Anasayfa / Genel / Apple, Yeni Bilgisayarlarında Kullanacağı İşlemcisi Apple Silicon’u Tanıttı

Apple, Yeni Bilgisayarlarında Kullanacağı İşlemcisi Apple Silicon’u Tanıttı

Apple, bugün gerçekleştirdiği WWDC etkinliğinde iOS 14 ve iPadOS 14 gibi yeniliklerini kullanıcılarına aktardı ancak etkinliğin en manâlı noktalarından biri de Mac oldu. Firmanın kendine özel tasarım dilinin birincil ortaya çıktığı cihazlardan olan bu bilgisayar, günümüzde de büyük ilgi görüyor. 

Apple mühendislerinin geliştirdiği yeniliklerden biri de Apple Silicon olarak karşımıza çıktı. Bu teşebbüs, yongalardan özel olarak daha iyi performans alınması nedeniyle yapıldı. durmadan çoğalan Apple cihazları ve işlemcileri için gerekli altyapıyı bu teşebbüs sağlıyor. 

Yeni silikon teknolojisi:

apple silicon

Yeni yongalarla birlikte Apple Mac ’lerin gücü artacak. öte yandan bu yeni teknoloji, daha fazla güç elde etmeyi başarırken elektrik tüketimini düşük seviyede tutacak. Böylece 20 ’den fazla özel teknolojiye sahip yongalar ortaya çıkacak. Yeni yongalar daha güvenli, daha hızlı ve daha performanslı olacak.

Yeni Mac ’ler hem diğer Apple ürünleriyle aynı bir mimari kullanacak. Böylece geliştiriciler, yeni Mac sistemlerini kullanarak her Apple cihazına özel uygulamalar geliştirebilecek. Apple ’ın kendi uygulamaları da Apple Silicon ile ahenkli hâle gelecek. 

Uygulamaları uyumlu hâle getirmek kolay olacak:

apple

Apple ’ın uygulamalarından Xcode tamamen kullanıcılar, kendi kaynak kodlarını fazla kısa sürede yeni Mac bilgisayarlara uygulayabilecek. Microsoft ’un Office uygulamaları da kusursuz şekilde çalışacak şekilde güncellendi. Adobe uygulamaları da yeni sistemle uyumlu hâle getirildi. Bu durum, bilhassa sanatsal incelemeler için çoğunlukla seçim edilen; çizerlerin, grafikerlerin ve öteki sanatçıların gözdesi olan Mac daha da gelişmiş hâle geldi. 

Apple böylece kendi ARM işlemcilerine geçmiş olacak. Bu geçiş için ilk kullanılacak olan işlemci daha önce iPad Pro ’ların son versiyonlarında gördüğümüz A12Z Bionic işlemciler olacak. 2020 yılında meydana çıkan işlemciler daha önceki versiyonlardan %10 daha dinç olmuş ve öyle çok bilgisayarı da geride bırakmıştı. Apple acilen daha fazlasını elde etmeyi istiyor.

Tim Cook, etkinlikteki konuşmasında Apple Silicon ile donatılan birincil Mac bilgisayarın 2020’nin sonuna doğru geleceğini ve diğer Mac modellerinde önümüzdeki 2 sene içinde Apple Silicon’a geçiş yapılacağını belirtti.

Hakkında admin

Check Also

Sosyal Medyadaki ‘Trendyol’dan Kart Bilgileri Çalındı’ İddialarına Trendyol’dan Cevap

Sosyal Medyadaki ‘Trendyol’dan Kart Bilgileri Çalındı’ İddialarına Trendyol’dan Cevap

Ülkemizdeki sosyal medya kullanıcıları, birkaç saattir Trendyol ile ilgili bir meseleyi konuşuyorlar. İddialara göre Trendyol, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir