Anasayfa / Genel / Apple Watch, Merdivenden Düşen 92 Yaşındaki Bir Adamın Hayatının Kurtulmasını Sağladı

Apple Watch, Merdivenden Düşen 92 Yaşındaki Bir Adamın Hayatının Kurtulmasını Sağladı

Geçtiğimiz günlerde bundan böyle her gün kullandığımız bir teknolojik ürünün hayatımızda nasıl bir rol oynayabileceğini bildiren en büyük örneklerden birine şahit olduk. Amerika Birleşik Devletleri ’nin Nebraska eyaletinde 92 yaşındaki emekli çiftçi, Apple Watch tamamen hayata tutundu.

92 yaşındaki Jim Salsman, oldukça kötü bir kaza yaşadı. Salsman, yaklaşık 7 metre yükseklikteyken üzerinde bulunduğu merdivenden yere düştü. Bileğine takılı olan Apple Watch doğruca yaşlı adam, kötü bir sakatlık geçirse de ölmekten kurtuldu.

Apple Watch otomatik olarak yetkililere haber verdi:

apple watch

Salsman’ın bileğine takılı olan Apple Watch, içinde yer alan düşüş alarmı sistemi baştan sona Salsman’ın düştüğünü derhal algıladı. Apple Watch, Salsman’ın düşüşünü yetkili birimlere bildirdi ve bildiriyi alan ekipler, Salsman’ın düştüğü yere kısa bir zaman içinde ulaştı. Bu Vesile Ile Salsman, daha ciddi bir sakatlık riskinden hatta ölmekten kurtulmuş oldu.

Aniden esen kuvvetli bir rüzgar sonucunda merdivenden düşen Jim Salsman, yere düştüğünde kendi aracına doğru sürünmeye başladı oysa araçla arasındaki mesafe artı olduğundan Apple Watch üzerinden Siri ’ye ulaştı. Salsman, Siri ’ye yetkilileri çağırmasını söylemeden önce Apple Watch bunu zaten otomatik olarak yapmıştı. Zeki saat, Salsman’ın konum bilgilerini de göndermişti.

apple watch

Jim Salsman, yaşadığı sert düşüşten yalnızca kırık bir kalça kemiğiyle çıkmayı başardı ve bunu büyük oranda Apple Watch ’a borçlu. Apple ’ın zeki saati, Salsman’dan önce de birkaç insanın hayatını kurtarmıştı. Zeki saat, Salsman gibi birinin yere düştüğünü algılamış ve takviye çağırmış, 80 yaşındaki bir kişinin de kalp durumunu tespit ederek yetkililere haber vermişti.

Apple ’ın başarılı zeki saati Apple Watch, gelecekte daha da fazla özelliğe sahip olacak. Bugüne değin duyduklarımıza kadar bir sonraki saat olacak Apple Watch 6, panik hücum tespiti, kandaki oksijen seviyesinin tespiti ve uyku takibi gibi özelliklerle birlikte gelecek.

Hakkında admin

Check Also

DOOM Eternal'ın Game Pass PC Kütüphanesine Geleceği Tarih Belli Oldu

DOOM Eternal’ın Game Pass PC Kütüphanesine Geleceği Tarih Belli Oldu

id Software tarafından geliştirilen ve Bethesda Softworks tarafından bu sene mart ayında yayınlanan DOOM Eternal, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir