Anasayfa / Genel / Apple ’ın macOS Big Sur İşletim Sisteminde ‘AMD Navi 31’e Referans Veren Kodlar Bulundu

Apple ’ın macOS Big Sur İşletim Sisteminde ‘AMD Navi 31’e Referans Veren Kodlar Bulundu

Koronavirüs salgını sebebiyle ertelenen fakat sonunda bu haftanın başında gerçekleştirilen faaliyet WWDC20, o kadar çok yeniliğin açıklandığı bir etkinlik oldu. Her yeni duyurusu olay olan dev teknoloji şirketi Apple, Mac kullanıcılarını memnun edecek bir yenilikten bahsetti. macOS Big Sur güncellemesinin tanıtımını yapan şirket diğer taraftan önizleme yayınladı.

Kolay şekilde kullanıcı arayüzünün bitmiş tasarımı olarak tanımlanacak macOS Big Sur güncellemesinin, iOS ve iPadOS uygulamaları için takviye sunduğu ve gelecekteki Mac cihazlarda Apple kadar tasarlanan ARM işlemcilerden kullanmak üzere yapıldığı söylendi. Keza macOS Big Sur ’un Apple ’ın kendi ARM tabanlı Silicon mimarisini destekleyen birincil işletim sistemi olacağı da bildirildi.

Kodlar bir ortaklığa işaret ediyor olabilir:

apple

Bugünse teknoloji meraklılarını yakından ilgilendiren bir diğer haber geldi. Bazı kaynaklar, bir diğer dev şirket AMD ’nin yaklaşmakta olan Big Navi 31 GPU ’sunun son macOS 11 GPU sürücülerinde tespit edildiğini iddia etti. Gücüyle dikkat çekecek olan Navi 31 GPU ’nun Navi 21 ’in aracısız ardılı olacağı da aktarıldı. Bu haberler doğruysa Apple ve AMD ’nin macOS kullanıcılarına üstteki seviye grafik çözümleri arzetmek nedeniyle bir iş birliği içinde oldukları bilgisi doğrulanabilir.

Gelen bilgiler, AMD ’nin Navi 31 GPU’sunun yeni cins RDNA3 mimarisini esas alacağını ve bunlarla ilgili referans kodlarının macOS 11 ’de görüldüğünü ortaya koydu. AMD için her şeyin yolunda gitmesi durumunda ‘Sienna Cichlid ’ kodlu Big Navi 31 ’in bu sene sona ermeden tanıtılmasının beklenti dâhilinde olduğu da gelen bilgiler arasında. Yeniden söylenene tarafından AMD ’nin keza Navi 21 ayrıca de gelecek olan Navi 31 ’i Radeon RX ve Radeon Pro serileri aşağı piyasaya sürmesi bekleniyor.

macos 11 navi 31 gpu

Navi 31 ’e dair referans kodlarının ortaya çıkışı aslında ilk değil. Geçtiğimiz sene de farklı alanlara yönlendirilmiş kaynaklar bu stil sızıntıları ortaya çıkarmıştı. Şu anki bilgilere dair iki şirketten de bir doğrulama gelmiş değil. Apple için gelen bu iddianın ne derece içten olduğunu ilerleyen günlerde daima birlikte göreceğiz.

Hakkında admin

Check Also

'Dışkı Nakli' Yaşlanmanın Önüne Geçen Bir İlaç Olabilir

‘Dışkı Nakli’ Yaşlanmanın Önüne Geçen Bir İlaç Olabilir

Farklı üniversitelerde çalışmalarını sürdüren bir grup bilim insanı, yaşlanmayla ilgili oldukça ilginç bir çalışma yaptılar. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir