Anasayfa / Genel / Apple’ın İkonik Macintosh Faresi, Bluetooth Destekli Olarak Yeniden Tasarlandı

Apple’ın İkonik Macintosh Faresi, Bluetooth Destekli Olarak Yeniden Tasarlandı

ABD merkezli teknoloji devi Apple, alıcı elektroniği sektörünün manâlı isimlerinden bir tanesi. Apple, bugünkü konumuna gelene kadar kurucularından da olan Steve Jobs, şirkete çok büyük kazanımlar sağladı. Jobs’ın Apple’a kazandırdığı ürünlerden bir tanesi de şirketin ilk bilgisayarı olan Macintosh’tu.

Macintosh, 9 inç büyüklüğünde siyah beyaz bir ekrana sahipti. Bugün hayatımızın bir parçası olan bilgisayarlara göre fazla daha farklı bir tasarıma sahip olan Macintosh, ufak ve barbar bir klavye ile bir tek tuşlu fareye sahipti. Günümüzle kıyaslandığında pek de gelişmiş işlevlere sahip olmayan Macintosh, o dönemler için devrim niteliğinde bir yenilikti ve Macintosh’tan bilen cümbür cemaat, bu bilgisayara büyük bir hayranlık duyuyordu.

Macintosh

Macintosh, 1984 yılında hayatımıza girdi ve bilgisayar sektörünün öncülerinden olmayı başardı. 2020 yılına geldiğimizde ise bilgisayar sektörü, fazla önemli manada ilerledi. Tüketiciler bundan böyle, birbirinden daha iyi özelliklere sahip olan bilgisayarlar arasında tercih yapabiliyorlar. Keza kablo kullanımı da o dönemlere göre oldukça azaldı. Peki 2020 yılında Macintosh’a ait bir çevre birimini kullanmanın nasıl olacağını hiç düş ettiniz mi?

Green House isimli bir teknoloji üreticisi, birincil Macintosh’un yanında yer alan tek tuşlu fareden esinlendi ve 2020 yılının ihtiyaçları doğrultusunda yeni bir fare tasarlardı. Bu fare tasarımı, görünüm itibarıyla Macintosh’un orijinal faresine fazlasıyla benziyor. Hatta Green House, tek tuşlu bir görünüş kazandırdığı tasarımına ikinci tuş işlevi eklemeyi de başarmış. 

Green House tarafından tasarlanan Macintosh faresi böyle görünüyor

Green House

Green House tarafından hazırlanan bu fare tasarımını orijinalinden dağıtmak hayli kuvvet. İki fare arasındaki en temel ayrım, Macintosh’un M0100 faresinin kablolu bir yapıya sahip olması. Green House ise kablo kullanımını fareyi şarj etmenin haricen ortadan kaldırıyor. Keza Green House’un faresi, macOS ya da Windows ayırt etmeden az daha her cihazda rahatlıkla çalışabiliyor.

Retro görünümden uzaklaşmak istemeyen tasarımcı takım, fare tasarımında tek bir tuş kullanıyor. Ama kullanıcılar, bu tek tuşta keza sol keza de sağ tuş işlevlerini kullanabiliyorlar. Yani herhangi bir fareyi nasıl kullanıyorsanız bu fare de aynı şekilde kullanılabiliyor. Bütün bunlara ek olarak Green House, fare tasarımını Apple’ın 30 pinli sorumluluk soketi ile birleştirmiş durumda. 

Green House

Green House tarafından yapılan açıklamalara göre 2020 model kablosuz M0100, temmuz ayı içerisinde satışa sunulacak. Şirket, kablosuz faresinin fiyatı ile ilgili herhangi bir açıklama yapmazken, ürününü hangi kanallar üzerinden satacağını da açıklamadı

Hakkında admin

Check Also

PlayStation 5, Her Kupanın Kilidi Açıldığında Sesinizi Kaydediyor

PlayStation 5, Her Kupanın Kilidi Açıldığında Sesinizi Kaydediyor

Japonya merkezli teknoloji devi Sony, yeni nesil oyun konsolu PlayStation 5’i geçtiğimiz günlerde tüm dünyada …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir