Anasayfa / Genel / Apple, iOS 13.5.1 Yamasıyla Jailbreak’e Son Vermeyi Planlıyor

Apple, iOS 13.5.1 Yamasıyla Jailbreak’e Son Vermeyi Planlıyor

Apple‘ın geçtiğimiz haftalarda çıkan iOS sürümü 13.5’in jailbreak kiti, ‘zero-day’ yani yeni çıkan bir yazılımın zayıflıklarının keşfedilmesi yöntemiyle bir jailbreak geliştiricisi olan Unc0ver göre geçtiğimiz hafta çıkartılmıştı. Jailbreak genel olarak iOS işletim sistemindeki kısıtlamaları kaldırarak kullanıcıya iPhone içinde hür ve daha geniş kişiselleştirme imkânları sunan bir korsan yazılım. Her ne dek jailbreak, Apple göre garanti ihlali sebebi olarak kabul edilse de bu operasyon ABD’de hukuki.

Unc0ver göre iOS 13.5 için güncellenen bu jailbreak, yıllardan sonra ilk defa zero-day açığından faydalanan birincil jailbreak sürümü oldu. Bu sayede 13.5 sürümü için yayınlanan jailbreak, öteki sürümler için yayınlananlara göre daha istikrarlı ve elverişli bir versiyon olmuş oldu fakat Apple, bugün yayınladığı iOS 13.5.1 ile bu güvenlik açığının önüne geçmeye çalıştı. Emniyet iyileştirmeleri taşıyan 13.5.1 yamasıyla Apple’ın, yalnızca zero-day açığını kapatmayı ve jailbreak yapılmasını engellemeyi amaçladığını görebiliyoruz.

iOS 13.5 sürümünde jailbreak kullanıyorsanız, güncellemelerinizi kapatmanızda avantaj var:

ios 13.5.1

Telefonunuzda iOS 13.5 sürümüne jailbreak uyguladıysanız ve severek kullanıyorsanız bu güncellemeyi almamanızda menfaat var. Yalnızca bu jailbreak yapılmasını karşılayan güvenlik açığını kapatmayı amaçlayan 13.5.1 yamasıyla bu yamaya bir jailbreak geliştirilene değin özgürlüğünüzü kaybedebilirsiniz. Keza hemen şimdi telefonunuza jailbreak uygulamadıysanız ve ileride uygulamayı düşünüyorsanız otomatik güncelleştirmelerinizi kapatıp bu yamayı es geçmeniz gerekiyor. 

Apple’ın getirdiği bu yeni yamayla beraber güvenlik açıklarını kapatması nedeniyle iOS 13.5.1 için bir jailbreak kitinin geliştirilip geliştirilemeyeceği demin net yok. Apple fiilen planladıkları gibi bu güvenlik açıklarını ayrıntılarıyla kapatabilmişse bu yeni sürüme bir jailbreak gelmesi zor gibi görünüyor. Hem daha önce belirttiğimiz üzere telefonunuza jailbreak uygulamamış olsanız bile 13.5.1 yaması, jailbreak sorunu dışında diğer bir iyileştirme ya da icat içermediği için bu güncellemeyi almamanız size bir şey kaybettirmiyor. Şayet bu güncellemeyi es geçerek kendinize fazladan 5-10 fotoğraflık bir depolama alanı bile ayırabilirsiniz. 

Hakkında admin

Check Also

Opera Mini, Android’de 500 Milyon İndirmeyi Aştı

Opera Mini, Android’de 500 Milyon İndirmeyi Aştı

Android işletim sistemi oldukça uzun zamandır kullanımda ve ondan öncesine kadar giden çok fazla uygulama …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir