına Sızıp Çalışanların Bilgilerini Çalan Hacker Para Cezasına Çarptırıldı

Apple’ın Yazılımına Sızıp Çalışanların Bilgilerini Çalan Hacker Para Cezasına Çarptırıldı

Avustralya’da 24 yaşındaki bir hacker, Apple’ı hacklediği gerekçesiyle yerel bir mahkeme kadar para cezasına çarptırıldı. Edinilen bilgilere tarafından hacker, ayrıca Apple çalışanlarının bilgilerini ayrıca de şirkete ait yazılım bilgilerini çalarak Twitter ve GitHub’da paylaştı.

Abe Crannaford adlı hacker, rahat verilere iki defa yetersiz erişim sağlamaya çalışırken yakalandı ve Eden Lokal Mahkemesi tarafından para cezasına çarptırıldı. Egemen Doug Dick, Crannaford’a hapis cezası vermeye gerek olmadığını belirtti. Karara kadar Crannaford’un 3,400 dolar ödemesi ve 18 ay baştan başa aynı suçtan yargılanmaması gerekiyor.

apple, hacker

Crannaford’un, çalışanların kişisel bilgilerini ele geçirerek Twitter hesabı üzerinden paylaştığı ve GitHub’da Apple’ın özel bir yazılımına dair bağlantılar yayınladığı söyleniyor. Crannaford, bilgi hırsızlığını 2017 ortası ile 2018 başı aralarında gerçekleştirerek Yeni Güney Galler’deki Moruya Heads’teki evinden Apple’ın sistemlerine erişmişti.

Crannaford’un avukatı Ines Chiumento, Apple’ın emniyet sorunlarını keşfeden ve rapor eden insanlara ödül veren anlayışının, insanları bu tür saldırılara özendirme ettiğini savundu. Başat Dick de böyle bir ödül sisteminin suça teşvik edebileceğini kabul ettiğini belirterek, cezayı bilgileri sızdırması nedeniyle verdiğini öne sürdü.

Apple, daha önce de 2017 ve 2018 yılları aralarında Avustralya’daki bir çocuk göre hacklenmişti. Apple, hiçbir kullanıcı verisinin çalınmadığını iddia etti ve genç, koşullu olarak hür bırakıldı. Ülkede bu tarz suçlar için en fazla cezanın iki sene hapis ve toplam 13,600 dolar para cezası olduğu bildiriliyor. Gerçekten aldıkları cezaya bakılırsa hacker’ların ucuz kurtulduğu söylenebilir.

Hakkında admin

Check Also

Apple, iPhone 12 ve iPhone 12 Pro'yu Türkiye'de Ön Siparişe Açtı (Kaç TL?)

Apple, iPhone 12 ve iPhone 12 Pro’yu Türkiye’de Ön Siparişe Açtı (Kaç TL?)

Apple’ın geçtiğimiz günlerde Türkiye fiyatlarını açıkladığı iPhone 12 serisinden iki model ön siparişe açıldı. iPhone …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir