Anasayfa / Genel / Apple ’ın iOS 14 İçin Android ’den Arakladığı 10 Özellik

Apple ’ın iOS 14 İçin Android ’den Arakladığı 10 Özellik

Apple ’ın iOS 14 ’ü WWDC 2020 ’de (Apple Worldwide Developers Conference) tanıtmasıyla birlikte, iPhone telefonlara gelecek yeni özellikler de kesin oldu. iOS 14 ile iPhone telefonlara gelecek bazı yeni özellikler, halihazırda Google işletim sistem sistemine sahip telefonlarda (Android) telefonlarda bulunuyor. 

Bu şart kulağa birazcık alışılmadık gelse ve hatta Apple ’a “arakçı” denmesine yol açsa da fiilen bu stil olaylar yazılım dünyasında sıkça yaşanıyor. Büyük olasılık ile Google, Android ’e getireceği bir sonraki büyük güncellemesinde, Apple ’dan çoğu nitelik “ödünç” alacak. Yani besbelli bir “win-win” (kazan-kazan) durumu var. İşte Apple’ın Google’dan ödünç aldığı iOS 14 özellikleri!

iOS 14 ’ün Android ’den alınan özellikleri:

Ana ekran bileşenleri Kullanım listesi görünümü Üçüncü parti e-mail ve tarayıcı uygulamalarını seçme hakkı Ses asistanı ve arama penceresindeki başkalaşım Uygulamaları bölüştürmek Bisiklet yol tarifi Tercüme Resim içinde fotoğraf Parola gözetim Back Tap

Belli Başlı ekran bileşenleri

Ana Ekran Bileşenleri iOS 14

Apple ’ın iOS 14 ile Android’den “arakladığı” birincil büyük özellik, ana ekran bileşenleri oldu. Apple, yıllardır iOS kullanıcılarının ana sayfaya herhangi bir bileşen eklemesine müsade vermiyordu. iOS 14 ile birlikte, iPhone kullanıcıları, tıpatıp Android kullanıcılarının yapabildiği gibi ana sayfaya istedikleri bileşenleri ekleyebilecek ve düzenleyebilecek. Dolayısıyla, iOS 14, belli başlı sayfa deneyimi açısından Android ’den çoğu şey ödünç alıyor. 

Kullanım Kütüphanesi (App Library) görünümü

App Library iOS14

Apple, iOS 14 ile birlikte kullanım kirliliğini de çözüm getiriyor. Bilindiği üzere Android kullanıcıları istedikleri uygulamaları ana ekranda ya da kullanım arayüzünde kullanabiliyorlar. Apple kullanıcıları da App Library özelliği artık bundan faydalanabilecek. Android ’in tersine, iPhone kullanıcıları App Library ile birlikte uygulamaları istedikleri gibi kategorize edebilecekler. 

Üçüncü parti mail ve tarayıcı uygulamalarını “varsayılan” olarak seçme hakkı

Mail ve Tarayıcı Seçme iOS 14

Apple sonunda iPhone kullanıcılarının sitemlerini duydu. Artık Apple ürünlerini seçim eden kullanıcılar, mail ve tarayıcı konusunda tercih hakkına sahip olacaklar. Yani, zorunlu bir şekilde Mail ve Safari göstermek zorunda kalmayacaklar. İsteyen kullanıcılar bu konudaki istedikleri uygulamaları “default” (varsayılan) uygulamalar haline getirebilecekler. 

Unutmadan, Spotify ve Google Haritalar gibi uygulamalar “varsayılan tatbik” olarak kullanılamayacak. Apple Maps ve Apple Music ’in bu konudaki hükümranlığı hâlâ devam ediyor.

Akıllı yardımcı ve arama penceresinde sadeleşme

Siri iOS 14

Apple, iOS 14 ile birlikte Siri ’de ve arama penceresinde de yenilenmeye gidiyor. Bundan sonra, ne Siri ne de arama penceresi ekranın tamamını kaplamayacak. Apple bu sadeleşme fikri için de şüphesiz öncesinde Android’e başvurdu.

App Clips

App Clips iOS 14

WWDC 2020 ’de tanıtılan bir öteki özellik “App Clips”ti. App Clips doğrusu kullanıcılardan çok geliştiricilerin hoşuna gidecek bir nitelik. App Store ’da bulunan 2 milyondan fazla kullanım arasında yer bulmaya çalışan geliştiriciler, App Clips doğruca uygulamalarını kullanıcılara tanıtma şansı bulacak. Kullanıcılar ise yine App Clips doğruca bir uygulamanın isteğe tabi olarak ufak bir kısmını indirebilecekler. Kullanıcılar bu vesile ile “fazla tartı”ten kurtulacaklar. 

Apple ’ın sunduğu bu yeni nitelik, Google’ın 2017 yılında “instant apps” adı ile sunduğu benzer bir özelliği hatırlattı.  

Bisiklet yol tarifi seçeneği

Bisiklet Yolu Tercihiği iOS 14

Google ’ın 2010 yılından beri kullanıcılarına sunduğu bisiklet yol tarifi sonunda Apple Maps ’e de geliyor. Bu seçenek şimdilik New York, Los Angeles, San Francisco, Shanghai ve Beijing ile sınırlı olacak. 

Çeviri uygulaması

Apple Translate iOS 14

Sonunda Apple, Google ile bir konuda daha rekabet etmeye karar verdi. iOS 14 ile birlikte Apple cihazlarına Apple Translate geliyor. Google Translate ’in egzersiz prensibine sahip başvuru formu, Safari ile de entegre bir şekilde kullanılabilecek. Ama unutmadan, Apple Translate şimdilik 11 dilde hizmet verecek. 

Picture in picture (Ekran içinde ekran):

Görüntü içinde görüntü iOS14

Apple ’ın iOS 14 ile birlikte iPhone kullanıcılarına sunduğu bir diğer nitelik, “görüntü içinde görüş” modu. Kullanıcılar, belli başlı ekrana dönseler bile, izledikleri video veya yaptıkları görüntülü arama, belli başlı ekranın üstünde çalışmaya devam edecek. Bu nitelik ise, Android 8.0 (2017) ile birlikte Android telefonlarına fazla önceleri gelmişti. 

Şifre hareketlerini bildirim olarak alma

Safari iOS 14

Google kadar geçen sene Chrome ’a eklenen şifre hareketlerini bildirim olarak alma özelliği, iOS 14 ile birlikte Safari ’ye de geliyor. Böylelikle iPhone kullanıcıları, parola ihlali yaşandığında bu ihlali bildirim olarak alabilecekler. 

Back Tap (Arkaya Dokun):

Back Tap (Arkaya Dokun)

iOS 14 ile birlikte gelen bir öteki yeni özellik ise Back Tap (Arkaya Dokun). Kullanıcılar, Arkaya Dokun özelliği doğruca telefonlarının arkadaki kısmına, yani tam da Apple logosunun olduğu bölgeye dağıtılmış görevler ve kısayollar atayabilecekler. Örneğin, bu özellik tamamen, telefonunuzun peşinde iki defa dokunduğunuzda kamerayı açabilecek ya da üç defa dokunduğunuz ekran görüntüsü alabileceksiniz. Google ’ın ise Pixel telefonları için böyle bir özellik üzerinde uzun süredir çalıştığı biliniyor.

Hakkında admin

Check Also

Çin Polisi, 4,2 Milyar Dolar Değerinde Kripto Paraya El Koydu

Çin Polisi, 4,2 Milyar Dolar Değerinde Kripto Paraya El Koydu

Çin’de bugüne kadar 109 kişinin tutuklandığı PlusToken soruşturması geçtiğimiz gün Çinli yetkililerin büyük bir kararına …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir