Anasayfa / Genel / Apple, macOS Big Sur’u ve Big Sur ile Gelecek Yeni Özellikleri Tanıttı

Apple, macOS Big Sur’u ve Big Sur ile Gelecek Yeni Özellikleri Tanıttı

Apple, WWDC20 dahilinde kullanıcılarına yeni macOS 10.16 ’yı tanıttı. Big Sur olarak da adlandırılan yeni güncellemeyle birlikte keza kullanıcılara ayrıca de geliştiricilere çoğu yeni nitelik sunuluyor.

Yeni özelliklerden önce isim konusuna değinmek gerekirse Apple, macOS ’un yeni sürümü için Kaliforniya’daki belirtilmiş noktaları kullanmaya devam ediyor. Big Sur; Kaliforniya’da yer alan, insan eli değmemiş bir kıyı şeridi. Peki macOS Big Sur ile birlikte kullanıcılara neler sunuluyor?

macOS Big Sur ile birlikte gelen yenilikler:

macos big sur

İşletim sisteminin yeni sürümüyle birlikte Apple, kullanıcı arayüzünde değişikliğe gitti. Şirket, tasarımlarının birçoğunu iOS ve iPadOS ’a benzeterek cihazları arasında bir tutarlılık oluşturmaya çalışıyor gibi gözüküyor. macOS ikonlarına getirilen 3D gölgelendirme ve derinliğin yanı sıra Control Center da (Denetim Merkezi) iOS ve iPadOS sanki özelliklere sahip.

iPadOS 14 ve iOS 14 ’te de tanıtılan Widget’lar Mac ’e de geliyor fakat şu an için bütün platformlarda aynı kodun çalışıp çalışmadığı bilinmiyor. Mac ’teki Widget ’lar, Notifications Center ’da (Bildirim Merkezi) yer alacak. Güncellenen bir öteki başvuru da Mesajlar oldu. Mesajlar uygulamasına Memoji çıkartmaları, efektler, cihazlar arası sabitlenmiş sohbetler senkronizasyonu gibi özellikler eklendi.

macos big sur safari

Apple ’ın iPadOS ve macOS için çapraz platform geliştirme girişimi Catalyst, geliştiricilere uygulamalarını optimize etme şansı verecek. Apple ’ın kendi tarayıcısı olan Safari ise hız iyileştirmeleri ve gizliliğin korunması gibi özelliklerle güncellendi. Natürel tarayıcıdaki tek geliştirme bu yönde olmadı, hem görsel tarafta da geliştirilmeler yapıldı. Safari kullanıcıları ilk kez Safari içerisinde arkadaki plan ayarlayabilecekler.

Apple, tarayıcısına Privacy Report (Gizlilik Raporu) butonu da ekledi. Bu sayede kullanıcılar, siteler tarafından nasıl peşine düşüp takip edildiklerini görebilecekler. Artık Chrome ’dan %50 daha seri çalışacak olan uygulamaya yeni eklentiler ve geliştiriciler için eklenti mağazası eklendi. Tarayıcıya eklenen bir diğer yeni özellik de internet sayfası çevirileri oldu.

macos big sur kontrol merkezi

macOS Big Sur, hem ARM CPU desteğine de sahip olacak fakat Microsoft ve Adobe ’nin hâlihazırda Mac uygulamalarının ARM uyumlu sürümlerini geliştirdikleri de açıklandı. Bunların haricinde üçüncü parti geliştiriciler, kullanım yayınlanmadan önce düzenli kodlar oluşturabilmek için Apple Geliştirici Geçiş Kiti‘ni kullanabilecekler.

Hakkında admin

Check Also

Türk Siber Güvenlik Uzmanı, Hackerların Akıllı Telefonları Nasıl Ele Geçirdiğini Anlattı

Türk Siber Güvenlik Uzmanı, Hackerların Akıllı Telefonları Nasıl Ele Geçirdiğini Anlattı

Günümüz dünyasında sosyal hayattan ekonomik hayata kadar pek çok alana entegre olmuş olan internet, pek …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir