Anasayfa / Genel / Apple, iPadOS 14’e Gelecek Yeni Özellikleri Açıkladı

Apple, iPadOS 14’e Gelecek Yeni Özellikleri Açıkladı

Apple, bu sene düzenlediği WWDC20 etkinliğinde kullanıcılarına iOS 14 ’ün yanı sıra iPadOS işletim sisteminde yaptığı yenilikleri de tanıttı. Üstelik iPadOS 14 ’te iOS 14 ’teki özelliklerin büyük bir çoğunluğu da kullanılabiliyor.

Peki, Apple ’ın tabletleri için geliştirdiği işletim sisteminin yeni sürümünde kullanıcılara ne gibi yeni özellikler sunuluyor? İşte Apple Pencil ’dan ‘Widget’lara kadar iPadOS 14 ’te kullanıcılara sunulacak yeni özellikler.

iPadOS 14 ile birlikte gelen yeni özellikler

ipados 14

iPadOS 14 için tanıtılan birincil özellik, App Library (Başvuru Kütüphanesi) oldu. Tıpkı iOS 14 ’teki gibi çalışan bu özellik baştan sona cihazda yüklü olan uygulamalar otomatik olarak organize hâle getirilecek. Uygulamalar, kategorisine ve diğer faktörlere göre organize edilecek.

Tekrar iOS 14 ’teki gibi çalışan bir diğer nitelik olan Widget ’lar da iPadOS 14’te karşımıza çıkıyor. iPadOS 14 ile birlikte Widget ’ları belli başlı ekranda istediğiniz bir noktaya yerleştirebilecek ve boyutunu ayarlayabileceksiniz. Bu Widget ’ları da Widget galerisinden edinebileceksiniz.

ipados 14

iPadOS 14 ’e getirilen bir diğer yeni nitelik de yeni kenar çubuğu oldu. Yeni kenar çubuğu; fotoğraflarınızı, müziklerini ve öteki dosyalarınızı düzenlemenizde size tezgâhtar olacak. Kullanıcıların oldukça işine yarayacak olan bir diğer özellikse yeni çağrı arayüzünde oldu. iPadOS 14 ile birlikte cihazınızı kullanırken bir çağrı aldığınızda, çağrı arayüzü tüm ekranı kaplamak yerine ekranın üst tarafında belirecek.

Etkinlikte kullanıcılara tanıtılan bir diğer nitelik de Universal Search ’tü. Baştan tasarlanan arama deneyiminde dosyalar ve uygulamaların aranabilmesinin yanı sıra internetten de arama yapılabilmesine olasılık tanınıyor. Apple Pencil için yapılan geliştirmelerse şöyle: Scribble desteği, şekil tanınma, el yazısı tanıma, akıllı tercih. Keza bundan böyle Apple Pencil kullanılarak herhangi bir metin alanına da notlar alınabilecek.

Hakkında admin

Check Also

NVIDIA GeForce RTX 3070’in 3DMark Performansı Ortaya Çıktı

NVIDIA GeForce RTX 3070’in 3DMark Performansı Ortaya Çıktı

8nm Ampere GA104 tabanlı NVIDIA GeForce RTX 3070 kart, GeForce RTX 2080 Ti’dan biraz daha …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir