Anasayfa / Genel / Apple ’ın Yonga Üreticisi TSMC, iPhone 14 İçin ‘3 nm’ Hazırlığına Başladı

Apple ’ın Yonga Üreticisi TSMC, iPhone 14 İçin ‘3 nm’ Hazırlığına Başladı

Apple’ın A serisi yongalarını üreten Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. (TSMC), 3 nm yonga üretim işlemine açılmak için kolları sıvadı. Şirketin 3 nm üretim projesinin takviminde ilerleyeceği, ilk üretimine 2021’de, hızlı üretimineyse 2022 yılında başlanacağı belirtiliyor. Yeni üretim hattının inşasının iPhone 14‘lerle ilgisi olduğu düşünülüyor.

TSMC’nin 5 nm yongaların hızlı üretimine başladığı da belirtiliyor. 5 nm yongaların seri üretimi rasyonel görünüyor çünkü bu yıl çıkması beklenen iPhone 12‘lerin Apple göre tasarlanan A14 yongası bu teknoloji üzerine yapı edildi. 3 nm’ye geçiş tekrar tekrar hızda bir çoğaltma anlamına gelmiyor olsa da daha eksik enerji tüketen ve daha eksik ısınan yongalarla karşılaşmamız beklenebilir. Bu sayede yongalar daha yüksek hızlarda çalışabilir ama bu da bir telefon üreticisi için bulunmaz bir nimet çağırmak.

A serisi yongalar Mac’lere de geliyor olabilir:

TSMC

A serisi yongalarıyla birlikte rakiplerinin önünde bulunan Apple’ın bu teknolojiyi Mac cihazları için de kullanmaya başlamayı düşündüğü konuşuluyor. Bunun yanı sıra mobil cihazlarda, 5 nm imal sürecine geçiş başlıyor. Akıllı telefon ve yonga üreticileri, yeni cins amiral gemilerinde daha yüksek performans ve daha düşük baskı tüketimi için kullanıcılara daha verimli işlemciler sunmayı hedefliyor. 

Apple, geçtiğimiz aylarda eylülde tanıtmayı planladığı yeni iPhone’ların işlemci üretimi için TSMC ile anlaşmaya varmıştı. TSMC, 2020’nin ikinci çeyreğinden başlayarak Apple’ın yeni A14 ve A14X işlemcilerini üretmeye başlayacak. A14X işlemcilerin iPad Pro 5G’lerde kullanılacağı düşünülüyor. Keza 2021’de 5 nm+ teknolojisiyle yeni A15 işlemcisi gelecek.

TSMC

TSMC, 2016 yılından bu yanlamasına Apple’ın özel A serisi yongalarının tedarikçisi ve ürettiği yongalar gitgide artarak daha minik hâle getiriyor. A10 yonga için 16 nm, A11 yonga için 10 nm, A12 yonga için 7 nm, A13 yonga için 7 nm olan mimari son olarak A14 yonga için 5 nm olacak.

Hakkında admin

Check Also

DOOM Eternal'ın Game Pass PC Kütüphanesine Geleceği Tarih Belli Oldu

DOOM Eternal’ın Game Pass PC Kütüphanesine Geleceği Tarih Belli Oldu

id Software tarafından geliştirilen ve Bethesda Softworks tarafından bu sene mart ayında yayınlanan DOOM Eternal, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir