Anasayfa / Genel / Apple’ın Safari Tarayıcısının Google Analytics’i Engelleyeceği İddia Edildi

Apple’ın Safari Tarayıcısının Google Analytics’i Engelleyeceği İddia Edildi

Apple, WWDC20 ’de (Dünya Geliştiriciler Konferansı) birçok bildiri gerçekleştirdi. Bunlardan bir adam başına de Safari tarayıcısının güncelleştirilmiş bir sürümünü içeren son macOS’tu. Bu sürümde sizi takip edenlerin engellendiği bir gizlilik özelliğinden de bahsedilmişti. anlaşılan engellenecek olan bilgi toplayan kaynaklar aralarında Google Analytics de bulunuyor.

Safari tarayıcısında yer alan gizlilik raporu, kullanıcının ziyaret ettiği sitede kendisini takip edenlerin ve tarayıcı kadar engellenenlerin bir listesini gösterecek. Apple, bu özelliğin nasıl çalıştığını WWDC etkinliğinde göstermişti. Apple kadar yayınlanan o görüntüde Google Analytics ’in de Safari kadar engellendiği görülüyor.

Safari ve gizlilik:

safari gizlilik raporu google analytics

Yukarıdaki görselden de görebileceğiniz üzere engellenenler listesinde sadece Google Analytics yok; keza DoubleClick, Amazon ve Optimizely de bulunuyor. Hatta Apple, macOS Big Sur kullanıcılarının masaüstünde mahremiyet raporu widget ’ı kullanabilmesini de sağlıyor. Bu sayede kullanıcılar son 7 gün içerisinde engellenen bütün kaynakları görebiliyor.

Yeni macOS ’taki Safari tarayıcısında Google Analytics ’in engelleneceğine dair ne Google ’dan ne de Apple ’dan hemen şimdi resmi bir açıklama gelmedi. Sektör içerisinde bulunan uzmanlarsa ikiye bölünmüş durumda. Bazıları depolama yapan üçüncü parti bir kaynağın engellendiğini, bazılarıysa direkt olarak Google Analytics ’in engellendiğini söylüyor.

google analytics

Safari gerçekte Google Analytics ’i engellenen kaynaklar arasına alacaksa bu, pazarlamacılar ve site sahipleri için o kadar de uğurlu bir haber olmayacak. Tabii bu özelliğin duyurulması Apple’ı da vurdu. Şirketin bu kaynakları engelleme yönündeki girişimleri, hedeflenmiş Safari reklamlarının fiyatında %60 ’lık bir düşüş yarattı.

Hem Apple ’ın Safari ’nin bu özelliğini daha da geliştirmeye devam etmesi hedeflemeli reklamları daha da zora sokacaktır ve bu da fiyatları daha da aşağı çekecektir. Tabii bu özelliğin nasıl çalışacağını ve reklamcılık sektörüne nasıl bir etkisi olacağını ilerleyen zamanlarda daha net göreceğiz.

Hakkında admin

Check Also

Apple, iPhone 12 ve iPhone 12 Pro'yu Türkiye'de Ön Siparişe Açtı (Kaç TL?)

Apple, iPhone 12 ve iPhone 12 Pro’yu Türkiye’de Ön Siparişe Açtı (Kaç TL?)

Apple’ın geçtiğimiz günlerde Türkiye fiyatlarını açıkladığı iPhone 12 serisinden iki model ön siparişe açıldı. iPhone …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir