Anasayfa / Genel / Apple’ın Bu Akşamki WWDC 2020’de Tanıtması Beklenen Tüm Yenilikler ve Cihazlar (Kulaklık İçerir)

Apple’ın Bu Akşamki WWDC 2020’de Tanıtması Beklenen Tüm Yenilikler ve Cihazlar (Kulaklık İçerir)

Küresel sağlık krizi sebebiyle Apple, her yıl düzenlediği Dünya Geliştiriciler Konferansı (WWDC) formatını başkalaştırmak zorunda kaldı. Her yıl dünyanın öbür bölgelerinde binlerce geliştiricinin Apple genel merkezinde toplandığı faaliyet, bu yıl online olarak gerçekleştirilecek. WWDC 2020 ’de faaliyet formatı değişse de Apple ’dan beklenen sürprizler değişmiyor. 

iPhone 11 ve iPhone SE ile akıllı telefon pazarında kayda değer bir çıkış yakalayan firma, kendisine has ekosistemlerin temelini oluşturan yazılımlar ve işletim sistemleri için manâlı yenilikler duyuracak. Hem abonelik modelinin benimsendiği Apple Music, TV+, Arcade gibi ürünlerde de kayda değer geliştirmeler var. Diğer Taraftan bu etkinlikte Apple ’dan bir kulaklık ve işlemci de görebiliriz. Başlıca sürpriz ise iOS ’un isim değişikliği olabilir.

apple wwdc 2020

Apple WWDC 2020 ’de görmeyi beklediğimiz her şey:

İşletim sistemleri: iOS 14 (iOS adı bu sürümle birlikte iPhone OS olarak istikrarsız) macOS 10.16 iPadOS tvOS 14 watchOS 7 HomePod OS Ücretli abonelik servisleri: Apple Music TV+ Arcade News+ Apple Premium adında toplu bir abonelik modeli, paketleri ve fiyatları açıklanabilir* Cihazlar (Kesinlik bulunmuyor): Apple işlemci Mac ’lerdeki Intel işlemcilerin yerine geçmesi bekleniyor. Apple işlemciye sahip yeni MacBook dizüstü Yeni hepsi bir arada iMac bilgisayar Apple kulak üstü kulaklık Apple AirTag Apple cihazlarına bağlanan anahtarlık, cihazlar kaybolunca bulmaya yarıyor. HomePod veya HomePod Küçük

Yazılım: iOS 14 ya da iPhoneOS, macOS, iPadOS, tvOS 14, watchOS 7, HomePodOS:

ios 14

Apple ’ın Apple olmasını karşılayan kapalı ekosistemlerinin en manâlı özelliği özgün yazılımlar. Tüm Apple cihazlarının düzen içerisinde çalışmasını sağlayan işletim sistemleri ve yan hizmetler, zaten WWDC geleneğinin temellerini atıyor. Her yıl bu etkinlikte açıklanan yenilikler ile geliştiriciler yeni proje ve uygulamalara imza atıyor.

iOS 14 ya da iPhoneOS: Apple geçtiğimiz yıl iOS işletim sistemini yalnızca iPhone cihazlarına özel kılmış, iPad ’lerdeki işletim sisteminin adını iPadOS olarak değiştirmişti. Şimdi de aynı bir adımı iPhone için atacağı söyleniyor. Her ne kadar sızdırılmış bir data de olsa iOS 14, karşımıza iPhoneOS olarak çıkabilir. Apple ’ın marka anlayışı yavaş yavaş değişiyor. Laf konusu isim değişikliği, işletim sistemini sürekliliğini artırabilir.

macos 10.16

macOS 10.16: Apple bilgisayarların işletim sistemi, her sene uyumlu olarak 1 büyük güncelleme alıyor. Son macOS sürümü Catalina ’nın yerine geçecek yeni sürümün adı da bu etkinlikte muhakkak olacak. Yeni sürümün Dolomites, Sequoia, Monterey ya da Tahoe isimlerinden birisine sahip olabileceği söyleniyor.

iPadOS: Apple ’ın geçtiğimiz yıl iOS ’un bünyesinden çıkardığı tablet işletim sistemi iPadOS, büyük bir güncelleme alacak. iPad ve uygulamalarının artan bir şekilde bilgisayarlara sağlam bir muhalif olmaya başlaması, iPadOS ’u artık Chromebook OS ve hatta Windows 10 ile kıyaslamaya niçin olabilir.

ipad os

Apple TV cihazlarının sahip olduğu tvOS 14 abonelik hizmetlerinin öne çıkarılacağı bir güncelleme olacak. Apple Watch ’un işletim sistemi watchOS, yeni sürümüyle büyük ihtimalle küresel sağlık durumu krizine karşın sağlık durumu uygulamalarının öne çıktığı bir dizi geliştirme alacak. Ayrıca Apple ’ın ülkemizde öyle de popüler olmayan Siri destekli akıllı ev hoparlörü HomePod da yazılım konusunda yeni geliştirmeler alacak. 

Ücretli abonelik servisleri: Apple Music, Apple TV+, Apple Arcade, Apple News+

arcade

Apple ’ın esas ve kesintisiz gelir kaynağı, abonelik sistemine sahip olan ve her birisi öbür kulvarda yer alan hizmetleridir. Oysa Apple kullanıcıları, bu servislere ayrı ayrı abonelik başlatmak zorundalar. Müzikler için Apple Music, film ve diziler için Apple TV+, oyunlar için Apple Arcade, haberler için de Apple News+… Apple ’ın bu yıl tüm servisleri taşıyan ve Apple Premium olarak isimlendireceği yeni abonelik paketleri sunması bekleniyor. Bu sayede tek abonelik ile tüm hizmetler kullanılabilecek.

Cihazlar: Yeni cins Apple işlemci, yeni MacBook, yeni iMac, kulak üstü kulaklık ve Apple AirTag

apple işlemci

Apple işlemci: Apple bildiğiniz üzere bilgisayarlarında ağırlıklı olarak Intel işlemcileri kullanıyor. Buna karşılık iPhone ve iPad cihazlarında Apple ’ın geliştirip Asya ’da ürettiği Apple A serisi mobil işlemci yongaları var. Apple şimdi aynı bir adımı bilgisayarları için atmak üzere. İddialara tarafından tüm Mac ’ler, tıpatıp iPhone ’lar gibi Apple işlemcilerle çalışacak. Ama bunlar yalnızca birer iddiadan ibaret. 

Yeni MacBook: Apple ’ın dizüstü konusunda en üstteki segmentte ürünleri var. İddialara tarafından yeni Apple işlemcisiyle birlikte, bu işlemciye sahip bir MacBook modeli de tanıtılacak. Hatta yeni MacBook ’un ekranı iPad gibi dokunmatik olabilir, bir takım özellikleri aracısız olarak iPad ’den alabilir. 

Yeni iMac:

apple imac

All-in one yani Türkçesi ile hepsi bir arada Apple bilgisayarlar, özellikle iş dünyasında favori bilgisayar modelleri. Apple ’ın senelerdir ürettiği seriye yeni bir model ekleneceği ve bu modelin yepyeni bir tasarıma sahip olacağı söyleniyor, fakat bu söylentiler kesinlik ifade etmiyor. 

Apple AirTag: 

apple airtag

Apple, kendi ekosistemine alışkın kullanıcılar için kaybolan cihazları kolayca bulmaya yarayan AirTag ile karşımıza çıkabilir. Bir anahtarlık boyutunda olacağı söylenen bu yeni aygıt, iPhone kaybolduğunda saniyeler içinde bulmanızı kolaylaştıracak. Cihaz cüzdanlarda ve çantalarda kolayca taşınabilecek. 

Apple kablosuz kulak üstü kulaklık:

apple kulaklık

Apple ’ın AirPods kulaklıklarıyla yakaladığı kocaman başarı, yeni kablosuz kulaklıklar ile devam edecek. Fakat bu kere kulak içi kulaklık yerine firmanın kulak üstü kulaklık tanıtması bekleniyor. Apple ’ın zaten Beats markasının sahibi olduğunu biliyoruz. bu nedenle kablosuz kulak üstü kulaklık konusunda heyecan tavan yapmış durumunda.

Apple WWDC 2020 etkinliğini anbean takip edip tüm detayları sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz, takipte kalın. WWDC 2020’yi nasıl izleyeceğiniz öğrenmek için buraya göz atabilirsiniz.

Hakkında admin

Check Also

İBB, 28 ve 29 Ekim’de İstanbul’daki Ücretsiz Wi-Fi Hizmetinde Kotalarını Kaldıracak

İBB, 28 ve 29 Ekim’de İstanbul’daki Ücretsiz Wi-Fi Hizmetinde Kotalarını Kaldıracak

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), Türkiye Cumhuriyet’nin 97. kuruluş yıldönümü kutlamaları için 28 Ekim Çarşamba ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir